Nové Město na Moravě

Nové Město na Moravě je asi nejvíc ze všeho proslaveno sportem. Město leží na jižním okraji Žďárských vrchů a v jeho okolí jsou výborné podmínky pro běžkaře i sjezdové lyžování. V létě se zde nabízí mnoho příležitostí pro turistiku, cykloturistiku i rybáře. Pořádají se zde také závody v orientačním běhu ...

zobrazit celý text

M-hodnocení6,0

  • Udělené hodnocení: 60

0 uživatelských hodnocení

Skrýt filtr

Zobrazit na mapě

Informace

Nové Město na Moravě je asi nejvíc ze všeho proslaveno sportem. Město leží na jižním okraji Žďárských vrchů a v jeho okolí jsou výborné podmínky pro běžkaře i sjezdové lyžování. V létě se zde nabízí mnoho příležitostí pro turistiku, cykloturistiku i rybáře. Pořádají se zde také závody v orientačním běhu, triatlonu nebo horských kol. Málokomu je ale známo, že z Nového Města pochází řada významých osobností uměleckého světa. Jistě při procházce městem nepřehlédnete řadu soch a pamětních desek, které dělají z centra města malou galerii pod širým nebem. Několik soch zde má instalováno Jan Štursa nebo Vincenc Makovský. Dále se zde narodili nebo působili malíři Oldřich Blažíček a Josef Jambor. Na Vratislavově náměstí v centru města, která bylo vyhlášena městskou památkovou zónou, najdete také několik stavebních památek. Zámek, pocházející z 16. století je dnes sídlem Horácké galerie. Katolický kostel sv. Kunhuty pochází ze 14. století a je jednou z nejstarších staveb ve městě. Ve Staré radnici ze 16. století se dochovala renesanční vstupní síň a dnes zde najdete část Horáckého muzea.

Katka Záhorková (Katka)
  • aktualizace: 1.12.2011
  • vloženo: 8.6.2011

poslat podnět redaktorovi


Historie

Město bylo založeno v polovině 13. století Bočkem z Obřan. Na město bylo povýšeno v roce 1635 a v té době za vlády Pernštejnů zažívá také svůj největší rozkvět. Následkem mnoha požárů se nedochovalo mnoho z původních budov, přesto zde můžeme najít několik zajímavostí jako např. zámek nebo radnici. K atmosféře města přispěli velkou měrou slavní rodáci Jan Štursa a Vincenc Makovsky, který navrhl také podobu Vratislavova náměstí.


Kultura

Kulturní dům - http://nkz.nmnm.cz/kontakty/ Horácké muzeum - národopisné a lyžařské expozice http://hm.nmnm.cz/ Horácká galerie - http://www.horackagalerie.cz/ Kino - Masarykova 204


Sport

Koupaliště - přírodní koupaliště Medlov - rekreační rybník 6 km od Nového Města - hotel, autokemp, občerstvení v okolí města je udržováno během sezony mnoho stezek pro běžkaře.

více informací o sportu v této lokalitě najdete na našem portálu sport.mraveniste.cz


Zábava

Festival Modré dny - http://www.modredny.cz/2005/onas.php


Doprava

Město leží 10 km východně od Žďáru nad Sázavou po silnici č. I/19 a asi 30km severně od Velkého Meziříčí. Vede do něj železniční trať č. 251 mezi Žďárem nad Sázavou a Tišnovem. Do města vedou cyklostezky č. 19 a 103.


Stravování

Typickým pokrmem Vysočiny jsou brambory a zelenina. Ochutnat můžete bramborové placky se škvarky nebo bramborové vdolky.

více informací o stravování v této lokalitě najdete na našem portálu restaurace.mraveniste.cz


Recenze a hodnocení uživatelů

Máš za sebou perfektní den? Chceš se podělit o skvělé zážitky, výbornou restauraci? Proběhlo vše podle Tvých představ? Nebo se něco pokazilo? Dej o tom vědět ostatním. Napiš svou recenzi a přidej ji k ostatním.

napsat recenzi a hodnotit
Moje oblíbené

Moje uložené

celkem

Nahoru
Dolů

Vytvořit cestu