Horažďovice

Horažďovice leží na levém břehu zlatonosné Otavy v kraji, který je odnepaměti nazývaný Prácheňsko. Město má několik významných architektonických památek a centrum je městskou památkovou zónou. Dominantu města tvoří tři kostely kostel sv. Petra a Pavla ze 13. století, hřbitovní kostel sv. Jana Křtitele a klášterní kostel pany Marie. V ...

zobrazit celý text

M-hodnocení6,0

  • Udělené hodnocení: 60

0 uživatelských hodnocení

Skrýt filtr

Zobrazit na mapě

Informace

Horažďovice leží na levém břehu zlatonosné Otavy v kraji, který je odnepaměti nazývaný Prácheňsko. Město má několik významných architektonických památek a centrum je městskou památkovou zónou. Dominantu města tvoří tři kostely kostel sv. Petra a Pavla ze 13. století, hřbitovní kostel sv. Jana Křtitele a klášterní kostel pany Marie. V centru se také zastavte u Červené brány, která je druhá nejstarší zachovaná u nás. Bohatý kulturní a sportovní život města je přeností, kterou vyžívají také velmi rádi turisté.

Katka Záhorková (Katka)
  • aktualizace: 30.11.2011
  • vloženo: 29.7.2011

poslat podnět redaktorovi


Historie

Městem se stala osada Gorazdějovice v roce 1292. Bylo ovšem městem poddanským a bylo v držení rodu Bavorů. V této době zde byla založena také gotická tvrz, která byla později přestavěna na renesanční zámek. Bavor III. nesouhlasil v roce 1307 s volbou Rudolfa Habsburského za krále. Ten město obléhal a také jej dobyl. Sám ovšem během ohléhání zemřel na úplavici. Během bouřlivých událostí husitského povstání se měšťané přiklonili na táborskou stranu i proti své vrchnosti. V době pobělohorské bylo město dobyto císařskými vojsky a přešlo do majetku katolického šlechty. Šternberkové a později Kinští se zasloužili o rozvoj města.


Kultura

V zámku má dnes sídlo Městské muzeum, Městská knihovna a Dům dětí a mládeže. Při prohlídce zámku můžete vidět reprezenační sál a zámeckou kapli. Další prostory slouží jako k výstavním účelům. O kulturní život ve městě se stará kulturní středisko, které provozuje kino a kulturní dům. K pravidelným akcím patří Západočeská přehlídka amatérského divadla, oslavy jmenin města a masopustní průvod.


Sport

Město disponuje několika sportovními zařízeními. Nejvyhledávanější je aquapark a sportovní areál na Lipkách. K tradičním sportovním akcím patří mezinárodní mistrovství v motokrosu, cyklistický závod Horažďovický trojúhelník a turistický pochod Horažďovická padesátka.

více informací o sportu v této lokalitě najdete na našem portálu sport.mraveniste.cz


Doprava

Horaždovice leží na hlavní silnici č. 22 mezi Klatovy a Strakonicemi. Městem prochází železniční trať Horažďovice předměstí - Klatovy - Domažlice a trať Plzeň - České Budějovice.


Recenze a hodnocení uživatelů

Máš za sebou perfektní den? Chceš se podělit o skvělé zážitky, výbornou restauraci? Proběhlo vše podle Tvých představ? Nebo se něco pokazilo? Dej o tom vědět ostatním. Napiš svou recenzi a přidej ji k ostatním.

napsat recenzi a hodnotit
Moje oblíbené

Moje uložené

celkem

Nahoru
Dolů

Vytvořit cestu