Třešť

Uprostřed Českomoravské vrchoviny leží město, kde jsou Vánoce po celý rok. Třešť by se dala nazvat městem betlémů a betlémářů. Tradice lidového umění zde vznikla na počátku 19. století. I dnes se zde tato tradice dodržuje a aktivně zde tvoří 10 umělců. Každoročně se zde pořádají setkání milovníků betlému a ...

zobrazit celý text

M-hodnocení7,0

  • Udělené hodnocení: 70

0 uživatelských hodnocení

Skrýt filtr

Zobrazit na mapě

Informace

Uprostřed Českomoravské vrchoviny leží město, kde jsou Vánoce po celý rok. Třešť by se dala nazvat městem betlémů a betlémářů. Tradice lidového umění zde vznikla na počátku 19. století. I dnes se zde tato tradice dodržuje a aktivně zde tvoří 10 umělců. Každoročně se zde pořádají setkání milovníků betlému a společně tvoří další a další figurky. U Třeštského potoka je umístěno dřevěné sousoší Svaté Rodiny tak tu betlém můžete vidět celoročně. Pro své návštěvníky si přichystalo město nejen řadu zajímavých památek, ale také sportovišť a kulturních zařízení. Centrum města je vyhlášeno památkovou zónou s mnoha zajímavými architektonickými skvosty.

Katka Záhorková (Katka)
  • aktualizace: 1.12.2011
  • vloženo: 23.8.2011

poslat podnět redaktorovi


Historie

Město vzniklo z farní vsi na křižovatce dvou obchodních stezek. Městem se Třešť stala až v roce 1901. Město bylo postupně v držení mnoha šlechtických rodů například Štenberků nebo rod Sternbachů. Město žilo především z řemeslné výroby, postupně zde vznikají továrny na sukna, sirky nebo nábytek. K rozvoji průmyslu ve městě se již v počátku připojili také podnikatelé z řad místní židovské komunity. Tu připomíná synagoga a židovský hřbitov. Na dramatické události z roku 1945 připomíná památník na vězeňském dvoře, kdy zde bylo během květnového povstání popraveno 33 lidí.


Zajímavosti

Na hlavním náměstí najdete v dlažbě největší funční sluneční hodiny v ČR. Nejstarší architektonickou památkou je kostel sv. Martina ze 13. století.


Příroda

Na východním okraji města najdete památné aleje.


Kultura

Ve městě se narodil Josef Alois Schumpeter (1883-1950). Byl světoznámý ekonom a první rakouský ministr financí. O jeho životě a díle se více dozvíte v Muzeu Vysočiny.


Doprava

Město leží v půli cesty mezi Telčí a Jihlavou. Z obou měst se do Třeště dostanete také vlakem. V okolí vede řada cyklostezek např.16, 5090, 5091, 5129.


Recenze a hodnocení uživatelů

Máš za sebou perfektní den? Chceš se podělit o skvělé zážitky, výbornou restauraci? Proběhlo vše podle Tvých představ? Nebo se něco pokazilo? Dej o tom vědět ostatním. Napiš svou recenzi a přidej ji k ostatním.

napsat recenzi a hodnotit
Moje oblíbené

Moje uložené

celkem

Nahoru
Dolů

Vytvořit cestu