Český Těšín

Český Těšín najdeme ve Slezsku, leží na levém břehu řeky Olše, která ho odděluje od polské části. Město je nejfrekventovanějším hraničním přechodem v regionu. Těšín je doslova směsicí kultur a dějin několika národů. Podle legendy bylo město založeno na místě setkání třech bratrů, Bolka, Leška a Češka, kteří se po ...

zobrazit celý text

M-hodnocení2,0

  • Udělené hodnocení: 20

0 uživatelských hodnocení

Skrýt filtr

Zobrazit na mapě

Informace

Český Těšín najdeme ve Slezsku, leží na levém břehu řeky Olše, která ho odděluje od polské části. Město je nejfrekventovanějším hraničním přechodem v regionu. Těšín je doslova směsicí kultur a dějin několika národů. Podle legendy bylo město založeno na místě setkání třech bratrů, Bolka, Leška a Češka, kteří se po dlouhém a strastiplném putování v roce 810 setkali u studánky a z čiré radosti, že jsou zase spolu, se na tom místě rozhodli založit osadu - a dali jí jméno Těšín.

Administrace Mraveniště (Admin)
  • aktualizace: 22.8.2013
  • vloženo: 8.6.2011

poslat podnět redaktorovi


Historie

První historické zmínky o Těšíně najdeme z roku 1155, tehdy byl hrad Těšín centrem celé oblasti. Město, které vzniklo později, se na krátkou dobu proslavil po celé Evropě a to díky tzv. Těšínskému míru, který zde byl podepsán 13. května 1779, v den narozenin Marie Terezie a ukončil řadu válek o Bavorské dědictví mezi Pruskem, Bavorskem a Polskem proti Habsburkům. Těšín byl rozdělen (hranici určila řeka) na Cieszyn, který připadl Polsku a Český Těšín, který zůstal nám. V 90. letech se hranice obou států opět otevřely.


Kultura

Těšínské divadlo je v českém divadelním kontextu výjimečné. Působí zde totiž pod střechou umělecké soubory dvou národností, České a Polské. Divadlo má stály soubor a na repertoáru má v současné době čtyři hry. Aktuální program české i polské scény naleznete na stránkách divadla zde http://www.tdivadlo.cz. Kino Central promítá denně české i zahraniční filmové novinky. Součástí kina je i filmový klub pro náročnější diváky. Jazz klub na Střelnici organizuje pravidelný Těšínský jazzový festival na konci listopadu, ale mimo to připravuje hudební vystoupení všech hudebních žánrů během celého roku. http://www.kassct.cz/.


Sport

Správa účelových zařízení města provozuje několik sportovních areálů: koupaliště, zimní stadion, sportoviště Ostravská a Frýdecká. Bowling, squash, sportovní a společenské centrum ve Svojsíkově ulici je otevřeno denně od 10 h. V areálu mohou návštěvníci využít i sportovní halu se saunou a masážemi. Zimní stadion nabízí v zimní sezóně bruslení pro veřejnost. Otevírací dobu a ceník najdete na http://www.suzct.cz/zimak.html.

více informací o sportu v této lokalitě najdete na našem portálu sport.mraveniste.cz


Zábava

Hvězdárna Český Těšín sídlí v ulici Ostravské. Mimo odborné činnosti nabízí veřejný program pro návštěvníky a místní obyvatele. Veřejná astronomická pozorování oblohy se konají za příznivého počasí v kopuli hvězdárny na střeše Těšínského divadla. Více informací naleznete na http://hvezdarna_tesin.sweb.cz/. Archeopark Chotěbuz je dalším typem na návštěvu. Má za úkol přiblížit návštěvníkům a veřejnosti život raně středověkého hradiska a rekonstruovat i přibližnou podobu zde nalezených objektů. Získáte tak možnost nahlédnout do každodenního života našich předků v minulosti. Podrobné informace včetně kontaktu na http://www.muzeumct.cz/pobocky/pobocky/chotebuz.php.


Doprava

MHD má 6 pravidelných linek, o víkendu pouze 4. Železniční doprava je odbavována ve stanici Český Těšín. Město má přímé železniční spojení se všemi městy regionu a zastavují zde všechny dálkové spoje směrem na Slovensko a do Prahy. Silniční dopravu zajišťuje poslední dokončená část obchvatu odvádějící dopravu ze směru Slovensko (I/11), Polsko, Ostrava a Brno (R 48) mimo centrum města, včetně navazující rychlostní silnice R 48 do Frýdku-Místku. Jizdní řády najdete na www.idos.cz.


Recenze a hodnocení uživatelů

Máš za sebou perfektní den? Chceš se podělit o skvělé zážitky, výbornou restauraci? Proběhlo vše podle Tvých představ? Nebo se něco pokazilo? Dej o tom vědět ostatním. Napiš svou recenzi a přidej ji k ostatním.

napsat recenzi a hodnotit
Moje oblíbené

Moje uložené

celkem

Nahoru
Dolů

Vytvořit cestu