Zlín

Zlín (Gottwaldov) leží ve východní Moravě, v údolí řeky Dřevnice, mezi Hostýnskými a Vizovickými vrchy. S aglomerací má více než 100 000 obyvatel. Město Zlín, které by si možná zasloužilo pojmenování „Baťov“ nebo jednoduše jen „Baťa“, je velmi prostorné, zelené, je to nejenom centrum vzdělanosti, kultury a sportu, ale i ...

zobrazit celý text

M-hodnocení2,0

  • Udělené hodnocení: 20

0 uživatelských hodnocení

Skrýt filtr

Zobrazit na mapě

Informace

Zlín (Gottwaldov) leží ve východní Moravě, v údolí řeky Dřevnice, mezi Hostýnskými a Vizovickými vrchy. S aglomerací má více než 100 000 obyvatel. Město Zlín, které by si možná zasloužilo pojmenování „Baťov“ nebo jednoduše jen „Baťa“, je velmi prostorné, zelené, je to nejenom centrum vzdělanosti, kultury a sportu, ale i průmyslu, obchodu a zábavy. Zlín je ideální základnou pro cesty po okolí, ať už do již zmiňovaných blízkých Hostýnských a Vizovických vrchů, či vzdálenějších Chřibů, Velkého Javorníku, Horné Marikové, Kobylince či Chmelové, které jsou již na Slovensku. Na státní hranice je to pouhá půlhodinka jízdy. Zlín je městem funkcionalismu v té nejvrcholnější formě.

Administrace Mraveniště (Admin)
  • aktualizace: 2.10.2013
  • vloženo: 8.6.2011

poslat podnět redaktorovi


Historie

Zlínsko, ostatně jako téměř celá Morava, bylo osídleno již od pravěku. První písemné zmínky o tomto městě pochází z roku 1322, kdy se stal Zlín hospodářským centrem okolního Valašska. Bez zajímavosti rozhodně není, že Zlín měl ještě před 150 lety pouhých 3000 obyvatel. Dnes jich má i s aglomerací, jak už jsem zmiňoval, přes sto tisíc. Rozhodujícím milníkem pro Zlín byl rok 1894 a osoba Tomáše Bati. Jednoho z nejznámějších Čechů. Během hospodářského rozvoje, za který vděčí Zlín Baťovi, se počet obyvatel více než zdesetinásobil. Nejen počet obyvatel, ale i to jak město vypadá, je dílem Tomáše Bati. Pozval nejvěhlasnější architekty a začal budovat Gottwaldovi jeho město. Od roku 1949 a následujících 50 let neslo totiž město jméno po prvním komunistickém prezidentovi ČSSR.


Kultura

Do Zlína se vypravte v průběhu některého z festivalů, abyste mohli načerpat energii z tepu města v období např. Mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež http://www.zlinfest.cz/, atmosféru uváděných her Divadelního festivalu Setkání-Stretnutie http://www.divadlo.zlin.cz/article/153657.setkani-stretnutie-tyden-na-scene-s-ceskymi-a-slovenskymi-divadly/, pasivního cestovatelského zážitku v podobě festivalu sbližování kultur Neznámá Země http://www.neznamazeme.cz/, fantastického výletu do světa vážné hudby festivalů Harmonia Moraviae http://www.filharmonie-zlin.cz/page/69104.harmonia-moraviae-2011/ a Talentinum http://www.filharmonie-zlin.cz/page/68853.talentinum-2012/, či se nechat unášet v rytmu valašského folklóru a dechové hudby na festivalu FEDO http://vdozlin.cz/?cat=11.


Sport

Vzhledem k tomu, že je Zlín statutární (rozuměj velké) město, má bezpočet sportovních center, sportovišť (tenisové kurty, bowling, kryté haly, fotbalový stadion), bazény a koupaliště http://www.laznezlin.cz/. Má ale také sjezdovku přímo uprostřed města http://svahzlin.cz/. Vyjet na koni si můžete zde: http://www.jss-zlin.ic.cz/, zařádit na výškových tratích v lanovém centru tady: http://www.cvakzlin.cz/ a doslova prošpikovat laserovými pistolemi se můžete nechat přijít sem: http://laserarena.cz/. Pokud jste fandové do motoristických sportů, neměli byste si nechat ujít http://www.barum.rally.cz/.

více informací o sportu v této lokalitě najdete na našem portálu sport.mraveniste.cz


Zábava

Navštivte zoo http://www.zoolesna.cz/. Pokud se vydáte po stopách architektonických skvostů, přírodních památek, rozhleden, kanálů, a nádherné krajiny, zdejší turistické trasy a cyklistické stezky Vás dovedou na tato místa: Archeoskanzen Modrá, Bojkovice, Bystřice pod Hostýnem, Holešov, Lázně Kostelec, Všemina, hrad Buchlov, hrad Lukov, hrad Malenovice, Jasenná - Mikuláštíkovo fojtství, Karolinka, Kroměříž, lesní hřbitov ve Zlíně, Luhačovice, Napajedla, Ostrožská Nová Ves, Otrokovice, památník Ploština, rozhledna Brdo, rozhledna Loučka, rozhledna Súkenická, Rožnov pod Radhoštěm, Slušovice, Spytihněv - Baťův kanál, Štípa, Uherské Hradiště, Uherský Brod, Valašské Meziříčí, Velehrad, Velké Karlovice, Vizovice, Vsetín, zámek Buchlovice, zámek Chropyně, zámek Lešná a v neposlední řadě zámek Klečůvka.


Doprava

Doleva je řešená výborně a to i přesto, že Zlín leží mimo všechny velké dopravní tepny. Nicméně, v nedalekých Otrokovicích, které jsou těsným sousedem Zlína, je napojení na železniční koridor, kterým se pohodlně dostanete všude. Zlín má i výborně zorganizovanou MHD. Jezdí se autobusy a mnou oblíbenými trolejbusy. http://www.dszo.cz/, www.idos.cz.


Recenze a hodnocení uživatelů

Máš za sebou perfektní den? Chceš se podělit o skvělé zážitky, výbornou restauraci? Proběhlo vše podle Tvých představ? Nebo se něco pokazilo? Dej o tom vědět ostatním. Napiš svou recenzi a přidej ji k ostatním.

napsat recenzi a hodnotit

Co by vás ještě mohlo zajímat

Zumba ve Zlíně

Zumba ve Zlíně

Zajímá vás zumba ve Zlíně a potřebujete zjistit, kam si můžete jít zacvičit? Právě pro tyhle případy jsem pro Vás připravil stránku "zumba Zlín", kde ... více info...

Pizzerie ve Zlíně

Pizzerie ve Zlíně

Je-li pizzerie ve Zlíně přesně to, co zrovna hledáte, jste na správném místě, protože náš tým redaktorů připravil přehledný seznam pizzerií ve Zlíně, které můžete ... více info...

Moje oblíbené

Moje uložené

celkem

Nahoru
Dolů

Vytvořit cestu