Ostrov

Je také známé jako město Ostrov nad Ohří. Nalezneme jej na úpatí Krušných hor a je známé spíše jako průmyslové centrum. V továrně Škoda Ostrov se montovaly trolejbusy, do 60. let zde byla zpracovávána uranová ruda. Město dnes začíná světu odkrývat mnoho ze svých zajímavostí, které byly dříve opomínány. Důvodem ...

zobrazit celý text

M-hodnocení7,0

  • Udělené hodnocení: 70

0 uživatelských hodnocení

Skrýt filtr

Zobrazit na mapě

Informace

Je také známé jako město Ostrov nad Ohří. Nalezneme jej na úpatí Krušných hor a je známé spíše jako průmyslové centrum. V továrně Škoda Ostrov se montovaly trolejbusy, do 60. let zde byla zpracovávána uranová ruda. Město dnes začíná světu odkrývat mnoho ze svých zajímavostí, které byly dříve opomínány. Důvodem je patrně skutečnost, že většina obyvatelstva byla německé národnosti a majitelé panství měli silné vazby na Německo. Celé historické jádro je městskou památkovou zónou. Hlavní památky města pochází především z období baroka. K nejvýznamějším patří zámek s parkem, letohrádek, Palác Princů s Bílou bránou, piaristický klášter a mnoho dalších. Především zámecká zahrada byla v minulosti označována jako osmý div světa. Další pozoruhodné stavby pocházejí z dob nedávných. V 50. letech 20. století byla založena zcela nová městská část, která reprezentuje architektonický styl zvaný Sorela. Množstvím staveb a jejich uceleným uspořádáním tvoří tato městská část unikátní příklad socialistické architektury. Povšimněte si především Domu kultury na Mírovém náměstí. Každoročně je dějištěm přehlídky filmů a pořadů pro děti - festivalu Otty Hoffmana. Nedaleko od města leží Krušné Hory, které nabízí mnoho možností pro zimní i letní turistiku. Také údolí Ohře skýtá mnoho možností k výletům i aktivnímu odpočinku.

Katka Záhorková (Katka)
  • aktualizace: 1.12.2011
  • vloženo: 8.6.2011

poslat podnět redaktorovi


Historie

Původní osadě, založené pravděpodobně na počátku 13. století, udělil v roce 1331 městská privilegia král Jan Lucemburský. Ze středověkého města se do dnešních dob zachovalo jen pramálo, protože bylo zničeno mnoha požáry. Od 15. století do bitvy na Bílé hoře byly majiteli hrabata z rodu Šliků. Jejich majetek se rozrůstal především díky stříbrnému dolu v Jáchymově a proto si mohli v Ostrově vystavět reprezentativní zámek. Bohužel ani on neušel ničivé síle plamenů. Po bitvě na Bílé hoře se majiteli stává rod vojevůdce císařských vojsk Julia Jindřicha, vévody Sasko-Lauenburského. on a jeho následovníci vystavěli ve městě mnoho barokních staveb, které můžeme obdivovat dodnes. Byl opraven a přestavěn zámek, a v jeho okolí vybudován zámecký park, založen piaristický klášter, letohrádek, vystavěn Palác princů a Bílá brana. V zámku byl během 2. světové války koncentrační tábor. Po válce bylo převážně německé obyvatelstvo odsunuto a na jeho místo přišli Češi z vnitrozemí.


Kultura

Dům kultury Ostrov - kino, společenský sál atd. http://www.dk-ostrov.cz/ galerie umění v Letohrádku - http://www.galeriekvary.cz/Zábava

Dětský filmový a televizní festival Oty Hofmana - http://www.dk-ostrov.cz/festival/


Stravování

Tradičními pokrmy tohoto lázeňského kraje jsou osvědčené recepty servírované právě návštěvníkům lázní. Dnes se karlovarské guláše a pečené kachny začínají doplňovat o jídla ze zvěřiny nebo tradiční sladké moučníky. Klasikou tohoto kraje jsou tvarohové knedlíky s perníkovou omáčkou.

více informací o stravování v této lokalitě najdete na našem portálu restaurace.mraveniste.cz


Recenze a hodnocení uživatelů

Máš za sebou perfektní den? Chceš se podělit o skvělé zážitky, výbornou restauraci? Proběhlo vše podle Tvých představ? Nebo se něco pokazilo? Dej o tom vědět ostatním. Napiš svou recenzi a přidej ji k ostatním.

napsat recenzi a hodnotit
Moje oblíbené

Moje uložené

celkem

Nahoru
Dolů

Vytvořit cestu