Olomouc

Holomóc, Olmík, Ten Olomouc (správně je Ta Olomouc) je krajské a univerzitní město v srdci Moravy. Zajímavé je, že Olomoučtí sami považují za správný tvar názvu svého města rod mužský – tedy „ten Olomouc“, i když gramaticky je správně rod ženský. To by asi nikdo nečekal, ale je tomu tak (stejně ...

zobrazit celý text

M-hodnocení7,0

  • Udělené hodnocení: 70

0 uživatelských hodnocení

Skrýt filtr

Zobrazit na mapě

Informace

Holomóc, Olmík, Ten Olomouc (správně je Ta Olomouc) je krajské a univerzitní město v srdci Moravy. Zajímavé je, že Olomoučtí sami považují za správný tvar názvu svého města rod mužský – tedy „ten Olomouc“, i když gramaticky je správně rod ženský. To by asi nikdo nečekal, ale je tomu tak (stejně jako se v Čechách používá ustálené spojení „na Kladně“, což je také špatně, ale Kladeňáci to jinak neřeknou). Olomouc najdeme na řece Moravě v Hornomoravském úvalu. Krajina, která toto krásné historické město obklopuje, se nazývá Haná a je to nejúrodnější kout naší země. Olomouc je považován/a za centrum duchovní kultury. Je zde arcibiskupství, univerzita, vrchní soud a kromě toho neobyčejně nádherná příroda a doslova záplava historických pamětihodností.

Administrace Mraveniště (Admin)
  • aktualizace: 5.8.2013
  • vloženo: 8.6.2011

poslat podnět redaktorovi


Historie

Haná byla historicky osídlená tisíce let před tím, než o ní nalézáme první písemné zmínky. Vznik Olomoucké osady můžeme vystopovat až do 10. století. Roku 1019 je již Olomouc hlavním městem Moravy, která byla připojena k Čechám. Někdy v roce 1070 byly položeny základy nového hradu. Roku 1573 měla Olomouc již svou Univerzitu. Z novodobějších dějin si můžeme připomenout rok 1841, kdy byla zprovozněna trať z Olomouce do Vídně, léta páně 1905 si Olomouc zapisuje primariát v lékařství. Tamějším lékařům oční kliniky se úspěšně zdařila první transplantace na světě vůbec. Jednalo se o keratoplastiku (transplantaci oční rohovky).


Kultura

Nabídka kulturního vyžití je takřka nepřeberná.


Zábava

Celá rodina si může zadovádět v aquaparku (s dětským koutkem): http://www.aqua-olomouc.cz/. Pokud jste vášniví vyznavači filmové kultury, vydejte se na mezinárodní festival dokumentárních filmů s více než čtyřicetiletou tradicí Academia film Olomouc (AFO). Jestli jste „Mičurini“ a chystáte se vzít s sebou na dovolenou babičku a dědečka, tak Vás jistě potěší Flora Olomouc, mezinárodní zahrádkářská výstava a veletrh (http://www.flora-ol.cz/). Pro milovníky hudby mám také typ: Podzimní festival duchovní hudby či Mezinárodní varhanní festival. Pokud patříte k vyznavačům méně intelektuální zábavy, nenechte si ujít květnový Beerfest a jestli jste ztělesněný temperament, pak nesmíte chybět na srpnovém festivalu Flamenca.


Doprava

Olomouc nemůžete nenajít. Leží v srdci Hané, a dojedete k ní po dálnici D1. Vlakem se dá pohodově cestovat do stanice Olomouc – hlavní nádraží, autobusem pak na sousední Autobusové nádraží v Sladkovského ulici, odkud se (stejně jako z hlavního nádraží) dostanete pohodlně MHD do místa svého pobytu. Stránky olomoucké MHD jsou zde: http://www.olomouckamhd.ic.cz/ či zde: http://www.dpmo.cz/.


Recenze a hodnocení uživatelů

Máš za sebou perfektní den? Chceš se podělit o skvělé zážitky, výbornou restauraci? Proběhlo vše podle Tvých představ? Nebo se něco pokazilo? Dej o tom vědět ostatním. Napiš svou recenzi a přidej ji k ostatním.

napsat recenzi a hodnotit

Co by vás ještě mohlo zajímat

Zumba v Olomouci

Zumba v Olomouci

Zajímá vás zumba v Olomouci a potřebujete zjistit, kam si můžete jít zacvičit? Právě pro tyhle případy jsem pro Vás připravil stránku "zumba Olomouc", kde ... více info...

Pizzerie v Olomouci

Pizzerie v Olomouci

Je-li pizzerie v Olomouci přesně to, co zrovna hledáte, jste na správném místě, protože náš tým redaktorů připravil přehledný seznam pizzerií v Olomouci, které můžete ... více info...

Moje oblíbené

Moje uložené

celkem

Nahoru
Dolů

Vytvořit cestu