Vojenské technické muzeum Lešany

adresa: Lešany u Týnce nad Sázavou
tel.: 973 296 161
web: www.vhu.cz

M-hodnocení9,0

 • Udělené hodnocení: 90

1 uživatelských hodnocení


Informace

Naše největší armádní muzeum obsahuje sbírky vojenské techniky od roku 1890 do současnosti. Naleznete tu nepřeberné množství typů techniky z vybavení československé armády, ale i řadu mnohdy unikátních zahraničních tanků, děl a vozidel. Muzeum své rozsáhlé sbírky čítající více než 700 kusů armádní techniky prezentuje v prostorech bývalých dělostřeleckých kasáren. Vedle historicky rozdělených expozic tu naleznete i ty, zaměřené na specifický typ vojsk jako spojovací, protiletadlové nebo raketové. Mnohé exponáty jsou součástí pěkných diorámat a všechny jsou přehledně popsány.

Nejzajímavější akce a nejvíce plno tu je na populární Tankový den, který se koná poslední srpnovou sobotu. Je to nezapomenutelná akce plná prohánějících se tanků a další techniky po zdejsím tankodromu. Většina muzea je ukryta pod střechou, nemusíte se tak bát sem vyrazit i za špatného počasí. U armádního muzea je parkoviště, dětské hřiště, obchod se suvenýry a občerstvení.

Petr Vreštiak (Pit)
 • aktualizace: 7.11.2011
 • vloženo: 19.10.2011

poslat podnět redaktorovi


 • Dětský koutek
 • Parkoviště
 • Přátelské pro kolaře
 • Bezbariérový přístup Celé muzeum je v přízemních objektech.
 • Průměrná časová náročnost 3
 • Index fyzické náročnosti nenáročné

Doprava a cesta

Ideální doprava je autem a to z Jílového u Prahy do Krhanic a dále Lešan nebo od D1 na Velké Popovice a Babice. Vlakem to je cca 500m od zastávky Krhanice, kde jezdí posázavský pacifik.


Otevírací doba

červen a září pouze o víkendech 9.30 – 17.30
červenec a srpen od úterý do neděle 9.30 – 17.30

Otevřeno od 1.7. do 30.8.

úterý09:30 – 17:30
středa09:30 – 17:30
čtvrtek09:30 – 17:30
pátek09:30 – 17:30
sobota09:30 – 17:30
neděle09:30 – 17:30

V okolí


Tipy co si vzít sebou?

Inspirujete se a pokud máte zájem, můžete si vybavení rovnou nakoupit u našich partnerů.


Recenze a hodnocení uživatelů

 • 9
  • Udělené hodnocení: 9
 • Aktualizováno: 7.11.2011
 • Přidáno: 7.11.2011
Naše země má jen málo oblastí působnosti, na které může být skutečně hrdá a je jimi celosvětově proslulá. Jednou z oblastí je, či spíše byl, zbrojní průmysl a také vojenské dějiny plné nevšedních kapitol. V čem ale celosvětově vynikáme, je zájem a nasazení o vojenskou historii. To vše je ukázkově vidět v armádním muzeu kousek od obce Lešany ve Středočeském kraji, kousek od Benešova.

Jak již název napovídá, uvidíte tu především pozemní vojenskou techniku, a to jak Československé a následně České armády, tak i překvapivě hojné zastoupení exponátů z jiných států světa. Nikde jinde v Čechách (a ani v okolních zemích) neuvidíte tolik druhů tanků, děl, obrněných transportérů a další, povětšinou zeleně nabarvené, techniky na jednom místě. Lešanské muzeum se díky práci personálu a zájmu návštěvníků i státu řadí ke světovým špičkám.

Aktivně tu shánějí nové exponáty, restaurují a rekonstruují ty stávající, ale také zkrášlují prostředí muzea. To je rozdělené do několika hal, kde najdete expozice pro období Československé armády v letech 1918-1938, období Protektorátu 1939-1943 a 1944-1945, poválečné období s českou a dovezenou britskou technikou 1945-1950 a poslední dějinné období 1950-1962, kde dominuje vliv Sovětského svazu. Vedle dějiných expozic jsou tu haly zaměrěné na protiletadlové, raketové a spojovací vojsko. Za návštěvu určitě stojí unikátní expozice na svou dobu vysoce kvalitních děl vyráběných v období 1890-1935 Škodovkou v Plzni.

Tématické expozice jsou prezentovány formou dioramat, kde vidíte nejen výzbroj a výstroj na figurínách vojáků, ale i předměty denní potřeby nebo nářadí. Můžete se ocitnout na československém předválečném letišti, na afrických bojištích druhé války nebo v ulicích Plzně při příjezdu generála Pattona. Vystavět diorama s tankovou bitvou je ale i na zdejší velkorysé poměry trochu moc. Hodně těžké techniky proto uvidíte ve venkovních expozicích, ideálně pak při populárním tankovém dni, kdy zdejší muzeum doslova okupují desítky tisíc návštěvníků.

Tankový den v Lešanech je neuvěřitelná akce plná tanků, děl, vojenských vozidel a nespočtu vojáků, kteří na zdejším tankodromu předvádějí historické, ale i současné kusy pojizdné vojenské techniky. Na rozdíl od také značně populární akce Bahna, uvidíte v Lešanech více historických unikátů a o kombinaci akce s návštěvou muzea ani nemluvím.

Muzeum je součástí Vojenského historického ústavu ČR, který opravdu dbá na kvalitu prezentace sbírek. O unikátnosti muzea svědčí třeba legendární izraelský tank Merkava, český tank LT vz.35 nedávno přivezený z USA, německý Leopard 1, Centurion Mk.9 nebo tank Patton M60 a řada dalších.

Kdybych měl srovnávat, tak jsem viděl jediné muzeum, které to lešanské předčilo. Nejednalo se o nic slavnějšího, než o více jak 70 let starší Imperial War Museum v Londýně:)
napsat recenzi a hodnotit

Co by vás ještě mohlo zajímat

Kultura a zábava

Kultura a zábava

Co si představíte pod pojmem kultura a zábava? Z našeho pohledu je to vše, co se dá dělat ve volném čase s přídavkem smíchu, vzdělání, ... více info...

Jaké muzeum navštívit

Jaké muzeum navštívit

Máte rádi muzeum a zrovna si říkáte kam do muzea? Podívejte se na seznam muzeí z celé České republiky, který jsem pro vás připravil. Stačí ... více info...

Moje oblíbené

Moje uložené

celkem

Nahoru
Dolů

Vytvořit cestu