Nejdek

V jednom z nejkrásnějších koutů Krušných Hor v údolí řeky Rolavy najdete město Nejdek. Toto bývalé hornické město opouští bývalou podobu průmyslového centra. A stává se základnou pro výlety drsnou a krásnou krušnohorskou krajinou a také nově upraveným domovem pro necelých devět tisíc obyvatel. Dominantou města je věž, která je ...

zobrazit celý text

M-hodnocení6,0

  • Udělené hodnocení: 60

0 uživatelských hodnocení

Skrýt filtr

Zobrazit na mapě

Informace

V jednom z nejkrásnějších koutů Krušných Hor v údolí řeky Rolavy najdete město Nejdek. Toto bývalé hornické město opouští bývalou podobu průmyslového centra. A stává se základnou pro výlety drsnou a krásnou krušnohorskou krajinou a také nově upraveným domovem pro necelých devět tisíc obyvatel. Dominantou města je věž, která je jedinnou památkou na hrad z 12. století. Další zajímavostí je křížová cesta na Křížový vrch, která je místní oblíbenou procházkou. Při návštěvě města určitě nepřehlédnete zámek nebo evangelický kostel z roku 1904. Určitě vás potěší pohled na nově opravené náměstí a domy na něm.

Katka Záhorková (Katka)
  • aktualizace: 30.11.2011
  • vloženo: 29.7.2011

poslat podnět redaktorovi


Historie

Město vzniklo z hornické osady při dolu na cín v polovině 13. století. Nejstarší písemná záznam o městě pochází z roku 1340. Rozvoj města nastal hlavně za panování Šliků, kdy se zde dokonce těžila I železná ruda. S úpadkem dolování a násilnou rekatolizací obyvatelstva došlo propadu kraje do chudoby. Obživu pro místní obyvatele byla domácí výroba a řemesla. Nejrozšířenější se stalo paličkování krajek. V 19. století zde byly vystavěny menší průmyslové provozy, což pomohlo vylepšit ekonomickou situaci. Po násilném odsunu Němců a málo úspěsném znovuosidlování zůstalo mnoho domů opuštěných a byly v 50. letech hromadně bořeny. Tyto jizvy na tváři měst a celého kraje jsou na Nejdecku patrné dodnes.


Kultura

Ve městě najdete muzeum, infocentrum, kino i divadlo. V červnu zde probíhá Nejdecká pouť.


Sport

Ve městě najdete zimní stadion a ideální podmínky pro zimní sporty. V létě můžete využít cyklostezky a turistické stezky, tenisové kurty nebo koupání v přírodních koupalištích a přehradách v okolí

více informací o sportu v této lokalitě najdete na našem portálu sport.mraveniste.cz


Zábava

Zábavu obstará kino nebo divadlo. V červnu zde pořádájí Nejdeckou pouť s kulturním programem.


Doprava

Do Nejdku vede silnice z Karlových Varů. Město leží na významné železniční trati z Karlových Varů do Johanngeorgenstadt.


Recenze a hodnocení uživatelů

Máš za sebou perfektní den? Chceš se podělit o skvělé zážitky, výbornou restauraci? Proběhlo vše podle Tvých představ? Nebo se něco pokazilo? Dej o tom vědět ostatním. Napiš svou recenzi a přidej ji k ostatním.

napsat recenzi a hodnotit
Moje oblíbené

Moje uložené

celkem

Nahoru
Dolů

Vytvořit cestu