Praha 1

Městský obvod Praha 1, zahrnující centrální část města Prahy, poprvé existoval v letech 1949–1960 jako jeden z 16 městských obvodů, podruhé byl v mírně odlišném vymezení ustaven zákonem o územním členění státu s účinností od 1. července 1960 jako jeden z 10 městských obvodů. Od roku 1990 byl předefinován ...

zobrazit celý text

M-hodnocení8,0

  • Udělené hodnocení: 80

0 uživatelských hodnocení

Skrýt filtr

Zobrazit na mapě

Informace

Městský obvod Praha 1, zahrnující centrální část města Prahy, poprvé existoval v letech 1949–1960 jako jeden z 16 městských obvodů, podruhé byl v mírně odlišném vymezení ustaven zákonem o územním členění státu s účinností od 1. července 1960 jako jeden z 10 městských obvodů. Od roku 1990 byl předefinován jako území tvořené městskou částí Praha 1, ale hranice území se oproti obvodu z roku 1960 podstatně nezměnily.

Městská část Praha 1 leží v centrální oblasti Prahy a byla ustavena s účinností od 24. listopadu 1990 jako jedna z 56, později 57 městských částí, a to na území dosavadního obvodu Praha 1. Vykonává rozšířenou působnost státní správy pro své vlastní území a je tak již od svého vzniku jedním ze správních obvodů, jejichž počet se 1. července 2001 ustálil na 22. Tvoří ji celá katastrální území Staré Město a Josefov, dále pak značná část katastrálních území Hradčany, Malá Strana a Nové Město, a nepatrné části katastrálních území Vinohrady a Holešovice.

Petr Novák (Peta)
  • aktualizace: 21.2.2012
  • vloženo: 7.7.2011

poslat podnět redaktorovi


  • Doporučujeme

Historie

Obvod Praha 1 v letech 1949–1960 Poprvé existoval obvod Praha 1 označený arabskou číslicí v rámci šestnáctiobvodového uspořádání Prahy v období 1. dubna 1949 – 30. června 1960 na základě vládního nařízení č. 79/1949 Sb. Tvořily jej Staré Město, Josefov, Malá Strana, část Hradčan a část Holešovic-Buben.

V předcházejícím římském číslování obvodů, zavedeným k 17. lednu 1923 na základě vládního nařízení č. 7/1923 Sb., mělo v centrální oblasti každé katastrální území vlastní číslo obvodu, byť šlo jen o formální obvody, protože obvody I. - VII. tvořily fakticky jediný volební a později i správní obvod. Nový obvod Praha 1 tak převzal číslo po Starém Městě (I.) a zcela nebo z větší části do sebe pojal i dosavadní obvody s čísly III. (Malá Strana), IV. (Hradčany) a V. (Josefov).


Zajímavosti

Symboly Rozhodnutím předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky ze dne 4.června 1998 č.j.1297/PRED/1998 byl udělen, podle § 5 zákona ČNR č. 418/1990 Sb., o hlavním městě Praze, v platném znění, a v souladu s § 29 odst. 3 zákona č. 90/1995 Sb., o jednacím řádu Poslanecké sněmovny, v platném znění, Městské části Praha 1 znak a prapor.

Znak

V modrém štítě zlatá kvádrovaná zeď se stříbrným cimbuřím o čtyřech stínkách prolomená černou bránou s polospuštěnou zlatou mříží a dřevěnými křídly vrat přirozených barev, z nichž každé je opatřeno dvěma zlatými závěsy, z brány vyniká obrněná paže držící stříbrný meč se zlatým jílcem a záštitou. Zpoza zdi vynikají dvě zlaté kvádrované věže se stříbrným cimbuřím o čtyřech stínkách, valbovou střechou a dvěma makovicemi. Každá z věží je prolomena černým dvojdílným oknem. Mezi věžemi je červený štítek se stříbrným dvojocasým, zlatě korunovaným lvem se zlatou zbrojí.

Prapor

Čtvrcený list, horní žerďové a dolní vlající pole červené se žlutou královskou korunou, dolní žerďové a horní vlající pole modré s bílou královskou korunou. Šířka korun je rovna jedné šestině délky listu. Poměr šířky k délce listu je 2 : 3.

Barvy

žlutá, červená, bílá a modrá v uvedeném pořadí.

Logo

Symbol logotypu PRAHA 1 je postaven na jednoduchém základu, a to na „dvou zkřížených liniích“ umístěných ve čtverci. Pomyslný střed obou linií vytváří reminiscenci na architekturu a historické památky centra města. Svým zpodobněním lomeného oblouku a připomínkou křížové klenby nádherných pražských staveb zároveň symbolizuje prolínání staré i nové doby. Barevnost logotypu (z barvy modré a červené) vychází ze základních barev Prahy 1 převzatých z erbu a vlajky Městské části Praha 1.


Příroda

Františkánská zahrada – odpovědným subjektem je firma: Vojanovy sady s r.o. · Otvírací doba: 15.4. – 14.9. 7,00 – 22,00 hod 15.9. – 14.10 7,00 –20,00 hod

15.10. – 4.4. 8,00 – 19,00 hod

· Odemykání a zamykání celé zahrady zajišťuje správce zahrady.

· Dětské hřiště je vybaveno herními prvky pro děti od 3 do 10 let.

· Na dětském hřišti je pískoviště, věž se skluzavkou a pružinová houpadla.

· U Hřiště je pítko. · Na dětské hřiště je zákaz vodění psů.

Hřiště Vojanovy sady – odpovědný subjektem je firma: Vojanovy sady s r.o.

· Otevírací doba léto

8,00 – 19,00 hod

zima 8,00 – 17,00 hod

· Odemykání a zamykání celých sadů zajišťuje správce parku.

· Dětské hřiště je vybaveno herními prvky pro děti od 3 do 6 let.

· Na dětském hřišti je jeden bezbariérový multifunkční prvek.

· Na dětské hřiště je zákaz vodění psů.


Kultura

Literatura slaví narozeniny Franze Kafky Milovníci krásné literatury a Franze Kafky zvlášť si dali první červencový den schůzku u sochy tohoto pražského německého spisovatele, který netoužil po popularitě, a proto by se dnes více než divil… Před 128 lety se narodil jeden z literárně nejvlivnějších a nejoceňovanějších spisovatelů 20. století, díky kterému má pro čtenáře z celého světa Praha neodolatelné kouzlo – Franz Kafka. „Chtěl bych poděkovat Společnosti Franze Kafky za její práci a lásku, kterou věnuje péči o odkaz tohoto jedinečného umělce. Geniálního spisovatele, kterého chtěli komunisté vymazat z národní paměti a jehož dílo je – díky listopadové revoluci – naštěstí přístupné i našim studentům,“ řekl při slavnostní vzpomínkové akci radní Prahy 1 Pavol Škrak.

Galerie Václava Špály: OBRAZY Z DĚJIN FOTOGRAFIE ČESKÉ, 1.7. – 31.8. 2011

Galerie Václava Špály Vás srdečně zve na zahájení výstavy ze sbírky fotografií finanční skupiny PPF

OBRAZY Z DĚJIN FOTOGRAFIE ČESKÉ

ve čtvrtek 30. 6. 2010 v 18.00 GALERIE VÁCLAVA ŠPÁLY Národní 30, Praha 1

Otevřeno denně 11–19 hod.

Výstava se koná díky podpoře finanční skupiny PPF a potrvá do 31. 8. 2011.

Josef Moucha, kurátor výstavy Pavel Lagner, kurátor galerie


Sport

- Fitness TÝN (Týnská 19) - V exkluzivních historických prostorách centra Prahy nabízíme moderní, plně klimatizovanou posilovnu vybavenou stroji Technogym. R5 - fitness spinningové, sportovní a relaxační centrum (Na Poříčí 12) - spinning, aerobní cvičení, badminton, relaxace, fitness

Cvičení v parcích 2011 (24.5. - 24.9.2011)

Projekt bezplatných cvičení

Lekce Nordic walking, fitness program

pro seniory a kondiční cvičení pro maminky budou probíhat každé pondělí, úterý, středu a čtvrtek od 16. 5. do 24. 9. 2011 dle harmonogramu viz níže.

Všechna cvičení jsou zdarma

a jsou vedeny vyškolenými a zkušenými instruktory z týmu 2beFit Davida Hufa. Součástí kondičního cvičení pro maminky je také bezplatné hlídání dětí.

více informací o sportu v této lokalitě najdete na našem portálu sport.mraveniste.cz


Zábava

Výběr z mnoha klubů a diskoték.


Ubytování

Hotely Dostupné ve všech kategoriích: od ekonomických po luxusní. Vhodné pro obchodní jednání, konference. Kompletní servis. 24/7 dostupná recepce. Večírky, párty, dámské/pánské jízdy nejsou vítány. Často obsazené měsíce předem.

Vyšší ceny ve srovnání s ostatními městy v ČR.

více informací o ubytování v této lokalitě najdete na našem portálu ubytovani.mraveniste.cz


Počasí

Počasí v Praze 1 stejné jako v celé Praze.


Doprava

ZÓNA PLACENÉHO STÁNÍ Provozní hodiny výdejny parkovacích karet do Zóny placeného stání (Vodičkova 18, Praha 1, vpravo u hlavního vchodu do objektu)

Letní uzavírky na Smetanově a Masarykově nábřeží a v Křížovnické ulici

Informace o dopravních omezeních na komunikacích hl.m. Prahy v souvislosti s rekonstrukcí tramvajové trati na Smetanově a Masarykově nábřeží a v Křížovnické ulici Z důvodu rekonstrukce tramvajové trati na Smetanově a Masarykově nábřeží v Praze 1 budou obě tyto komunikace po dobu letních prázdnin omezeny. Smetanovo nábřeží a Křížovnická – provoz ve směru nám. J. Palacha – Národní uzavřen od 3.7.2011 do 31.8.2011.


Stravování


Ceny

Praha 1 je dražší.


Zdravotní rizika

Není povinné očkování


Bezpečnost

Zbytečné obavy„Opakovaně na exaktních číslech předkládám, že kriminalita v Praze 1 vůči jejím občanům je velmi nízká,“ říká JUDr. Ivan Solil, radní první městské části pro oblast bezpečnosti a zároveň předseda komise pro bezpečnost. „Rizikovou“ skupinou jsou spíše než obyvatelé Prahy 1 turisté, kteří při prohlídkách památek nevěnují dostatečnou pozornost svým věcem, čímž přitahují kapsáře.

MČ Praha 1 velmi vítá novou vyhlášku o požívání alkoholických nápojů, kterou iniciovala a houževnatě bránila proti změkčení. „Tato vyhláška je velice účinným nástrojem policistů a strážníků k zajištění veřejného pořádku, ale i prevenci kriminality. Podnapilé osoby mohou být snadnější obětí trestné činnosti, nebo se jí naopak samy dopouštějí,“ objasňuje Ivan Solil.

K zásadnímu omezení negativních jevů by přispělo schválení návrhu zákona o regulaci prostituce, který Praha 1 připomínkovala s cílem vyhnat z ulic naháněče night klubů, korzující prostitutky a další problémové osoby. „Tento zákon je jediným funkčním mechanismem, který je schopen prostituci regulovat a současně stanovit zejména hygienická pravidla jejího poskytování,“ upozorňuje radní Solil.


Důležitá telefonní čísla a adresy

Starosta Praha 1 Lomecký Oldřich Ing. T: 221 097 223 E:oldrich.lomecky@praha1.cz


Cestovatelská doporučení

Cenově se vyplatí ubytování u známých :)


Recenze a hodnocení uživatelů

Máš za sebou perfektní den? Chceš se podělit o skvělé zážitky, výbornou restauraci? Proběhlo vše podle Tvých představ? Nebo se něco pokazilo? Dej o tom vědět ostatním. Napiš svou recenzi a přidej ji k ostatním.

napsat recenzi a hodnotit

Co by vás ještě mohlo zajímat

Kam v Praze o víkendu

Kam v Praze o víkendu

Rádi byste v Praze někam o víkendu vyrazili, ale schází vám inspirace a uvítáte nějaké tipy, kam v Praze o víkendu? Z celé Prahy jsem ... více info...

Kavárny v Praze 1

Kavárny v Praze 1

Pro milovníky kvalitní kávy a pro návštěvníky z Prahy 1, pro které je kavárna v Praze 1 oblíbeným místem jejich odpočinku, pracovních schůzek nebo společenského ... více info...

Restaurace Praha, nejlepší restaurace v Praze

Restaurace Praha, nejlepší restaurace v Praze

Stránka Restaurace Praha Vám pomůže s výběrem restaurace v Praze, která Vám bude nejvíce vyhovovat. V Praze najdete opravdu velké množství restaurací a proto jsme ... více info...

Moje oblíbené

Moje uložené

celkem

Nahoru
Dolů

Vytvořit cestu