Tvrz Cukštejn

adresa: Údolí 152, 373 33 Nové Hrady
web: www.cuknstejn.com

M-hodnocení6,5

  • Udělené hodnocení: 65

1 uživatelských hodnocení


Informace o místě

Postupně rekonstruovaná gotická tvrz nedaleko Terezina údolí.

Administrace Mraveniště (Admin)
  • aktualizace: 23.9.2013
  • vloženo: 23.9.2013

poslat podnět redaktorovi

tento záznam doporučil: pit


Otevírací doba

Návštěvu tvrze je nutné dohodnout předem s majitelem na webu tvrze

V okolí


Tipy co si vzít sebou?

Inspirujete se a pokud máte zájem, můžete si vybavení rovnou nakoupit u našich partnerů.


Recenze a hodnocení uživatelů

  • 6
    • Udělené hodnocení: 6
  • Přidáno: 23.9.2013
Jednou z ozdob naší krásné vlasti jsou četné architektonické památky. Máme jich tolik, že ne každá, a možná jen jejich menší část, získá odpovídající péči, a může tak těšit oko návštěvníka. Naštěstí je komunistická éra ničení a neúcty k památkám pryč a objevují se nadšenci s vůlí změnit ruiny v původní záměr dávných stavitelů.

Pěkná ukázka snahy jednotlivců o rekonstrukci zchátralých staveb je vidět v Terezině údolí u Nových Hradů. Zahájila se rekonstrukce Lázniček a Bažantnice, které se podobně jako již zachráněný Hamr změní v restaurace či penziony. a budou tak v upravené podobě těšit oko i jiné orgány příchozího turisty. Jen pár metrů od hlavní stezky Terezinina údolí se nachází stavba, jejíž zachránce naplňuje své poslání téměř do dokonalosti.

Jednoho srpnového rána jsem stoupal k návrší, kde mezi stromy prosvítala věžička a část zdi. O pár momentů později jsem spatřil vodní příkop střežící gotickou tvrz Cukštejn. Opěrný systém zdí, náznak padacího mostu, široký příkop, věž, ale i udržované trávníčky a okolí nerušené žádnou reklamou či slunečníkem... prostě krásná tvrz taková, jak tu mohla stát už před staletími. Dvoupatrová stavba má čtvercový půdorys s nádvořím a jediným vchodem srkz bránu s částečně zasypaným příkopem.

Krása stavby je podtržena detaily jako třeba kamenná ostění oken či štuky. Dá se vysledovat i původní renesanční bílá fasáda s červenými prvky. Na východní straně je několik zrekonstruvaných malovaných ostění větracích otvorů, které dokáží vytvořit představu malované renesanční tvrze zářící nad okolími loukami.

Majitel tvrze tu často pracuje a při troše štěstí se můžete dohodnout na prohlídce. Já se spokojil se shlédnutím exteriéru a za zvuku strakapouda si užíval nekonečného klidu ranních paprsků slunce.

Fotografie k recenzi

Tvrz Cukštejn
napsat recenzi a hodnotit

Co by vás ještě mohlo zajímat

Památky a významné stavby České republiky

Památky a významné stavby České republiky

V Čechách, na Moravě i ve Slezsku máme nádherné památky. Česká republika je jimi doslova protkána. Některé z nich sice chátrají, ale mnohé jsou opravdovými ... více info...

Vojenské pevnosti v České republice

Vojenské pevnosti v České republice

Máte rádi vojenské pevnosti a zrovna si říkáte, jakou historickou pevnost navštívit? Podívejte se na seznam pevností z celé České republiky, který jsem pro vás ... více info...

Moje oblíbené

Moje uložené

celkem

Nahoru
Dolů

Vytvořit cestu