Týn nad Bečvou - Helfštýn

Týn nad Bečvou určitě všichni znáte. Minimálně jeho největší dominantu – hrad Helfštýn. Nejrozsáhlejší hradní zřícenina v ČR leží uprostřed panenské přírody a rozsáhlých lesů. Je to onen pověstný hrad – čarodějnické doupě, ve kterém věznily legendární Čarodejnice (H. Růžičková) a její dcera Černava (Y. Blanarovičová) létajícího ševce Jíru, kterého nakonec přišla ...

zobrazit celý text

M-hodnocení2,0

  • Udělené hodnocení: 20

0 uživatelských hodnocení

Skrýt filtr

Zobrazit na mapě

Informace

Týn nad Bečvou určitě všichni znáte. Minimálně jeho největší dominantu – hrad Helfštýn. Nejrozsáhlejší hradní zřícenina v ČR leží uprostřed panenské přírody a rozsáhlých lesů. Je to onen pověstný hrad – čarodějnické doupě, ve kterém věznily legendární Čarodejnice (H. Růžičková) a její dcera Černava (Y. Blanarovičová) létajícího ševce Jíru, kterého nakonec přišla vysvobodit s pomocí sluneční paní princezna Jasněnka. Helfštýn se nachází cca 4 km od Lipníku nad Bečvou.

Katka Záhorková (Katka)
  • aktualizace: 15.8.2013
  • vloženo: 8.6.2011

poslat podnět redaktorovi


Historie

První historická zmínka o této krásné kopcovité krajině s jeho městem na úpatí, pochází z konce 1. pol. 15. století, konkrétně z roku 1447. Paradoxně se ale Týn nad Bečvou začal vylidňovat až za totality v 60. letech. Město totiž spadalo do nerozvojové oblasti kraje, což se ale z dnešního pohledu zdá být spíše výhodou. Krajina je nedotčená, a skýtá nekonečné možnosti turistiky, cykloturistiky, agroturistiky a dalšího sportovního vyžití.


Kultura

Kultura v Týnu nad Bečvou je vnímána spíš jako společensko-turistická záležitost. Za muzei a ostatními kulturními svatostánky rádi jezdí do nedalekého Lipníku nad Bečvou. Přesto zde mají několik kulturně-historických pozoruhodností. Dům Bedřicha Smetany, kostel Panny Marie z roku 1733 s bývalým hřbitovem a památníčkem G. Smetanové, socha sv. Jana Nepomuckého z r. 1778 nebo třeba kříž z roku 1879. Za zmínku určitě stojí starý židovský hřbitov a synagoga v nedalekém Lipníku nad Bečvou. Když už budete chodit po památkách, nevynechejte zvonici.


Sport

Horolezectví, paintball pod hradem Helfštýn, aquapark Hranice, polárium Teplice nad Bečvou, motokáry v Lipníku nad Bečvou, golf v Radíkově. Udělejte si výlet k nejhlubší propasti ve střední Evropě. Zatím se jí nepodařilo ani změřit. Odborníci odhadují její hloubku až na 800 m. Hranický kras, kde se jeskyně nachází, naleznete poblíž Zbrašovských aragonitových jeskyní, kam si rozhodně dojděte, protože jsou veřejnosti přístupné. A propos, vznikají naprosto unikátním způsobem výrony podzemních minerálních vod (na rozdíl od klasických jeskyní, které se tvoří prostupem povrchových vod). V Týně doporučujeme turistiku.

více informací o sportu v této lokalitě najdete na našem portálu sport.mraveniste.cz


Zábava

Hefaiston na Helfštýně – setkání kovářského cechu. Umělečtí kováři zde mají i stálou expozici a rozhodně je na co se koukat. Mikroregion Záhoří se pyšní heslem: „ Máme co dělat a nenudíme se u nás“. A není se co divit. Častým výletním místem se kromě hradu stala i Gabrielka - lesní stezka vedoucí z Týna po vrstevnici Maleníku, nazvaná podle dcery Bedřicha Smetany. Týnští si však připravují během roku spoustu zábavy: Vodění Medvěda + Ostatková zábava, Josefovská zábava, myslivecký ples, Šibřinky, dětský karneval, ples mikroregionu Lipensko, velikonoční jarmark, pálení čarodějnic, májový "recespochod", hry Mirkoregionu Lipensko, Červenco-srpnová noc, Týnské hody + hodová zábava, Drakiáda, atd. zajeďte se podívat.


Doprava

Týn má 4 autobusové zastávky. Autobusem se dostanete na nádraží, odkud už se vlakem dostanete v podstatě kamkoliv. Příjezd autem: Týn naleznete na polovině cesty mezi Brnem a Ostravou. A téměř až k městu vede rychlostní silnice I. třídy E442, sjezd je u Lipníku nad Bečvou, přes který projedete jihovýchodním směrem a jste v Týně.


Recenze a hodnocení uživatelů

Máš za sebou perfektní den? Chceš se podělit o skvělé zážitky, výbornou restauraci? Proběhlo vše podle Tvých představ? Nebo se něco pokazilo? Dej o tom vědět ostatním. Napiš svou recenzi a přidej ji k ostatním.

napsat recenzi a hodnotit
Moje oblíbené

Moje uložené

celkem

Nahoru
Dolů

Vytvořit cestu