Kvilda

V nadmořské výšce 1062 m.n.m. leží nejvýše položená obec v České republice. Dnes je to předeším turistické centrum a je zde také otevřeno středisko NP Šumava. Žije v ní 175 stálých obyvatel, přesto byste v letní sezoně hádali mnohem více. Je zde otevřena pošta, obchod s potravinami a ...

zobrazit celý text

M-hodnocení7,0

  • Udělené hodnocení: 70

0 uživatelských hodnocení

Skrýt filtr

Zobrazit na mapě

Informace

V nadmořské výšce 1062 m.n.m. leží nejvýše položená obec v České republice. Dnes je to předeším turistické centrum a je zde také otevřeno středisko NP Šumava. Žije v ní 175 stálých obyvatel, přesto byste v letní sezoně hádali mnohem více. Je zde otevřena pošta, obchod s potravinami a vyhlášená pekárna. Turistům nabízí své služby prodejna sportovního vybavení, půjčovna s opravnou kol a půjčovna lyží a dalšího vybavení.

Katka Záhorková (Katka)
  • aktualizace: 30.5.2012
  • vloženo: 24.8.2011

poslat podnět redaktorovi


Historie

Ves vznikla na obchodní stezce zvané Horní zlatá stezka ve 14. století. Ale ještě před touto dobou lze najít v pramenech zmínky o tomto místě. V roce 1345 potvrdil Jan Lucemburský synům správce píseckého panství držení oblasti lesa Kvildy a to i s užitkem kovů, budou-li zde nalezeny. Dodnes jsou v okolí Kvildy patrné zbytky po rýžování zlata. Se zánikem obchodu na stezce v 18. století se v obci rozvinula nová řemeslná odvětví. Jsou to především sklářství a zpracování dřeva a také zemědělství, které plnilo především samozásobitelskou funkci. Před začátkem druhé světové války měla obec okolo 1500 obyvatel a to zejména německé národnosti. Po roce 1950 již žilo v Kvildě jen 238 obyvatel. Jejímu rozvoji neprospělo ano to, že byla dlouhá leta v režimu pohraničního pásma.


Příroda

Kvilda leží v krásné krajině Šumavských plání. Nejznámější rašeliniště v okolí je Jezerní slať. Z Kvildy to máte jen 5 km k pramenům Teplé Vltavy.


Kultura

Dominantou Kvildy je novogotický kostelík sv. Štěpána z roku 1765 . Jeho kamenné zdi jsou obložené šindelem, aby byly chráněny před zdejším drsným klimatem. Kvilda má vlastní muzeum, kde se dozvíte mnoho o její historii. Najdete ho v patře obecního úřadu.


Sport

Obec je dnes především rekreační středisko. Takže je to ráj turistů a cyklistů. V zimě je zde udržována řada lyžařských tras.

více informací o sportu v této lokalitě najdete na našem portálu sport.mraveniste.cz


UbytováníRecenze a hodnocení uživatelů

Máš za sebou perfektní den? Chceš se podělit o skvělé zážitky, výbornou restauraci? Proběhlo vše podle Tvých představ? Nebo se něco pokazilo? Dej o tom vědět ostatním. Napiš svou recenzi a přidej ji k ostatním.

napsat recenzi a hodnotit
Moje oblíbené

Moje uložené

celkem

Nahoru
Dolů

Vytvořit cestu