Státní zámek Vranov nad Dyjí

adresa: Státní zámek, Zámecká 93
tel.: +420 515 296 215
web: www.zamekvranov.cz, e-mail: vranov@brno.npu.cz

M-hodnocení8,0

 • Udělené hodnocení: 80

2 uživatelských hodnocení


Informace o místě

Národní památku státní zámek Vranov nad Dyjí si nesmíte nechat ujít, patří totiž mezi nejpozoruhodnější světské stavby středoevropského baroka. Najdete ho v západní části Národního parku Podyjí. Prohlídkové okruhy zahrnují 1)Reprezentační interiéry 2) Sál předků 3) Interiéry východního, západního a severního křídla. V areálu můžete rovněž navštívit zámeckou kapli a nádhernou zahradu. Když budete mít štěstí, narazíte na nějakou výstavu.

Administrace Mraveniště (Admin)
 • aktualizace: 22.10.2013
 • vloženo: 1.8.2011

poslat podnět redaktorovi


 • Doporučujeme
 • Index fyzické náročnosti nenáročné
 • Vhodné pro děti od věku 5

Ceny a platba

Dospělí 120 Kč, studenti, děti, důchodci 80 Kč, rodinné vstupné 320 Kč.


   Tipy co si vzít sebou?

   Inspirujete se a pokud máte zájem, můžete si vybavení rovnou nakoupit u našich partnerů.


   Recenze a hodnocení uživatelů

   • 9
    • Udělené hodnocení: 9
   • Přidáno: 24.7.2014
   Vranovský zámek, jenž je umístěn do skalního masivu, je krásnou ukázkou barokní kultury. Zámku předně vévodí Sál předků s překrásně zdobenu klenbou a sochami, dále kaple Nejsvětější Trojice a nebo nádvoří, odkud je moc krásný rozhled po okolní krajině a na malebnou, stejnojmennou vesničku v podzámčí. Z mostu, který vede k zámku je taktéž pěkný pohled do okolí... dobré oko může zahlédnout z mostu i bunkr lehkého opevnění.
   K zámku se dá dostat z vesnického náměstí po silnici asi 1,5km a nebo zkratkou tzv. Kozí stezkou cca 0,5km. Kozí stezka vede úbočím masivu, místy velice úzká, kamenitá. S dětmi jít rozhodně po silnici a nebo se nechat svézt tamějším vláčkem, který jede od Vranovské přehrady až k zámku.

   Fotografie k recenzi

   Státní zámek Vranov nad DyjíStátní zámek Vranov nad DyjíStátní zámek Vranov nad DyjíStátní zámek Vranov nad DyjíStátní zámek Vranov nad DyjíStátní zámek Vranov nad DyjíStátní zámek Vranov nad Dyjí
   • 8
    • Udělené hodnocení: 8
   • Přidáno: 5.7.2013
   Státní zámek Vranov nad Dyíj je perlou naší barokní architektury a ozdobou Podyjí, kde jeden nepřístupný hrad střídá druhý. Zámek se vypíná na skalním ostrohu nad stejnojmenýnm městečkem a nemůže zastřít svůj hradní původ. Většina našich hradů přestavěných na zámky se zbavila původního opevnění a kolem vyrostly zámecké parky. Vranov ale dodnes stráží nečekané množství prvků původního opevnění jako je řada věží a hradeb.

   Cestu na nečekaně prostorné nádvoří zámku lemují parčíky a ze všech míst výhledy do okolní krajiny. Pěkně uržovanému nádvoří s kašnou vévodí barokní schodiště hlídané mohutnými sochami bojujícího Hérakla s Antaiem a Aenea zachraňujícího svého otce Anchísa.

   Prohlídka začíná v prostorném sále předků o oválném půdorysu. Na vysokých stěnách jsou pestrobarevné fresky a sochy slavných členů rodu Althannů (nejvýznamějšího rodu zámku). Z fresky v kupoli pak na vše dohlíží patron rodu Althannů, archanděl Michael. Po stranách sálu jsou v duchu romantismu terasy s výtěznými oblouky a za časů největší slávy se tu páni procházeli obklopeni jistě půvabnou zahradou. Následující prostory hlavní trojkřídlé budovy zámku jsou pěkně zrekonstruované, plné uměleckých artefaktů a můžete se tu snadno vcítit do časů četných majitelů panství. Za zmíňku stojí u nás jedinečná interiérová lázeň, krásně zdobená Velká jídelna s proslulou vranovskou kameninou a třeba Pánský salon vyzdobený podle hermetické nauky, kdy v něm narazíte na nespočet tajuplných symbolů (Alchymie, Magie, Numerologie, Opus magnum).

   Jestli na Vranov zavítáte, tak nezapomeňte na okolní krásnou přírodu a prohlídku některého z nedalekých hradů. Třeba monstrózní Hardeg vzdálený 10 km na rakouské straně Dyje mě doslova vyrazil dech.

   Fotografie k recenzi

   Státní zámek Vranov nad DyjíStátní zámek Vranov nad DyjíStátní zámek Vranov nad DyjíStátní zámek Vranov nad DyjíStátní zámek Vranov nad DyjíStátní zámek Vranov nad DyjíStátní zámek Vranov nad DyjíStátní zámek Vranov nad DyjíStátní zámek Vranov nad DyjíStátní zámek Vranov nad Dyjí

   Komentáře (celkem 1)

   Boží
   Boží | 6.7.2013
   Když se řekne Vranov, vybaví se mi mé srdeční vzpomínky z dětství na společně trávené dovolené s rodiči a sourozenci. Pěší výlety k zámku, tyčící se na skalách, procházky kolem Vranovské přehrady, rybaření, projížďky na lodičkách, houbaření, spaní ve stanu a ta dětská bezstarostnost... Ano, sem se snad ještě podívám, teď už se svou rodinou. Už jen pro oživení krásných chvil a příjemného pocitu u srdíčka. :) Děkuji za připomenutí.
   napsat recenzi a hodnotit

   Co by vás ještě mohlo zajímat

   Hrady a zámky v České republice

   Hrady a zámky v České republice

   Rádi chodíte po hradech a zámcích? V České republice jich naleznete velké množství a my jsme pro Vás připravili přehled hradů a zámků ČR od ... více info...

   Kam s dětmi

   Kam s dětmi

   Tak co vymyslíme na víkend pro prcky? Kam pojedeme? Co budeme dělat? Otázky, které si pravidelně pokládá každý rodič. Ano, ano. Děti! Ti nádherní malí ... více info...

   Výlety s dětmi

   Výlety s dětmi

   Jestli chcete vytáhnout svoje děti někam na výlet a uvítáte nějaká doporučená místa, kam na výlety s dětmi, podívejte se na seznam níže. Připravil jsem ... více info...

   Moje oblíbené

   Moje uložené

   celkem

   Nahoru
   Dolů

   Vytvořit cestu