Litomyšl

Smetanova Litomyšl. Tímto hudebním festivalem je Litomyšl známa po celém světě. A nejen tím. Toto hezké město se může pyšnit památkou zapsanou na Seznamu kulturního dědictví UNESCO (zámek Litomyšl). Najdeme jej na hranici Čech a Moravy v nejvýchodnějším cípu České země v Pardubickém kraji.

zobrazit celý text

M-hodnocení8,0

  • Udělené hodnocení: 80

0 uživatelských hodnocení

Skrýt filtr

Zobrazit na mapě

Informace

Smetanova Litomyšl. Tímto hudebním festivalem je Litomyšl známa po celém světě. A nejen tím. Toto hezké město se může pyšnit památkou zapsanou na Seznamu kulturního dědictví UNESCO (zámek Litomyšl). Najdeme jej na hranici Čech a Moravy v nejvýchodnějším cípu České země v Pardubickém kraji.

Jakub Hejdánek (Jakub)
  • aktualizace: 30.11.2011
  • vloženo: 8.6.2011

poslat podnět redaktorovi


  • UNESCO

Historie

První písemná zmínka o Litomyšli pochází z roku 981 a dočteme se o ní v Kosmově kronice (ta vyšla až ve 12. století). V roce 1259 se již mluví o městě Litomyšl, to bylo díky Premonstrátům na vysoké kulturní i hospodářské úrovni. Zatímco v 16. století město a okolí prodělalo prudký vrůst, ve století 19. začalo na významu prudce klesat a to z důvodu nezavedení důležitého železničního tahu do tohoto regionu. Litomyšl se ale může pochlubit mnoha zajímavými osobnostmi, které se zdržovali na jejím území. Zejména pak Bedřichem Smetanou, Boženou Němcovou a Aloisem Jiráskem. Dá se tedy říci, že toto nádherné město velmi přispělo k národnímu kulturnímu bohatství svou pohostinností a inspirací.


Kultura

UNESCO zapsalo na svůj seznam místní zámek, který patří k pravým architektonickým skvostům. Ze zajímavých a skvělými exponáty nabitých muzeí a galerií bych doporučil tyto: Muzeum antického sochařství a architektury, Městskou galerii Litomyšl, Regionální muzeum v Litomyšli, Rodný byt Bedřicha Smetany, Portmoneum - Museum Josefa Váchala a Muzeum v Červené věži. Z památek pak vřele doporučuji: Dům U rytířů, Piaristický klášter, Smetanův dům, kostely Nalezení svatého Kříže, Povýšení svatého Kříže, Rozeslání Apoštolů, kapli Nejsvětější Trojice a kostel Církve bratrské. Dále pak městské opevnění, piaristickou kolej a gymnázium, Proboštství a vodní mlýn konšelský.


Sport

V Litomyšli je celá řada sportovních zařízení poskytujících nejrůznější pohybové aktivity. Ať už jde o vodní sporty (Nedošín), Bike Park, biliard, bowling, několik fitness center, jízdárnu (hřebčín Suchá), koupaliště, krytý zimní stadion, městský bazén, paintball (Forest), bodybuilding (Real Gym), spinning (Stratílek), tenis a squash (areál SPORT), či střelnici v Černé hoře.

více informací o sportu v této lokalitě najdete na našem portálu sport.mraveniste.cz


Zábava

V Litomyšli si přijdou na své zejména milovníci hudby. Proto budou v pozvánce převládat hudební pozvánky. Nicméně mi dovolte Vás pozvat na Mezinárodní operní festival Smetanova Litomyšl, Starodávný jarmark, Toulovcovy prázdninové pohádkové pátky pro děti, Mezinárodní interpretační kurzy a Setkání přátel komorní hudby – Litomyšl, Mezinárodní smyčcové kurzy, Den otevřených dveří památek, Mladou Smetanovu Litomyšl či Adventní trhy. Z turistiky po okolí bych pak doporučil Skály Toulovcovy Maštale, hrad Košumberk, Nové Hrady na Starém zámku, přírodní rezervaci Nedošínský háj a naučnou stezku Velký Košíř. Pokud máte rádi Maxe Švabinského - zajeďte do Kozlova na vyhlídkovou věž Kozlovský kopec, projděte naučnou stezku na Černé hoře, zavítejte na hrad Svojanov, obdivovat můžete i nejstarší národní strom v Čechách – sedmisetletou Lukasovu zpívající lípu a samozřejmě se musíte zajet podívat do Žďárských vrchů a Devíti skal.


Doprava

V Litomyšli jezdí MHD, má tři linky – A, B a C. Jízdní řád naleznete zde: http://www.litomysl.cz/php/index/index.php?co=mhd. Do Litomyšle se dostanete vlakem, který zde má „konečnou“. Můžete využít i služeb autobusových přepravců, nebo se dopravit po vlastní ose. Nutno podotknout, že Litomyšl leží uprostřed přírody dálnicemi nedotčené. Z Pardubic (D11) je to do Litomyšle 50 km, z Mohelnice jednou tolik (100 km) z D1 je to dle cesty 140-150 km.


Recenze a hodnocení uživatelů

Máš za sebou perfektní den? Chceš se podělit o skvělé zážitky, výbornou restauraci? Proběhlo vše podle Tvých představ? Nebo se něco pokazilo? Dej o tom vědět ostatním. Napiš svou recenzi a přidej ji k ostatním.

napsat recenzi a hodnotit
Moje oblíbené

Moje uložené

celkem

Nahoru
Dolů

Vytvořit cestu