Karviná

Karviná leží na hranicích s Polskem v údolí řeky Olše asi 18 km východně od Ostravy. Město má bohatou historii, ale zároveň si s sebou nese určité stigma související s těžbou uhlí a navazujícího průmyslu. Zajímavostí pro návštěvníky z Čech je celkem časté používaní místního dialektu, kdy obyvatelé hovoří tzv ...

zobrazit celý text

M-hodnocení2,0

  • Udělené hodnocení: 20

0 uživatelských hodnocení

Skrýt filtr

Zobrazit na mapě

Informace

Karviná leží na hranicích s Polskem v údolí řeky Olše asi 18 km východně od Ostravy. Město má bohatou historii, ale zároveň si s sebou nese určité stigma související s těžbou uhlí a navazujícího průmyslu. Zajímavostí pro návštěvníky z Čech je celkem časté používaní místního dialektu, kdy obyvatelé hovoří tzv. po našymu. Jedná se o regionální nářečí, které vzniklo v důsledku soužití české, polské a částečně německé národnosti na Těšínském území. Dialekt nemá psanou podobu, na rozdíl od ostravského, takže až budete v Karviné a okolí, pečlivě poslouchejte a schválně jestli porozumíte tomu, co si místní obyvatelé budou říkat.

Jakub Hejdánek (Jakub)
  • aktualizace: 30.11.2011
  • vloženo: 8.6.2011

poslat podnět redaktorovi


Historie

Karviná má podobnou historii jako ostatní města v regionu, založení se datuje rokem 1268, ale osidlování území začalo dlouho před tím. Důkazem mohou být nálezy pozůstatků z mladší doby kamenné. Díky výhodné poloze na obchodní stezce z Uher do Pobaltí se město vyvíjelo velice rychle. Když byla v druhé polovině 18. století nalezena ložiska černého uhlí, nastal prudký obrat v hospodářském rozvoji města a stoupala i jeho důležitost. Boj o vládu nad územím s bohatými nerostnými zásobami formoval pozdější vývoj města i ve 20. století. V roce 1948 se sloučily obce Fryštát, Karvinná, Darkov, Ráj a Staré Město v jeden celek a byla tak vytvořena správní kostra Karviné, jak ji známe dnes.


Kultura

Městský Dům kultury spravuje tři kina, včetně letního, organizuje přednášky a zájmové kurzy pro širokou veřejnost. Přehled všech plánovaných akcí si můžete prohlédnout na http://www.medk.cz//index.php. Muzeum Těšínska s výstavní síní se zaměřuje na pořádání výstav, které dokumentují historické události nejen z regionu Karviné, ale i z celé republiky http://www.muzeumct.cz. Zámecká galerie Chagall má velice široké pole působnosti a snaží se přesahovat hranice regionu http://www.chagall.cz.


Sport

Díky silné sportovní tradici je v Karviné několik výborných sportovních klubů s pevným zázemím v podobě dobře udržovaných sportovišť. Městský fotbalový klubu Karviná provozuje Městský stadion v ulici U hřiště, stadiony Kovona a U Bažantnice a bývalé sportovní fotbalové hřiště TJ Baník ČSA. Návštěvní řád a ceník naleznete na http://www.mfkkarvina.cz. Stars Karviná provozuje komerční objekt multifunkční haly na ulici Karola Śliwky, která obsahuje zimní stadion, tenisovou halu, házenkářskou halu, krytý bazén s plaveckou učebnou a hotel. Ceník služeb dostupný na http://www.stars-karvina.cz.

více informací o sportu v této lokalitě najdete na našem portálu sport.mraveniste.cz


Zábava

Lázně Darkov v Karviné jsou nejstarší jod-bromové lázně v České Republice a poskytují lázeňské služby se zaměřením na léčbu pohybového ústrojí a neurologických stavů. Alternativou jim je luxusní lázeňské centrum, které nabízí relaxační servis široké veřejnosti. Nabídka poskytovaných služeb s ceníkem je dostupná na www.darkov.cz. Zámek Fryštát na Masarykově náměstí je nádhernou dominantou města a od roku 1997 je zámek po rozsáhlé rekonstrukci přístupný i veřejnosti. Návštěvníkům nabízí prohlídku hlavní budovy zámku a budovy Lottyhaus, kde budete zasvěceni do života šlechty na přelomu 19. a 20. století. Součástí zámku je i park Boženy Němcové o celkové ploše 36 ha. V parku je krásný dětský koutek a rekreační areál „Loděnice“, kde si můžete zapůjčit loďku a vydat se na projížďku slepým ramenem řeky Olše. Kontakt na http://www.zamek-frystat.cz.


Doprava

Železniční dopravu zajišťují přímé denní spoje do Brna a Prahy. Hlavní autobusové nádraží na Nádražní ulici se nachází kousek od Hlavního vlakového nádraží. Informace o spojích jsou dostupné zde: http://jizdnirady.idnes.cz/vlakyautobusy/spojeni/. Silniční doprava funguje bezproblémově na trasách E 462 (Brno – Olomouc – Český Těšín – Polsko) a E 75 (Polsko – Český Těšín – Mosty u Jablunkova – Slovensko). Městkou hromadnou dopravu zajišťuje ČSAD Karviná. Přímo ve městě jsou dva hraniční přechody do Polska.


Recenze a hodnocení uživatelů

Máš za sebou perfektní den? Chceš se podělit o skvělé zážitky, výbornou restauraci? Proběhlo vše podle Tvých představ? Nebo se něco pokazilo? Dej o tom vědět ostatním. Napiš svou recenzi a přidej ji k ostatním.

napsat recenzi a hodnotit
Moje oblíbené

Moje uložené

celkem

Nahoru
Dolů

Vytvořit cestu