Horní Slavkov

Horní Slavkov leží mezi třemi lázeňskými městy Karlovými Vary, Mariánskými Lázněmi a Františkovými Lázněmi. Pro město byly vždy důležité bohaté surovinové zdroje v jeho okolí, kromě rud jsou jím také keramické suroviny a polodrahokamy. Také poloha v Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les přidává městu na turistické atraktivitě. Město vyniká řadou ...

zobrazit celý text

M-hodnocení6,0

  • Udělené hodnocení: 60

0 uživatelských hodnocení

Skrýt filtr

Zobrazit na mapě

Informace

Horní Slavkov leží mezi třemi lázeňskými městy Karlovými Vary, Mariánskými Lázněmi a Františkovými Lázněmi. Pro město byly vždy důležité bohaté surovinové zdroje v jeho okolí, kromě rud jsou jím také keramické suroviny a polodrahokamy. Také poloha v Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les přidává městu na turistické atraktivitě. Město vyniká řadou památek ať již ze středověku, renesance i socialistického realismu. Nejcennější památkou je gotický kostel sv. Jiří, pocházející pravděpodobně z roku 1248. Novější raritou je umělý vodní kanál „Zlatá stoka“ ze 16. století. Ve své době nemělo toto vodní dílo v Evropě obdoby. Z téže doby pochází Pluhův dům, sídlo tehdejších majitelů. Dnes je v něm otevřeno muzeum. V jeho blízkosti se můžete obdivat několika zachovalým renesančním měšťanským domům. Také nedaleko města se nachází památka z této doby, je jím městské popraviště na Šibeničním vrchu. Na nedávnou éru socialismu si můžete zavzpomínat v unikátním městském komplexu monumentálních staveb. Na Mírovém náměstí a v Dlouhé ulici, byl kromě ubytovacích kapacit vybudován kulturní dům, hotel, obchodní dům, školka a jesle.

Katka Záhorková (Katka)
  • aktualizace: 30.11.2011
  • vloženo: 8.6.2011

poslat podnět redaktorovi


Historie

Historie města je svázana s nerostným bohatstvím v jeho okolí. Na počátku 14. století byla založena malá osada, v jejímž okolí se těžilo stříbro, cín a měď. Horní Slavkov se stal městěm již v roce 1351. V roce 1547 bylo město zkonfiskováno rodu Pluhů ve prospěch koruny. Město se vždy díky těžbě stříbra a dalších nerostů lehce vzpamatovává z válečných i živelných pohrom. V roce 1849 zaniká vrchnostenská správa a do čela města se staví volené zastupitelstvo. V letech 1941 je obnovena těžba cínu a wolframu, v dolech pracovali váleční zajatci a vězni z koncentračních táborů. Po válce jsou nahrazováni brigádníky a nově příchozími zaměstnanci z vnitrozemí. V letech 1951 – 1961 je pro nové zaměstnance postaveno unikátní sídliště a občanská vybavenost ve stylu socialistického realismu nebo tzv. Sorely.


Kultura

kino - http://www.muhslavkov.cz/ muzeum - http://www.omks.cz/cz/vypis.php?typ=h_slavkov


Sport

Golf - http://www.astoria-golf.com/ http://www.golfhaje.com/ In - line dráha - v lesoparku na kraji města přírodní koupaliště - na západním okraji města

více informací o sportu v této lokalitě najdete na našem portálu sport.mraveniste.cz


Recenze a hodnocení uživatelů

Máš za sebou perfektní den? Chceš se podělit o skvělé zážitky, výbornou restauraci? Proběhlo vše podle Tvých představ? Nebo se něco pokazilo? Dej o tom vědět ostatním. Napiš svou recenzi a přidej ji k ostatním.

napsat recenzi a hodnotit
Moje oblíbené

Moje uložené

celkem

Nahoru
Dolů

Vytvořit cestu