logo PoděbradyPoděbrady

Město Poděbrady má v české historii velmi důležité místo. Původně mělo chránit Čechy před případnými útoky z východu. Později se zde narodil král Jiří z Poděbrad. Právě jemu je věnována expozice v místním Polabském muzeu v zámku, ale prohlédnout byste si měli i další věci. Za pozornost stojí například i ...

zobrazit celý text

M-hodnocení8,0

  • Udělené hodnocení: 80

1 uživatelských hodnocení

Skrýt filtr

Zobrazit na mapě

Informace

Město Poděbrady má v české historii velmi důležité místo. Původně mělo chránit Čechy před případnými útoky z východu. Později se zde narodil král Jiří z Poděbrad. Právě jemu je věnována expozice v místním Polabském muzeu v zámku, ale prohlédnout byste si měli i další věci. Za pozornost stojí například i nedaleké náměstí krále Jiřího.

Ferdinand Mravenečník (Coex)
  • aktualizace: 1.12.2011
  • vloženo: 8.6.2011

poslat podnět redaktorovi


Historie

Oblast Poděbrad byla původně osídlena především proto, že tudy vedla obchodní stezka z Prahy do východních Čech. První písemná zmínka o Poděbradech pochází z dvanáctého století, v půlce století třináctého zde nechal Přemysl Otakar II. vybudovat hrad, čímž se začalo dařit i městu. Roku 1458 se českým králem člen rodu pánů z Kunštátu Jiří z Poděbrad. Město začalo výrazně vzkvétat ve dvacátém století, kdy zde byl objeven pramen. Tento objev nastartoval rozvoj místního lázeňství.


Sport

Poděbrady jsou dost velké na to, aby se zde dokázali milovníci sportů bavit od rána do večera. A pokud byste zde přeci jenom nenašli to, co vám vyhovuje, Praha je jen pár desítek kilometrů odtud.

více informací o sportu v této lokalitě najdete na našem portálu sport.mraveniste.cz


Doprava

MHD v Poděbradech sice je, ale autobusy jezdí jen tak, aby dopravily studenty včas do škol a domů. Rozhodně se na MHD nespoléhejte.


Recenze a hodnocení uživatelů

  • 9
    • Udělené hodnocení: 9
  • Přidáno: 30.9.2011
Poděbrady se pyšní jednou velkou předností, respektive zvláštností, která mě láká a nutí se sem v dnešní uspěchané době znovu a znovu vracet. Touto vábničkou je nehmotný, leč nepřehlédnutelný pomalý běh města. Narazíte na něj všude – auta na náměstí jezdí „třicítkou“, aniž by je k tomu vyzývalo dopravní značení, lidé se zastavují, usmívají se a klábosí (ač jsou Poděbrady městem se 14000 obyvateli, každý každého zde zná – minimálně od vidění), na hlavním a právem oblíbeném náměstí krále Jiřího se nestává, že by do Vás naráželi kvaltující „protichodci“ (jak je typické třeba pro Václavák). Proč tomu tak je? Možná proto, že se prostě v lázních odpočívá a každý domorodec i typický návštěvník – lázeňák to ví. Možná proto, že je všude plno zeleně, stromů, květin,… Na jaře v rozlehlém parku kvetou a voní magnolie, v létě Vás „dostanou“ barvy květin tvořících proslulé sluneční hodiny, na podzim je pěkný pohled na padající listí do pomalu usínajících fontán a fontánek a v zimě se dá ocenit místní muzeum, rodná síň krále Jiřího či bývalý špitál královny Kunhuty. Poděbrady mají své kouzlo, genius loci, které si mě zcela získalo a věřím, že se zde bude líbit i Vám.

Komentáře (celkem 1)

Maarcyi
Maarcyi | 22.4.2014
jedna z nejhezčím recenzí tady vůbec :) Jsem z Poděbrad a moc mě tato recenze potěšila. Jsem moc ráda, že se sem lidé vrací a líbí se jim zde. Děkuji Eliško :)
napsat recenzi a hodnotit
Moje oblíbené

Moje uložené

celkem

Nahoru
Dolů

Vytvořit cestu