Praha

Praha je největší a hlavní město České republiky. Sídlí zde vláda i prezident republiky a jde o jedno z turisticky nejnavštěvovanějších měst na světě. Návštěvu Prahy by neměli vynechat jak turisté zapálení do historie, tak fanoušci současné kultury. Zkrátka nepřijdou ani milovníci sportu nebo přírody.

zobrazit celý text

M-hodnocení9,0

 • Udělené hodnocení: 90

2 uživatelských hodnocení

Skrýt filtr

Zobrazit na mapě

Informace

Praha je největší a hlavní město České republiky. Sídlí zde vláda i prezident republiky a jde o jedno z turisticky nejnavštěvovanějších měst na světě. Návštěvu Prahy by neměli vynechat jak turisté zapálení do historie, tak fanoušci současné kultury. Zkrátka nepřijdou ani milovníci sportu nebo přírody.

Ferdinand Mravenečník (Coex)
 • aktualizace: 14.12.2011
 • vloženo: 8.6.2011

poslat podnět redaktorovi


 • UNESCO

Historie

Už před sedmi tisíci lety bylo území Prahy trvale osídlené, Slované sem však dorazili až v 6. století našeho letopočtu. Začátkem 10. století zde vznikl knížecí palác, jenž byl základem pro dnešní Pražský hrad. Během středověku Praha bohatla a v roce 1784 se podařilo sjednotit jednotlivá pražská města do jednoho velkého celku. V roce 1918 byla vyhlášena nezávislost českého státu a Praha se stala hlavním městem. Tím byla i během druhé světové války, avšak v Protektorátu Čechy a Morava a zůstala jím i během období socialismus. Po Sametové revoluci v roce 1989 začala Praha přitahovat zahraniční turisty a stala se velmi vyhledávanou destinací.


Zajímavosti

Pražský hrad
Původně hradiště opevněné dřevěnými palisádami se v průběhu staletí rozrostlo na, podle Guinnesovy knihy rekordů, největší hradní komplex světa. Vznik symbolu české státnosti se datuje do roku 880, kdy byl hrad založen přemyslovským knížetem Bořivojem.
Za návštěvu taká rozhodně stojí královská zahrada poprvé veřejnosti zpřístupněná až v roce 1991 exprezidentem Václavem Havlem.

Židovské město
Zvané také Josefov na počest Josefa II., osvícenského panovníka, který svými reformami koncem 18.století pražským Židům udělil náboženskou svobodu a tím prakticky zrušil omezení, týkající se ghetta. To se rozkládalo na území ohraničené dnes zhruba Platnéřskou ulicí, Vltavou, Staroměstským náměstím, a Dušní ulicí. Za II. světové války zde nacisté nic nezničili, protože prý chtěli z ghetta udělat muzeum vymřelé rasy. Za návštěvu rozhodně stojí starý Židovský hřbitov, zde se pohřbívalo od roku 1437 do roku 1784??? Protože v ghettu nebylo moc místa, tak ani hřbitov nebyl velký a když se kapacita naplnila, Židé vyndali kameny, navezli novou vrstvu zeminy a pohřbívali dál. Takto se tu během staletí nahromadilo odhadem 9-12 vrstev, ve kterých je pohřbeno až na 150 000 lidí. Náhrobních kamenů se na velmi omezeném prostoru nachází kolem 16 000.

Staroměstská radnice
Povolení ke stavbě radnice si obyvatelé Starého města koupili od krále Jana Lucemburského roku 1338. Tento letopočet se také považuje za oficiální počátek Starého města pražského. Díky orloji Mikuláše z Kadaně dnes patří Staroměstská radnice k jedné z nejznámějších pražských památek. Bohužel se do dnešní doby nedochovalo novogotické křídlo, postavené v letech 1838-48, které bylo zničeno během Pražského povstání za II. světové války.

Strahovský klášter
Jméno tohoto kláštera pochází ze starého českého slova strahovat = hlídat. Premonstráti, mniši sv. Norberta, hlídali a bránili Pražský hrad, který se nachází pod kopcem, v blízkosti kláštera. I v dnešní době zde žije zhruba 40 mnichů. Ke klášteru patří i knihovna, kde jsou dva rozlehlé sály (teologický a filozofický) a v chodbě umístěné muzeum rarit. Nejstarší svazky se datují do poloviny devátého století.


Příroda

Divoká Šárka
Přírodní rezervaci Divoká Šárka tvoří zhruba 25 hektarů stepí a skalnatých úbočí, které se nachází mezi soutěskou Džbán a Čertovým mlýnem na břehu Šáreckého potoka. Díky svá fauně, floře, ale i geologickému uspořádání se jedná o svého druhu jedinečné území, na severních a jižních svazích žijí a rostou naprosto rozdílné živočišné rostlinné druhy, proto bylo celá oblast jako první na území hlavního města vyhlášena přírodní rezervací.
Do Divoké Šárky se snadno dostanete tramvají(č.20), okružní stezky jsou dobře značené, v letních měsících je zde i široká nabídka občerstvení a pro rodiny s dětmi jsou tady pískoviště, prolézačky apd.

Prokopské údolí
Jméno dostalo toto údolí, situované na západním okraji Prahy, podle svatého Prokopa, který údajně žil v poustevně, kde se dnes nachází Prokopský lom. Hlubočepské jezírko, které vzniklo zaplavením starého lomu je oblíbeným výletním místem, stejně tak jako celé údolí, které je spojeno cyklotrasou A12 s okolními sídlišti(Jinonice, Nové Butovice, Barrandov).
Nechybí zde ani stánky s občerstvením a různé atrakce pro děti a proto je oblast ideální na rodinný výlet.

Petřín
Za své jméno vděčí sv. Petru, Petr znamená skála, a i Petřín je skalnatý kopec západně od Malé strany. Kámen se zde i těžil, a sice opuka, ze které je ostavena nejedna pražská památka.
Dnešní Petřín nemá se svou temnou minulostí, od 10.-14. století kopec sloužil jako popraviště, už nic do činění. Je to jeden z nejromantičtějších pražský parků, oblíbený jak v zimě, kdy se tu dá sáňkovat, tak i v létě, kdy se přímo nabízí k odpočinku, piknikům a procházkám.
Na vrchol se dá vyjet lanovou dráhou, nebo vyjít po křivolakých, ale dobře upravených, cestách. Výstup je po zásluze odměněn různými atrakcemi, jako například zrcadlovým bludištěm, planetáriem, nebo modelem Eiffelovi věže. Ta byla postavena na podmět českého turistického kluby v roce 1891 u příležitosti Druhé zemské výstavy. Na špici věže se dostanete po 299 schodech, námaha se ale rozhodně vyplatí, protože výhled na Prahu, který se vám odtud naskytne je prostě úžasný.


Kultura

V Praze stojí za pozornost desítky kulturních a historických památek. Některé jsou staré stovky let, některé docela nové. Jsou zde desítky muzeí, divadel, galerií. Samotná Pražská památková rezervace patří mezi největší památkové rezervace na světě a doslova na každém kroku lze obdivovat něco zajímavého.


Sport

V Praze se můžete zajít podívat na zápasy několika prvoligových fotbalových i hokejových klubů a něco se najde i pro fandy jiných sportů. Pokud sami toužíte po troše pohybu, velké pražské parky nabízejí dostatek možností k vyběhání se a můžete využít i služeb specializovaných sportovišť.

více informací o sportu v této lokalitě najdete na našem portálu sport.mraveniste.cz


Zábava

Při své velikosti dokáže Praha nabídnout vyžití téměř každému. Nalezneme zde kina, divadla, výstavní síně, galerie i hudební kluby. Vybrat by si bez problémů měli fanoušci populárních umělců i alternativní kultury.


Ubytování

Praha dokáže nabídnout adekvátní ubytování naprosto komukoliv. Toužíte-li po luxusu, můžete se zabydlet v Hiltonu. Pokud máte hluboko do kapsy, jsou tu levné hostely. A samozřejmě i něco mezi tím.

více informací o ubytování v této lokalitě najdete na našem portálu ubytovani.mraveniste.cz


Počasí

Podnebí v Praze je mírné, teplejší než na jiných místech ve stejné zeměpisné šířce (50° s.š.) – např. v kanadském Winnipegu činí v zimě průměrná denní teplota –12 °C, noční –20 °C. Způsobuje také občasný silný vítr, jeho průměrná rychlost je 5 m/s (14 km/h). Větry ale ne vždy vanou ze západu.[13]

Průměrný roční úhrn srážek za roky 1961–1990 ze stanice Praha-Ruzyně byly 526,6 mm, z toho nejvíce napršelo v květnu (78 mm) a nejméně v lednu a únoru (23 mm). Za roky 2000–2007 bylo průměrně ročně 160 dnů deštivých. Ročně je zde přibližně 60 zasněžených dnů, nejvíce v lednu, kde průměrná výška sněhu je 5 cm. Průměrně je zde ročně přes 1600 slunečných hodin (5 hodin denně). Nejvíce slunečných hodin je v červnu (230, za den 8,5) a nejméně v prosinci (38, za den 1,5).

Průměrná roční teplota se pohybuje okolo 8,5 °C. V nejchladnějším měsíci lednu je průměrná denní teplota 1 °C, noční –3 °C. V nejteplejším měsíci červenci je průměrná denní teplota 24 °C, noční 13 °C. Ročně je okolo 100 mrazivých dnů a 30 ledových dnů. Relativní vlhkost vzduchu se celoročně pohybuje mezi 65 až 90 %.

Kvalita ovzduší Praha je podobně jako jiná velká města sužována zhoršenou kvalitou ovzduší a často se zde tvoří smog. Hlavní podíl na znečištění má prašný spad (tzv. lehký polétavý prach s částicemi do velikosti 10 mikrometrů), dále pak také zvýšená koncentrace oxidů dusíku, v letních měsících také přízemního ozónu. Největší koncentrace škodlivin byla naměřena ve čtvrtích u průmyslových podniků a především ve stopě hlavních silničních tahů (Pražský a Městský okruh + jejich radiály): na Novém Městě, Smíchově, Pankráci, Roztylech, Uhříněvsi, Vysočanech.[14] Míra škodlivin je pravidelně kontrolována, nicméně například při požáru tržnice v Libuši nebyli občané o jejich zvýšeném obsahu v ovzduší informováni.


Doprava

Dopravní infrastruktura je velmi rozsáhlá. Po dálnici se z Prahy lze dostat do Hradce Králové, Ústí nad Labem, Plzně nebo Brna. V samotném centru města jezdí tramvaje i autobusy a to většinou přes den i v noci. Jezdí zde i tři linky metra. Jízdní řády najdete na http://www.dpp.cz/, případně http://jizdnirady.idnes.cz/praha/spojeni/


Stravování

Najít hospody nebo restaurace v Praze není žádný problém. Mezi ty nejslavnější a nejzajímavější patří U Tygra, U Vejvodů, U Pinkasů, U Hrocha nebo U Fleků, ale pokud nemáte čas ani chuť někde vysedávat nebo kvůli hospodě cestovat, nějakou restauraci najdete skoro na každém kroku.

více informací o stravování v této lokalitě najdete na našem portálu restaurace.mraveniste.cz


Důležitá telefonní čísla a adresy

Tísňová volání
156 - Městská policie hl. m. Prahy
158 - Policie České republiky
155 - Záchranná služba
150 - Hasiči
112 - Jednotné evropské číslo tísňového volání

Neslyšící občané mohou navázat spojení s COS MP dvojím způsobem:
pomocí faxového přístroje, odesláním zprávy na linku 156. Na COS MP je paralelně k lince 156 připojen FAX jen pro neslyšící.
Přijetí tísňového "volání" - textu je dozorčím provedeno postupným nabráním hovoru na telefonních přístrojích určených pro příjem oznámení na linku 156 a předáním na připojený FAX. V případě, že je dostatečně zjištěna identifikace volajícího (v záhlaví faxové zprávy nebo v samotném textu zprávy) dozorčí COS MP odešle zpět volajícímu krátké vyrozumění o přijetí zprávy a informuje jej o přijatých opatřeních k podanému oznámení.
odesláním textové zprávy SMS na speciálně upravený mobilní telefon umístěný na COS MP s telefonním číslem 724/003333 pro příjem oznámení od neslyšících. Vyrozumění odesílatele zprávy SMS je realizováno přes Internet, se zálohováním odeslaných zpráv z COS MP (pro pozdější dohledání).
Případy, kdy zejména mají občané volat linku tísňového volání 156:
rušení nočního klidu, znečištění veřejného prostranství, nedovolený zábor veřejného prostranství, buzení veřejného pohoršení
prodej či podání alkoholických nápojů mladistvým
narušování občanského soužití
drobné krádeže, úmyslné ničení či poškozování majetku
porušení zákazu vjezdu, zastavení, stání, stání na chodníku
výskyt či založení "černých skládek" , výskyt vraků motorových vozidel
poškozování majetku formou "graffiti"
závady nebo havárie na veřejně prospěšných zařízeních (rozvody plynu, vody, elektřiny apod.)
při zjištění či páchání trestné činnosti
veškeré další skutečnosti, ve kterých lze spatřovat porušení obecně závazných právních předpisů


Cestovatelská doporučení

Prahu si projděte sami s kapesním průvodcem. Zkuste si tu najít pár "kešek"! :)Recenze a hodnocení uživatelů

 • 9
  • Udělené hodnocení: 9
 • Přidáno: 29.9.2014
Hezký den, ráda bych Vás pozvala k návštěvě výstavy "Doživotí“, která je od 26. 9. až do 12. 10. 2014 k vidění v pražském OC Letňany (Veselská 663, Praha 9). Tato putovní výstava otevírá brány do světa parkinsoniků a umožňuje široké veřejnosti pochopit, s jakým onemocněním pacienti svádí dennodenní boj. Parkinsonova choroba totiž představuje vážné onemocnění i sociální problém dneška. V současnosti se s ní potýká více než 1 milion Evropanů a průzkumy předpovídají zdvojnásobení počtu pacientů do roku 2030. Přestože se počet nemocných Parkinsonovou chorobou zvyšuje, veřejnost o ní má stále málo informací. Právě to by měla pomoci změnit kampaň „Doživotí“ s putovní výstavou, která navštíví celkem 7 měst České republiky.

Informační kampaň o Parkinsonově nemoci „Doživotí“ je organizována občanským sdružením Parkinson-Help o.s., jehož cílem je seznamovat veřejnost s obtížemi spojenými s Parkinsonovou nemocí a přispívat ke zkvalitnění života nemocných. Sdružení se zaměřuje především na tzv. „Young Onset“, tj. mladé pacienty, kteří onemocněli před 40. rokem života. Pacientům poskytuje poradenství v různých oblastech včetně sociální, vydává metodické listy pro ošetřující, pořádá přednášky a usiluje o medializaci témat souvisejících s Parkinsonovou nemocí.

Podrobnější informace o Parkinsonově chorobě, jejích projevech a metodách léčby můžete najít na www.parkinson-help.cz nebo www.iparkinson.cz.

Přijďte se na výstavu podívat i Vy!

Fotografie k recenzi

Praha
 • 10
  • Udělené hodnocení: 10
 • Přidáno: 22.7.2013
Miluji Prahu, je to nejkrásnější město v Evropě!
napsat recenzi a hodnotit

Co by vás ještě mohlo zajímat

Aktuální akce v Praze!

Aktuální akce v Praze!

Na těchto stránkách jsme pro Vás připravili přehled všech akcí, které se pořádají v Praze. Pokud máte rádi kulturu, zábavu, poznávání, vzdělávání se a potkávání ... více info...

Levné ubytování v Praze

Levné ubytování v Praze

Pro případy, že sháníte levné ubytování v Praze, jsem pro Vás připravil seznam míst, kde se můžete v Praze ubytovat levně. Všechna tato místa si ... více info...

Divadla v Praze, program divadel Praha

Divadla v Praze, program divadel Praha

Chce se Vám zajít do divadla v Praze? Jestli chcete zjistit možnosti kam do divadla v Praze. Podívejte se na seznam pražských divadel, který jsem ... více info...

Vegetariánské restaurace v Praze

Vegetariánské restaurace v Praze

Je-li vegetariánská restaurace Praha přesně to, co zrovna hledáte, jste na správném místě, protože náš tým redaktorů připravil přehledný seznam vegetariánských restaurací v Praze, které ... více info...

Kam v Praze o víkendu

Kam v Praze o víkendu

Rádi byste v Praze někam o víkendu vyrazili, ale schází vám inspirace a uvítáte nějaké tipy, kam v Praze o víkendu? Z celé Prahy jsem ... více info...

Kavárny v Praze

Kavárny v Praze

Pro milovníky kvalitní kávy a pro návštěvníky z Prahy, pro které je kavárna v Praze oblíbeným místem jejich odpočinku, pracovních schůzek nebo společenského života, jsme ... více info...

Nekuřácké restaurace v Praze

Nekuřácké restaurace v Praze

Je-li nekuřácká restaurace v Praze přesně to, co zrovna hledáte, jste na správném místě, protože náš tým redaktorů připravil přehledný seznam nekuřáckých restaurací v Praze, ... více info...

Muzea v Praze

Muzea v Praze

Máte chuť zajít si v Praze do muzea a zrovna si říkáte kam do muzea v Praze? Podívejte se na seznam muzeí v Praze, který ... více info...

Sushi restaurace v Praze

Sushi restaurace v Praze

Je-li sushi restaurace Praha přesně to, co zrovna hledáte, jste na správném místě, protože náš tým redaktorů připravil přehledný seznam sushi restaurací v Praze, které ... více info...

Steak house v Praze

Steak house v Praze

Je-li steak house Praha přesně to, co zrovna hledáte, jste na správném místě, protože náš tým redaktorů připravil přehledný seznam restaurací typu steak house v ... více info...

Kam do fitness v Praze

Kam do fitness v Praze

Zajímá vás fitness v Praze a potřebujete zjistit, kam si můžete ve Vašem okolí jít zacvičit? Právě pro tyhle případy jsem pro Vás připravil stránku ... více info...

Kam na bowling v Praze

Kam na bowling v Praze

Bowling je v Praze poměrně rozšířenou zábavou (hlavně tedy večerní, pokud ho nehrajete závodně). Pokud tedy chcete vyrazit s přáteli na bowling v Praze, podívejte ... více info...

Box Praha, kde se učit a trénovat box v Praze

Box Praha, kde se učit a trénovat box v Praze

Trénujete box v Praze nebo chcete s boxem teprve začít? Podívejte se tedy na přehled míst, kde lze box v Praze trénovat a kde můžete ... více info...

Nejlepší bary v Praze

Nejlepší bary v Praze

Jak najít ten správný bar? Když se vydám do Prahy, často zavolám známým, aby mi doporučili, kam mám jet. Existuje několik barů, kde se nikdy ... více info...

Zumba v Praze

Zumba v Praze

Zajímá vás zumba v Praze a potřebujete zjistit, kam si můžete jít zacvičit? Právě pro tyhle případy jsem pro Vás připravil stránku "zumba Praha", kde ... více info...

Jóga v Praze

Jóga v Praze

Zajímá vás joga v Praze a potřebujete zjistit, kam si můžete jít ve Vašem okolí zacvičit? Právě pro tyhle případy jsem pro Vás připravil přehled ... více info...

Italské restaurace v Praze

Italské restaurace v Praze

Je-li italská restaurace Praha přesně to, co zrovna hledáte, jste na správném místě, protože náš tým redaktorů připravil přehledný seznam italských restaurací v Praze, které ... více info...

Badminton v Praze

Badminton v Praze

Pokud hrajete rádi badminton v Praze, nabízím Vám inspiraci a přehled pražských badmintonových kurtů. V níže uvedeném seznamu naleznete badmintonová hřiště v Praze seřazená podle ... více info...

Řecké restaurace v Praze

Řecké restaurace v Praze

Je-li řecká restaurace Praha přesně to, co zrovna hledáte, jste na správném místě, protože náš tým redaktorů připravil přehledný seznam řeckých restaurací v Praze, které ... více info...

Indické restaurace v Praze

Indické restaurace v Praze

Je-li indická restaurace Praha přesně to, co zrovna hledáte, jste na správném místě, protože náš tým redaktorů připravil přehledný seznam indických restaurací v Praze, které ... více info...

Thajské restaurace v Praze

Thajské restaurace v Praze

Je-li thajská restaurace Praha přesně to, co zrovna hledáte, jste na správném místě, protože náš tým redaktorů připravil přehledný seznam thajských restaurací v Praze, které ... více info...

Squash v Praze

Squash v Praze

Pokud hrajete rádi squash a jste z Prahy, nabízím Vám inspiraci v podobě stránky "Squash Praha", kde najdete přehled squashových hříšť v Praze. V níže ... více info...

Brazilské restaurace v Praze

Brazilské restaurace v Praze

Je-li brazilská restaurace v Praze přesně to, co zrovna hledáte, jste na správném místě, protože náš tým redaktorů připravil přehledný seznam brazilských restaurací v Praze, ... více info...

Rozvoz pizzy v Praze

Rozvoz pizzy v Praze

Jste z Prahy a máte chuť na pizzu, ale vůbec se Vám nechce chodit do pizzerie ať už kvůli tomu, že nemáte zrovna čas, venku ... více info...

Pilates v Praze

Pilates v Praze

Zajímá vás pilates v Praze a potřebujete zjistit, kam si můžete jít ve Vašem okolí zacvičit? Právě pro tyhle případy jsem pro Vás připravil stránku ... více info...

Planetária a hvězdárny v Praze

Planetária a hvězdárny v Praze

Máte chuť zajít si v Praze do planetária nebo hvězdárny a říkáte si tedy kam do planetária v Praze? Podívejte se na seznam planetárií a ... více info...

Restaurace Praha, nejlepší restaurace v Praze

Restaurace Praha, nejlepší restaurace v Praze

Stránka Restaurace Praha Vám pomůže s výběrem restaurace v Praze, která Vám bude nejvíce vyhovovat. V Praze najdete opravdu velké množství restaurací a proto jsme ... více info...

Pizzerie v Praze

Pizzerie v Praze

Je-li pizzerie v Praze přesně to, co zrovna hledáte, jste na správném místě, protože náš tým redaktorů připravil přehledný seznam pizzerií v Praze, které můžete ... více info...

Moje oblíbené

Moje uložené

celkem

Nahoru
Dolů

Vytvořit cestu