Zámek Kuřim

adresa: Křížkovského 48, Kuřim
tel.: 541 231 038
web: www.zamekkurim.cz, e-mail: kultura@mkkurim.cz

M-hodnocení5,0

  • Udělené hodnocení: 50

0 uživatelských hodnocení


Informace

Zámek v Kuřimi je sídlem odborné školy a středního odborného učiliště. V opravené konírně probíhají také výstavy a další kulturní akce.

Zámek Kuřim stojí na okraji terénní terasy západně od kostela. V protáhlém obdélníkovém areálu je korektní za zámek označovat pouze trojkřídlou dvoupatrovou budovu s nárožními opěrnými pilíři na jižní straně, zatímco budovy v jeho severní části pocházejí až z adaptace objektu na dívčí sirotčinec v letech 1888 – 1889. Stavební vývoj zámku dodnes nebyl zcela objasněn. Terénní situace s krátkými, ale prudkými svahy na jihu a západě podporuje hypotézu, že nejstarší sídlo kuřimských vladyků, neznámé povahy a podoby, stávalo v těchto místech; archeologický průzkum L. Belcrediho také ve sklepeních jižního křídla skutečně nalezl základy staveb a keramiku datovatelnou do 14. století. Naproti tomu, stavebně–historický průzkum J. Eliáše označil trojprostorovou severní část východního křídla (v sousedství kostela) za bývalou goticko–renesanční tvrz Zikmunda Nekeše z Landeka. Scelení stavby do podoby trojkřídlého renesančního zámku s patrovou arkádovou lodžií na jižní straně provedl v letech 1592 – 1594 Antonio Paris. Pozdější úpravy zámku, mezi nimiž vyniká již zmíněná výstavba dívčího sirotčince a přestavba na internát po r. 1945, je nutné zařadit do kategorie utilitárních, nemajících s objektem coby šlechtickým sídlem nic společného.

Ferdinand Mravenečník (Coex)
  • aktualizace: 7.10.2013
  • vloženo: 20.12.2011

poslat podnět redaktorovi


Recenze a hodnocení uživatelů

Máš za sebou perfektní den? Chceš se podělit o skvělé zážitky, výbornou restauraci? Proběhlo vše podle Tvých představ? Nebo se něco pokazilo? Dej o tom vědět ostatním. Napiš svou recenzi a přidej ji k ostatním.

napsat recenzi a hodnotit
Moje oblíbené

Moje uložené

celkem

Nahoru
Dolů

Vytvořit cestu