Znojmo

Říká se: „Znojmo, vidím Tě dvojmo“. Anebo také „Město s přívlastkem“, praví se zejména v období vinobraní (druhý zářijový víkend), kdy se standardně pětatřicetitisícové město rozroste na víc jak 125.000 obyvatel. Znojmo. Město, kolem nějž probíhá státní hranice s Rakouskem tak blízko, že byste na ni takřka „dohodili kamenem ...

zobrazit celý text

M-hodnocení2,6

  • Udělené hodnocení: 26

1 uživatelských hodnocení

Skrýt filtr

Zobrazit na mapě

Informace

Říká se: „Znojmo, vidím Tě dvojmo“. Anebo také „Město s přívlastkem“, praví se zejména v období vinobraní (druhý zářijový víkend), kdy se standardně pětatřicetitisícové město rozroste na víc jak 125.000 obyvatel. Znojmo. Město, kolem nějž probíhá státní hranice s Rakouskem tak blízko, že byste na ni takřka „dohodili kamenem“, leží na levém břehu řeky Dyje, je proslulé vinařstvím, turistikou, historií, architekturou a okurkami. Za hradbami Znojma začíná NP Podyjí. Podívejte se na to „nej“ ze Znojma!

Jakub Hejdánek (Jakub)
  • aktualizace: 1.12.2011
  • vloženo: 8.6.2011

poslat podnět redaktorovi


Historie

Historie Znojma sahá až do prehistorických dob, byť se tato oblast tehdy určitě Znojemská nejmenovala. Dochované zmínky sahají až do osmého století, kdy na místě Znojma stálo rozsáhlé slovanské hradiště. To mělo za cíl chránit obchodní cesty, zejména brod přes řeku Dyji. První písemná zmínka o Znojmě pochází z první poloviny jedenáctého století. Na město bylo povýšeno v roce 1226. Svou dobrou geografickou i strategickou polohou v průběhu středověku hodně získalo. Z té doby zde jako pomníky minulosti zůstaly jedinečné památky, např.: Znojemská rotunda nanebevzetí P. Marie a sv. Kateřiny z 11. století, znojemské podzemí – síť katakomb ze 13. - 17. stol., torzo barokního Louckého kláštera s románskou kryptou a gotickým ambitem ze 12. Století, Daunův Palác, Starhembergský palác, Jezuitská kolej a gymnázium, kaple sv. Anny a sv. Martina (sv. Václava), atd. O historii se dozvíte nejvíc v Jihomoravském Muzeu (Znojmo) a rovněž na Znojemském Hradě.


Kultura

Největší místní kulturně společenský svátek je historické Znojemské Vinobraní. Znojmo je totiž velmi hrdé na pradávnou návštěvu krále Jana Lucemburského, tou dobou tedy ožívá a stává se hlavním městem Moravy. Užít si ho mohou mladí, staří, i ti nejmenší. Program je připraven prakticky pro všechny věkové skupiny, rytířské turnaje, pouliční divadla, historický průvode s loučemi, ohňovou show, závěrečným ohňostrojem a všudypřítomným burčákem. Večerní koncert obvykle překvapí tím nejlepším z české i slovenské hudební scény.


Sport

Plavání: Městská plovárna LOUKA http://www.plovarnalouka-znojmo.cz , bazén se slanou vodou a vířivkou Přímětice http://www.zsprim.cz, bio koupaliště v Banticích http://www.bantice.cz, bowling http://www.bowlingbar-znojmo.com , CEDR- centrum duševní relaxace Sporty duše: Tai-ti, cvičení čínských císařů, jóga. Masáže: Thajské, čínské tlakové, sportovní, rekonvalescentní. Meditace: Oshovy meditace, zpívání manter. Poradenství: Reiki, kineziologie, metamorfóza, http://www.CestaDoRaje.cz, Centrum sportů CENTRUM STARÁ VODÁRNA http://www.centrumvodarna.cz, Sport pro ženy – nakupování  a pro pány motokáry, pro děti nádherné dětské koutky http://www.excaliburcity.com/. Koně: Farma Trnka, Paintball: Alcatraz paintball team, Souhrnně: Lanové aktivity, rafty, netradiční sportovní a zábavné disciplíny, vyhlídkové lety, animační programy pro děti, zimní radovánky – Bakchus aktivity. Doporučujeme profíky http://www.bakchusaktivity.cz/.

více informací o sportu v této lokalitě najdete na našem portálu sport.mraveniste.cz


Zábava

Bowling http://www.bowlingbar-znojmo.com , CEDR- centrum duševní relaxace Masáže: Thajské, Čínské tlakové, Sportovní, Rekonvalescentní. Meditace: Oshovy meditace, zpívání manter. Poradenství: Reiki, Kineziologie, Metamorfóza, http://www.CestaDoRaje.cz, Zábava pro ženy – nakupování , pro pány motokáry, pro děti nádherné dětské koutky http://www.excaliburcity.com/. Dětské zoo Farma Juráš, Šatov, Tajemné znojemské podzemí www.znojmocity.cz/podzemi.


Doprava

Autem: z většiny republiky se odbočuje z dálnice D1 mezi Prahou a Brnem na silnici 38 přes Moravské Budějovice. Parkovat se dá v pohodlí na náměstí Svobody. Do Znojma jezdí i dálková autobusová doprava nebo vlaky. Jízdní řády, včetně MHD naleznete na www.idos.cz.


Recenze a hodnocení uživatelů

  • 9
    • Udělené hodnocení: 9
  • Přidáno: 4.9.2014
Město Znojmo je nádherné. Můžete navštívit podzemí, několik klášterů a spoustu dalších historických skvostů. Ovoce koupené od místních pěstitelů nemá chybu a zdejší koupaliště v blízkosti Louckého kláštera je naprosto dokonalé.
napsat recenzi a hodnotit
Moje oblíbené

Moje uložené

celkem

Nahoru
Dolů

Vytvořit cestu