Strážnice

Město Strážnice leží na levém břehu Veličky, přibližně 15 km severovýchodně od Hodonína. Na hranici se Slovenskem je to cca 5 km, od toho také název Strážnice, jelikož měla strážit hraniční pásmo a obchodní stezky vedoucí touto oblastí. Strážnicko je rovinaté, na jihu se zvedají Bílé Karpaty s přírodními parky ...

zobrazit celý text

M-hodnocení2,0

  • Udělené hodnocení: 20

0 uživatelských hodnocení

Skrýt filtr

Zobrazit na mapě

Informace

Město Strážnice leží na levém břehu Veličky, přibližně 15 km severovýchodně od Hodonína. Na hranici se Slovenskem je to cca 5 km, od toho také název Strážnice, jelikož měla strážit hraniční pásmo a obchodní stezky vedoucí touto oblastí. Strážnicko je rovinaté, na jihu se zvedají Bílé Karpaty s přírodními parky (Strážnické Pomoraví) a chráněnými krajinnými oblastmi, které přímo vybízejí k výletům po okolí a sahají až k samotným hranicím města. Ideální pro (cyklo)turistiku. Strážnice je městem folklóru, který zde má obrovskou tradici, na kterém si místní velmi zakládají.

Katka Záhorková (Katka)
  • aktualizace: 14.10.2013
  • vloženo: 8.6.2011

poslat podnět redaktorovi


Historie

V 2. polovině 13. století připojil Přemysl Otakar II. strážnicko k vlastem českým a uložil tomuto regionu strážit zemskou hranici. Poprvé se však z písemných pramenů o Strážnici dozvídáme až o několik desítek let později, konkrétně zpočátku století 14. Osídlení zdejšího kraje však sahá tisíce let zpátky. V 15. a v 16. století zažívá Strážnice největší rozmach. Přestavuje se hrad z roku 1260 na renesanční zámek, budují se školy, přestavují kaple na kostely, studuje zde Jan Ámos Komenský a Strážnice platí za jedno z největších a nejváženějších měst Moravy.


Kultura

Ve Strážnici se koná hned několik folklorních festivalů. Tak např.: MFF Strážnice http://www.straznice-mesto.cz/mff-straznice-2011/d-1148, Dětská strážnice, Strážnické vinobraní http://www.straznice-mesto.cz/straznicke-vinobrani/d-1150, Zarážání hory http://www.straznice-mesto.cz/zarazani-hory/d-1151. Strážnice má i celou řadu památek: Průžkův mlýn http://www.youtube.com/watch?v=H24im1cd6YI, Židovskou synagogu se hřbitovem, kostel Nanebevzetí Panny Marie, Černou bránu, Strážnický zámek s nádherným parkem http://www.nulk.cz/Informace.aspx?sid=2&em=7 a třeba Strážnické brány. Určitě nevynechejte návštěvu skanzenu a vesnického muzea http://skanzen.nulk.cz/.


Sport

Zamiřte na loď, ať už aktivně na kanoi nebo pasivně na motorový člun, či parník. http://www.bataknalodi.cz/. Toulat se můžete na kole po Bílých Karpatech http://www.bilekarpaty.cz/, tenis si zahrajte tady: http://www.tkstraznice.cz/, na pinčes můžete přijít sem: http://www.pinecstraznice.eu/, kromě toho má Strážnice i fotbalové hřiště. A teď na léto samozřejmě to nejlepší: koupaliště, tobogány, minigolf, plážový volejbal, nohejbal …. http://www.camp-straznice.cz/.

více informací o sportu v této lokalitě najdete na našem portálu sport.mraveniste.cz


Zábava

Vydejte se na koupák na vodní nádrž Mlýnky -ale pozor- občanku s sebou, jelikož středem této nádrže prochází státní hranice se Slovenskem (docela vtipná představa, že by Vás uprostřed plavání legitimovali policisté z člunu…!? Tak to sice neprobíhá, ale úvaha je to zajímavá). Strážnicí procházejí i mnohé cyklistické trasy: Strážnická vinařská, Uprkova, Strážnickým Pomoravím, Oskerušová, Strážnickými vinohrady, Bělokarpatská a okolo Radějova. Pěšky se můžete vydat i do Bílých Karpat, na Osypané břehy, do Přírodní rezervace Oskovec I a II, do Národní přírodní rezervace Čertoryje, přírodní rezervace Kútky, Strážnického Pomoraví a na Žerotín.


Doprava

Pokud pojedete autem, sjeďte z dálnice D2 na silnici č. 55 ve směru na Moravskou Novou Ves, Mikulčice, Hodonín, za Hodonínem jeďte dále na Sudoměřice a konečně dojedete do Strážnice. Z dálnice je to přibližně 35 km a trvá to cca půl hodinky. Vlak do Strážnice jezdí také, je to lehce komplikovanější, ale zase zážitek. Autobusy zde mají také své zastávky. www.idos.cz


Recenze a hodnocení uživatelů

Máš za sebou perfektní den? Chceš se podělit o skvělé zážitky, výbornou restauraci? Proběhlo vše podle Tvých představ? Nebo se něco pokazilo? Dej o tom vědět ostatním. Napiš svou recenzi a přidej ji k ostatním.

napsat recenzi a hodnotit
Moje oblíbené

Moje uložené

celkem

Nahoru
Dolů

Vytvořit cestu