Sokolov

Město podle pověsti založil rytíř Sebastian, který si po navratu z křížových výprav vystavěl na soutoku Ohře a Svatavy malou osadu a choval zde sokoly. Okolí Sokolova je známo hlavně díky těžbě hnědého uhlí. Typický ráz průmyslové krajiny s doly a těžebními jámami dotvořily také strojírenské závody a zpracovatelský průmysl ...

zobrazit celý text

M-hodnocení7,0

  • Udělené hodnocení: 70

0 uživatelských hodnocení

Skrýt filtr

Zobrazit na mapě

Informace

Město podle pověsti založil rytíř Sebastian, který si po navratu z křížových výprav vystavěl na soutoku Ohře a Svatavy malou osadu a choval zde sokoly. Okolí Sokolova je známo hlavně díky těžbě hnědého uhlí. Typický ráz průmyslové krajiny s doly a těžebními jámami dotvořily také strojírenské závody a zpracovatelský průmysl. Dnešní město věnuje mnoho úsilí na rekultivaci svého okolí. Již dnes se můžete vykoupat v jezeru Michal, které vzniklo zaplavením stejnojmenného lomu. Na rekultivaci dalších dolů jsou nachystány projekty a tak budou postupně vznikat nové atraktivní stavby jako např. botanická zahrada, letiště, motokrosový areál. Sokolov má také bohatou historii, na kterou ve svých zdech uchovává několik památek. Známý je sokolovský zámek, kašna se sokolníkem na náměstí, historická radnice z 16. století. Z církevních staveb zmiňme kostel sv. Jakuba Většího a kapucínský klášter. Na nedalekou minulost nás upomíná Hornický dům, který dnes slouží jako dům kultury a sídlo infocentra.

Ferdinand Mravenečník (Coex)
  • aktualizace: 1.12.2011
  • vloženo: 8.6.2011

poslat podnět redaktorovi


Historie

Oblast kolem řeky Ohře byla vždy bohatá na úrodnou půdu, a jak se později zjistilo, také na nerostné suroviny. K původnímu slovanskému obyvatelstvu postupně asimilovali němečtí kolonizátoři. Ve 13. století tu pravděpodobně stála vodní tvrz, na jejíž místě dnes najdeme zámek. V 15. století byli majitelé celého panství Šlikové, kteří zde nechali vybudovat hrad se čtyřmi věžemi. Po bitvě na Bílé hoře se stalo panství majetkem Nosticů a ti jej vlastnili až do roku 1945. Hrad se dočkal po roce 1648, kdy jej pobořili Švédové, přestavby na zámek a později byl ještě několikrát upravován. Důlní činnost byla zahájena koncem 18. století a k jejímu rozvoji velmi napomohlo zavedení železnice v roce 1870. Těžba hnědého uhlí a související průmyslová výroba přivedla do města mnoho nových obyvatel ať už z německé nebo české strany. Vcelku harmonické soužití obou národností narušily události 2. světové války a odsuny německých obyvatel těsně po ní. Protože se město po odsunech skoro vylidnilo a bylo velmi zničeno, byly také vzneseny návrhy na to, aby město ustoupilo těžbě uhlí. Naštěstí se Sokolov dožil dnešních dnů.


Kultura

Městský dům kultury - http://www.mdksokolov.cz/index_mdk.htm kino Sokolov - http://www.mdksokolov.cz/kino.htm


Sport

Zimní stadion - krytý bazén - http://bazen.sb-sokolov.cz/uvodni-stranka.aspx městské koupaliště - Slovenská 1779, Sokolov koupaliště Michal - http://www.michal-sokolov.cz/ V okolí města je mnoho příležitostí pro lyžování - jako např. http://www.ski-bublava.cz/czech/index.htm golf - http://www.golf-sokolov.cz/

více informací o sportu v této lokalitě najdete na našem portálu sport.mraveniste.cz


Zábava

Festival Politické písně - http://www.fpp-sokolov.cz/


Stravování

Krajovou specialitou, kterou jistě rádi ochutnáte je karlovarský guláš nebo vývar s krupkovou omeletou.

více informací o stravování v této lokalitě najdete na našem portálu restaurace.mraveniste.cz


Recenze a hodnocení uživatelů

Máš za sebou perfektní den? Chceš se podělit o skvělé zážitky, výbornou restauraci? Proběhlo vše podle Tvých představ? Nebo se něco pokazilo? Dej o tom vědět ostatním. Napiš svou recenzi a přidej ji k ostatním.

napsat recenzi a hodnotit
Moje oblíbené

Moje uložené

celkem

Nahoru
Dolů

Vytvořit cestu