Český Krumlov

Český Krumlov je jedno z nejnavštěvovanějších jihočeských měst. Jeho magická atmosféra zachovalého renesačního města nenechá chladným asi nikoho. Pokud do něj jednou vstoupíte, vzbudí ve vás doživotní potřebu se sem vracet. Je zaplavované turisty z celého světa a milované fotografy. Chcete-li prožít jeden den v renesanci zúčastněte se každoročních historických ...

zobrazit celý text

M-hodnocení9,0

 • Udělené hodnocení: 90

5 uživatelských hodnocení

Skrýt filtr

Zobrazit na mapě

Informace

Český Krumlov je jedno z nejnavštěvovanějších jihočeských měst. Jeho magická atmosféra zachovalého renesačního města nenechá chladným asi nikoho. Pokud do něj jednou vstoupíte, vzbudí ve vás doživotní potřebu se sem vracet. Je zaplavované turisty z celého světa a milované fotografy. Chcete-li prožít jeden den v renesanci zúčastněte se každoročních historických slavností, kdy se místní občané převléknou do dobových kostýmů a vykouzlí pro všechny pohádku naživo. Pokud se přeplněných uliček i restaurací hrozíte, zajeďte sem mimo turistickou sezonu. Město je krásné v každém ročním období a vždy si vás přichystá něco ze svého neopakovatelného kouzla. Zámek je druhým největším zámeckým komplexem u nás. Stojí na vysokém skalním ostrohu nad zákruty řeky Vltavy. K zámku patří rozsáhlá zahrada se známým otáčivým hledištěm. Město pod zámkem nabízí unikátní zachovalý komplex domů, uliček a náměstí. I přes starobylou atmosféru se zde ale setkáte s moderními turistickými službami. Město je na své návštěvníky opravdu dobře připraveno, od luxusních hotelů po útulné priváty ve starobylých domech, od středověké krčmy po steak v moderní restauraci, od opery na zámku po pouliční kejklíře. Přirozená kulisa okolní krajiny bývá často zastíněna aktraktivními památkami, ale i ona dodává městu unikátní vzhled.

Katka Záhorková (Katka)
 • aktualizace: 30.5.2012
 • vloženo: 8.6.2011

poslat podnět redaktorovi


Historie

Původní hrad ze 13. století měl výhodnou polohu, geografickou i politickou. Jeho pozici upevňovala obchodní stezka a později také těžba stříbra. Český Krumlov vděčí za svou slávu Rožmberkům, kteří si jej zvolili za své sídelní město. Z dob jejich vlády pochází většina krumlovských památek. Poslední z Rožmberků, Petr Vok, jej kvůli svému zadlužení prodal císaři Rudolfovi II. Po třicetileté válce jej dostali do držení Eggenberkové, kteří také přispěli k rozvoji města a zámku. Další slavný jihočeský rod, Swarzenberkové, kteří zdědili Krumlov po vymření Eggenberků, měli v držení Krumlov až do roku 1947. Zejména Josef Adam si město zamiloval a přidal mu další unikát, barokní divadlo, které je nejstarší na světě. Od 19. století nedocházelo k významným stavebním zásahům, což velmi pomohlo zachovat historické centrum. V roce 1992 bylo zapsáno na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.


Kultura

Nejznámější akcí roku jsou v polovině června slavnosti pětilisté růže s bohatým programem - http://www.ckrumlov.info/docs/cz/atr384.xml. Nejoriginálnější a nejslavnější divadlo najdete v zámecké zahradě - http://www.otacivehlediste.cz/


Zábava

Slavnosti pětilisté růže - v polovině června http://www.ckrumlov.info/docs/cz/atr384.xml


Ubytování

Díky silnému turistickému ruchu ve městě je město plné krásných penzionků i luxusních hotelů. Stačí si jen vybrat.

více informací o ubytování v této lokalitě najdete na našem portálu ubytovani.mraveniste.cz


Stravování

Záplava turistů se musí také najíst a Krumlov oplývá restauracemi a občerstveními v opravdu široké nabídce. Najdete zde dokonce několik opravdu výborných restaurací.

více informací o stravování v této lokalitě najdete na našem portálu restaurace.mraveniste.cz


Recenze a hodnocení uživatelů

napsat recenzi a hodnotit
 • 10
  • Udělené hodnocení: 10
 • Přidáno: 24.6.2014
Český Krumlov, město vodáků, umění, kultury, architektury, skvělého jídla... Pravděpodobně nejkrásnější město v Republice. Dost dlouho jsem považovala Olomouc za nejkrásnější město, teď musím přiznat, že Olomouc je nejkrásnějším městem Moravy. Čechám vládne Český Krumlov. Procházet se malebnými uličkami přináší radost a neskutečný zážitek. Chvílemi jsem si přidala jak v jiném světě, oproti velkoměstům a všeobklopujícím panelákům si v Krumlově přijdu jak v pohádce.
Historické centrum stojí opravdu za to vidět, není ale přesyceno turisty, všude je klid... Procházka tímto historickým centrem, které je protkáno Vltavou, je ideální ke kochání se zdejší architektury. Kroky každého dozajista povedou do čtvrti Latrán, kde se přes zámecké schody dostanete k překrásnému zámku se zahradou a k dalším skvostným architektonickým stavebním dílům. Z mostu můžete také vidět v příkopech zámecké medvědy :-).
Český Krumlov je město, kam se rozhodně vrátím.

Fotografie k recenzi

Český KrumlovČeský KrumlovČeský KrumlovČeský KrumlovČeský KrumlovČeský Krumlov
 • 9
  • Udělené hodnocení: 9
 • Přidáno: 22.7.2013
Český Krumlov prostě stojí za to, nejlepší je na vodě :)
 • 10
  • Udělené hodnocení: 10
 • Aktualizováno: 29.2.2012
 • Přidáno: 29.2.2012
Česky Krumlov, un citta bellissima e romantica, da visitare. Abbiamo visitato il Castello,e in torno ce il fiume di Vltava e pure ce un bel Giardino e altre cose belle ........

Fotografie k recenzi

Český KrumlovČeský KrumlovČeský KrumlovČeský KrumlovČeský Krumlov

Komentáře (celkem 2)

Angi
Angi | 29.2.2012
Český Krumlov je krásné a romantické město, které určitě navštivte. Byli jsme na hradě u řeku Vltavy, kde je i pěkná zahrada a mnoho dalších krás ........
Hanz
Hanz | 29.2.2012
jojo souhlasim Krumlov je prostě boží na jaře, v létě, na podzim i v zimě.
více komentářů
 • 9
  • Udělené hodnocení: 9
 • Aktualizováno: 21.11.2011
 • Přidáno: 21.11.2011
Malebné uličky plné krámků, hospůdek, galerií a rodiných hotýlků. Romantická světla luceren dopadající na dlažbu, po které kráčela staletí, ale i v meandrech spěchající Vltava dodávající městu to správné tempo, aby neuslo ukonejšené svou krásou. To vše je Český Krumlov, vzdálený jen kousek od Šumavy, Novohradských hor a Třeboně plné rybníků.

Byl jsem tu několikrát a vždy najdu nové zákoutí či výhled, který mě něčím překvapí a přinutí k zastavení a zamyšlení. Třeba minule, byl to jen nápad se podívat po schodech dolů k říčce. Ty schody musejí někam vést a ještě jsem tam nebyl. A ejhle, dole byl prastarý a rozpadající se zastřešený mostek směřující někam do komplexu zdejšího muzea. Podobné zákoutí má hned několik výhod. Nikde jinde jej nenajdete, pohled který uvidíte ještě neznáte, ucítíte jaké to je něco objevit, tak svěží energie a pocit z něčeho nečekaného, no a na město jako je Krumlov je tu jen pár turistů. Pro fotografa má podobný objev řadu dalších aspektů a přinutí jej, pravda ku nespokojenosti spolucestovatelů, k neuvěřitelně dlouhému nasávání atmosféry a hledání správné kompozice:)

Krumlov je prostě místo, kde se dá být pořád a ani minutu se nenudit. Chcete výklad o historii, zajděte si na krásný zámek, toužíte po klidné přírodě, proběhněte zámecká nádvoří do zdejších zahrad, máte rádi umění, toulejte se galeriemi a nezapomeňte na Egona Schieleho a jestli máte hlad, tak můžete postupně otestovat všechny zdejší restaurace:)

Pro mě je brouzdání po klikatých uličkách téměř vždy spojeno s klidným posezením ve zdejší Dobré čajovně se zahrádkou v klášterním dvoře. Mimochodem už dlouho se těším na zimní Krumlov bez hord turistů a se sněhovou nadílkou.

Komentáře (celkem 3)

Boží
Boží | 22.11.2011
Krásně se čtou Tvoje recenze, Pite...

Již jednou jsem v Českém Krumlově byla a věděla jsem, že se tam chci zase podívat. Když čtu však Tvůj příběh, rozjela bych se tam hned a jen tak se procházela klikatýma uličkama starého města, kde jsem se cítila jako "doma". Hlavně díky barevným a roztomilým domečkům s malými okýnky a dvířky. :)
Pit
Pit | 12.12.2011
Děkuji Boženko, škoda že je Krumlov tak daleko, byl bych tam každý týden:) Super je i Mikulov, ten je ale ještě dál...
Boží
Boží | 3.4.2012
V Mikulově jsem ještě nebyla, a to jsem z Moravy! :D Viděla jsem pár fotek na CKK http://cokdykam.mraveniste.cz/lednicko-valticky-areal-mikulov/. Jestli máš však své vlastní zážitky a dojmy z Mikulova, budu moc ráda (a nejen já), když je opět zpodobníš do pěkné recenze, které se čtou úplně samy... A přidáš-li k tomu pár fotek, bude to opět dokonalé, jako každá Tvoje recenze. :)
více komentářů
 • 8
  • Udělené hodnocení: 8
 • Přidáno: 18.8.2011
Tahle restaurace je opravdu unikátní.
Ale už je to pár let co jsem tam byl.
napsat recenzi a hodnotit
Moje oblíbené

Moje uložené

celkem

Nahoru
Dolů

Vytvořit cestu