Bouzov

Obec Bouzov naleznete v lesnaté Litovelské krajině na severozápadě Olomouckého okresu na úpatí jednoho z posledních kopců Drahanské vrchoviny. Vybaví se Vám spolu s pohádkou O princezně Jasněnce a létajícím ševci v podání Míši Kuklové a Honzy Potměšila. Ta patří mezi našimi nejmenšími k těm nejoblíbenějším. I díky nim je ...

zobrazit celý text

M-hodnocení2,0

  • Udělené hodnocení: 20

0 uživatelských hodnocení

Skrýt filtr

Zobrazit na mapě

Informace

Obec Bouzov naleznete v lesnaté Litovelské krajině na severozápadě Olomouckého okresu na úpatí jednoho z posledních kopců Drahanské vrchoviny. Vybaví se Vám spolu s pohádkou O princezně Jasněnce a létajícím ševci v podání Míši Kuklové a Honzy Potměšila. Ta patří mezi našimi nejmenšími k těm nejoblíbenějším. I díky nim je hrad Bouzov, dominanta zdejší obce, 7. nejoblíbenějším pohádkovým místem v Čechách. Ale nejsou to jen pohádky a hrad. V okolí Bouzova jsou nádherné jeskyně, farmy s koňmi, motokárové dráhy, fantastická příroda a možnost vyžití i odpočinku všeho druhu.

Jakub Hejdánek (Jakub)
  • aktualizace: 29.11.2011
  • vloženo: 8.6.2011

poslat podnět redaktorovi


Historie

Obec Bouzov můžeme vysledovat až do 14. století, konkrétně k roku 1317. O něco později byl vystavěn malý strážní hrádek na místě dnešního velkolepého hradu, který měl za úkol hlídat obchodní stezky. Hrad Bouzov, tak jak ho známe dnes, je jen o něco málo starší než Československo. Jeho -dnešními slovy- „megapřestavba“ byla totiž dokončena až ve dvacátém století (roku 1901). Bouzovští za turistický ruch, rozšíření města a zkvalitnění života v obci vděčí novému Velmistru řádu Německých rytířů - arcivévodovi Evženu Habsburskému.


Kultura

Tím „nej“ je samozřejmě státní hrad nad Třebůvkou – tedy Bouzov. Zde se ocitnete opravdu v pohádce. Nádherně zařízený hrad nábytkem a sbírkami dovezenými z Itálie, Německa, Rakouska Vás nejen uchvátí, ale dokonce Vám dovolí na hradě absolvovat 4 okruhy, aniž by se cokoliv významně opakovalo. Jednou z nejznámějších a nejvýznamnějších památek po hradu Bouzov je chrám sv. Máří Magdaleny, datován na konec 14. Století. Další zajímavostí je kamenný kříž Ukřižovaného Krista s korpusem a reliéfem sv. Máří Magdaleny na podstavci z roku 1816. Určitě si udělejte čas na „pravděpodobně nejstaršího dřevěného patnáctimetrového koně“ ve velmi zajímavé Galerii v podhradí, kde můžete kromě koně, shlédnout i zajímavá umělecká díla. Nevynechejte ani sklářskou minihuť.


Sport

Koně, speleologie, horské koloběžky, závodní minikáry, plavání, turistika. To vše nabízí Bouzov. Nejhezčí je prý pohled z koňského hřbetu. Sám 20 let jezdím a je to pravda. Opravdu nádherné vyjížďky po okolí (krokem, klusem, cvalem i tryskem – kdo co rád) nabízí farma „Stáj Bouzov“. Ceny jsou naprosto úchvatné. Za vyjížďku dáte 200-300 korun. Kromě toho se můžete po okolí nechat svézt v kočáru. Novinkou je jízda ve formanském voze ("pojízdné hospodě"). Sportovní formule. To je věc v Čechách zcela ojedinělá. Minikáry se řídí nohama a brzdí se rukama (dvě ruční brzdy). Na bezmála tři čtvrtě kilometru dlouhé dráze můžete jet doslova pekelnou rychlostí. Nahoru Vás vyveze vlek. Zařádit si zde můžete i na horských koloběžkách. Pokud pojedete na dovolenou, vezměte si kola. Bouzovsko (Litovelsko) je protkáno hustou sítí cyklostezek. Koupat se můžete buď v přírodním koupališti v Lošticích, nebo v krytém bazénu ve 12 km vzdálené Mohelnici.

více informací o sportu v této lokalitě najdete na našem portálu sport.mraveniste.cz


Zábava

České Hrady – letní hudební festival. Pravidelně, každoročně i na hradě Bouzov. Pod ním se nachází areál historické zábavy, kde byste určitě nějaký ten čas strávit měli. Také si stoprocentně udělejte výlet do 8 km vzdálených Javoříčských jeskyní http://www.jeskynecr.cz/cz/jeskyne/javoricske-jeskyne/ a také do 15km vzdálených jeskyní Mladečských http://www.jeskynecr.cz/cz/jeskyne/mladecske-jeskyne/, kde můžete absolvovat i léčebný pobyt dýchacího ústrojí. Další skvělou zábavou nejen pro děti je půl hodiny vzdálený Hanácký skanzen v Příkazech či čtvrthodinku cesty vzdálené Muzeum Olomouckých tvarůžků. A pokud dáváte přednost přírodě, zejména pak stromům, nesmíte vynechat Arboretum Bílá Lhota, kde se nachází víc jak 400 druhů vzácných dřevin z celého světa – od Japonska, přes Asii a Evropu až po Ameriku.


Doprava

Do Bouzova se nejlépe dostanete ze silnice E442 mezi Mohelnicí a Olomoucí, kde se dáte směrem na Konice po silnici č. 373. V Obci Slavětín je pak značená samotná obec Bouzov i odbočka na hrad. Problém s parkováním není. Bouzov má rozsáhlá parkoviště.


Recenze a hodnocení uživatelů

Máš za sebou perfektní den? Chceš se podělit o skvělé zážitky, výbornou restauraci? Proběhlo vše podle Tvých představ? Nebo se něco pokazilo? Dej o tom vědět ostatním. Napiš svou recenzi a přidej ji k ostatním.

napsat recenzi a hodnotit
Moje oblíbené

Moje uložené

celkem

Nahoru
Dolů

Vytvořit cestu