Třinec

Město Třinec se nachází ve východní části Slezska a je obklopeno Moravskoslezskými a Slezskými Beskydy s jejich vrcholky v průměrné nadmořské výšce kolem 1000 m. n. m. Příroda je jedním z důvodů, proč návštěvníci do oblasti přijíždějí. A to navzdory dlouholeté těžbě nerostných surovin a značného vlivu Třineckých železáren na ...

zobrazit celý text

M-hodnocení2,0

  • Udělené hodnocení: 20

0 uživatelských hodnocení

Skrýt filtr

Zobrazit na mapě

Informace

Město Třinec se nachází ve východní části Slezska a je obklopeno Moravskoslezskými a Slezskými Beskydy s jejich vrcholky v průměrné nadmořské výšce kolem 1000 m. n. m. Příroda je jedním z důvodů, proč návštěvníci do oblasti přijíždějí. A to navzdory dlouholeté těžbě nerostných surovin a značného vlivu Třineckých železáren na podobu okolí. Ve městě je možno navštívit několik muzeí, malou uměleckou galerii, hvězdárnu či kino.

Jakub Hejdánek (Jakub)
  • aktualizace: 1.12.2011
  • vloženo: 8.6.2011

poslat podnět redaktorovi


Historie

Vznik města se datuje od roku 1444, kdy byl Třinec jen malou obcí s několika zemědělskými usedlostmi. Následující století přineslo objev bohatých nalezišť železné rudy, jež formoval vývoj a dnešní podobu města. V roce 1839 byly založeny Třinecké železárny, byla vystavěna dřevouhelná vysoká pec a byla zahájena těžba železné rudy. Dalším důležitým mezníkem bylo v roce 1871 výstavba dráhy, která spojila Třinec s novými ložisky rudy na Slovensku a umožnila vytěžené suroviny exportovat. Polsko si Třinecko přivlastnilo po první světové válce, poté před druhou světovou válkou a definitivně svůj nárok vzdalo až v roce 1958. Zajímavé.


Kultura

Kino Kosmas na Náměstí Svobody promítá denně české i zahraniční filmy. Kulturní Dům Trisia pořádá pravidelné kulturní akce, plesy, zábavy a další aktivity: http://www.trisia.cz. Muzeum Třince a Třineckých železáren se nachází ve Frýdecké ulici na Starém městě http://www.trisia.cz/Muzeum/. Vydejte se i do dřevěného, starobylého a mystického kostela Božího těla v Gutech, který je vůbec jedním z nejstarších a nejmalebnějších kostelů v Podbeskydí. Další lákavou „novou“ památkou je i Archeopark a archeologické naleziště v Chotěbuzi-Podoboře. Tam určitě zajeďte.


Sport

Sportovní halu, krytý bazén s mnoha relaxačními programy, letní koupaliště, městský stadion, několik fotbalových hřišť, městské lázně, minigolf, tenisové kurty a fitness studio, sportovní a zájmové kurzy, kroužky a otevřené lekce. Podrobné informace o všech sportovních zařízeních najdete na http://www.starstrinec.cz. V zimních měsících se Stars Třinec stará i o údržbu běžeckých tras v rozsáhlém městském lesoparku. Ten slouží v létě obyvatel především k rodinným procházkám a joggingu. V nedaleké obci Ropice se nachází v nadmořské výšce 310 m golfové hřiště Ropice Golf Course s délkou 5398m, které bylo projektováno rakouským architektem Hansem Georgem Erhardtem. Oficiální stránky jsou http://www.beskydgolf.com/.

více informací o sportu v této lokalitě najdete na našem portálu sport.mraveniste.cz


Zábava

Hudební festival Noc plná hvězd se koná každoročně na fotbalovém stadionu Třinec-Borek. Letos proběhne již 19. Ročník. Seznam potvrzených hudebních hostů a ceny vstupenek naleznete na http://www.nocplnahvezd.cz/. V oblasti funguje El Speedo - letecká komunita, která nabízí trénink a pestrý program aktivit v oblacích pro širokou veřejnost. O jejich působení na severní Moravě a nabídku služeb najdete na http://www.chciletat.cz/Article.aspx?NodeID=1000002&ID=1001484. Zajeďte si na bobovou dráhu: http://www.skimosty.cz/, vydejte se na „pořádný kopec“ http://www.javorovy-vrch.cz/, kde je lanové centrum, paragliding, bikepark, horské koloběžky a pánové pozor: cvrnkání kuliček!


Doprava

MHD má 16 linek, z města je relativně kousek na dálnici, a pokud bych měl volit já, jel bych vlakem. www.idos.cz.


Recenze a hodnocení uživatelů

Máš za sebou perfektní den? Chceš se podělit o skvělé zážitky, výbornou restauraci? Proběhlo vše podle Tvých představ? Nebo se něco pokazilo? Dej o tom vědět ostatním. Napiš svou recenzi a přidej ji k ostatním.

napsat recenzi a hodnotit
Moje oblíbené

Moje uložené

celkem

Nahoru
Dolů

Vytvořit cestu