Hranice

Na soutoku řek Bečvy a Veličky, v Moravské, resp. Bečevské bráně, leží starobylé město Hranice. Bývá milně označováno jako Hranice na Moravě. Kochat se můžete okolní krajinou Oderských vrchů a Podbeskydské pahorkatiny, údolími řek a potůčků, hustými lesy, stejně jako dávnými pohanskými či církevními památkami. Město Hranice bylo jedním z ...

zobrazit celý text

M-hodnocení2,0

  • Udělené hodnocení: 20

0 uživatelských hodnocení

Skrýt filtr

Zobrazit na mapě

Informace

Na soutoku řek Bečvy a Veličky, v Moravské, resp. Bečevské bráně, leží starobylé město Hranice. Bývá milně označováno jako Hranice na Moravě. Kochat se můžete okolní krajinou Oderských vrchů a Podbeskydské pahorkatiny, údolími řek a potůčků, hustými lesy, stejně jako dávnými pohanskými či církevními památkami. Město Hranice bylo jedním z podnětů napsání knihy „Codex Gigas, neboli Ďáblovi Bible“. Příčinou byly spory o vlastnictví hraničního újezdu mezi dvěma církevními řády.

Jakub Hejdánek (Jakub)
  • aktualizace: 30.11.2011
  • vloženo: 8.6.2011

poslat podnět redaktorovi


Historie

Území dnešního města bylo osídleno již ve 12. století a bylo „železnou“ branou mezi Moravou a Slezskem. V první polovině 15. století byl zbudován místní hrad, tehdy spíš kamenný hrádek. Na konci 15. a počátkem 16. století byl hrad rozšířen a dnešní zámek, na který byl hrad v druhé polovině 16. století přestavěn, mu vděčí nejen za tvar věže. Nyní, nádherný trojkřídlý zámek, patří mezi perly renesance. Zajímavostí je i skutečnost, že za svou téměř osmisetletou historii mělo město Hranice na 30 (doložených) majitelů. Za návštěvu stojí následující památky (a nejen ty): Hranické železniční viadukty, městská radnice s gotickým sálem, neorenesanční komplex budov vojenské akademie, pozdně gotické městské opevnění, nesmí chybět renesanční zámek a konečně železniční tunel ve Slavíči.


Kultura

Obdivovat můžete galerie, muzea anebo třeba samotné město a jeho krásné okolí z Vyhlídky z radniční věže. Pokud jste milovníci historie a památek, doporučuji Městskou památkovou zónu, nejlépe s průvodcem, který je „k dostání“ v infocentru za 10-50 Kč za prohlídku. S komentářem tak můžete obdivovat: Arboretum střední lesnické školy, Čaputův dům, dům Jana Pinkavy, evangelickou modlitebnu, Gallašův dům a lípu, kostel Stětí sv. Jana Křtitele, Kunzovu vilu, městské hradby, renesanční dům se sgrafity, římskokatolickou faru, Starou radnici s rozhlednou, synagogu s židovským hřbitovem a samozřejmě zámek. A ještě jeden malý soukromý tip: Včelařské muzeum – Včelařský dům v Potoční ulici (nutno objednat se předem 605 876 949).


Sport

Kondičně plavat i řádit do únavy, můžete zde: http://www.aquaparkplovarnahranice.cz/. A co takhle si zalétat? Proletět se můžete Zlínem, Cessnou či Blaníkem (což je kluzák neboli větroň). http://www.aeroklubhranice.cz/. Pokud dáváte přednost fitkům a tělocvičnám, mám pro Vás pár odkazů: doporučuji www.studioblanka.cz a www.sportskotelna.cz. Jestli se Vám najednou zachce na vodu, nemusíte zoufat, protože v Hranicích existuje člověk, který Vám výbavu půjčí. Jmenuje se Radomír Gnída a telefon na tuto spolehlivou a ověřenou referenci je: 606 418 193. Pokud pojedete do Hranic v zimě, půjčovna a servis lyží a snowboardů je: www.skicentrumhranice.cz.

více informací o sportu v této lokalitě najdete na našem portálu sport.mraveniste.cz


Zábava

Kam na výlet? Kromě nádherného okolí, procházkách po městě, houbaření a plavání (i v řece) se rozhodně vydejte do těchto míst: Arboretum střední lesnické školy Hranice, Hranická propast, Národní přírodní rezervace Hůrka, Národní přírodní rezervace Nad Kostelíčkem, Potštátské skalní město, Teplická kyselka, Valšovická jezírka a stoprocentně navštivte Zbrašovské aragonitové jeskyně. Pokud preferujete kolo, i Vás mohu potěšit, protože Hraničtí mají výborně zpracované a značené cyklostezky: např. podél řeky Bečvy (až k soutoku s Moravou), další trasa Vás zavede na místa vodních i větrných mlýnů a v neposlední řadě si určitě „dejte“ cyklostezku kolem Hranic. Pokud dostanete chuť na film, zkuste to v kinokavárně v Zámeckém klubu :-).


Doprava

Město Hranice má svou MHD. Jízdní řády naleznete zde: http://www.3csad.cz/index.php?module=PagEd&page_id=57. Jinak se sem dostanete krásně pohodlně vlakem či autobusem. Sjezd z dálnice D1 je takřka za humny a je dobře značen přímo na Hranice.


Recenze a hodnocení uživatelů

Máš za sebou perfektní den? Chceš se podělit o skvělé zážitky, výbornou restauraci? Proběhlo vše podle Tvých představ? Nebo se něco pokazilo? Dej o tom vědět ostatním. Napiš svou recenzi a přidej ji k ostatním.

napsat recenzi a hodnotit
Moje oblíbené

Moje uložené

celkem

Nahoru
Dolů

Vytvořit cestu