Vranov nad Dyjí

Vranov nad Dyjí je jedním z nejnádhernějších městysů ležících na řece Dyji, u Vranovské přehrady, přibližně 15 km na západ od Znojma nedaleko Moravských Budějovic a hranic s Rakouskem. Je to jedno z nejnavštěvovanějších míst krásného kraje jižní Moravy. Historické památky v čele se Státním zámkem Vranov nad Dyjí, Vranovskou ...

zobrazit celý text

M-hodnocení2,0

  • Udělené hodnocení: 20

0 uživatelských hodnocení

Skrýt filtr

Zobrazit na mapě

Informace

Vranov nad Dyjí je jedním z nejnádhernějších městysů ležících na řece Dyji, u Vranovské přehrady, přibližně 15 km na západ od Znojma nedaleko Moravských Budějovic a hranic s Rakouskem. Je to jedno z nejnavštěvovanějších míst krásného kraje jižní Moravy. Historické památky v čele se Státním zámkem Vranov nad Dyjí, Vranovskou přehradou – do níž můžete vstoupit s průvodcem a podívat se, jak to uvnitř vypadá, Národní park Podyjí – jedna z nejhezčích přírodních lokalit vůbec. Vranov má co nabídnout. Pojďme se podívat blíž…

Jakub Hejdánek (Jakub)
  • aktualizace: 1.12.2011
  • vloženo: 8.6.2011

poslat podnět redaktorovi


Historie

O Vranově se dozvídáme již z Kosmovy kroniky roku 1100. Každý z majitelů panství, ať už to byl Jindřich z Lipé, Lichtenburkové, Michal Jan II. z Althamu, či polská hrabata Mnizskové a Stadničtí se nesmazatelně zapsal nejen do architektury a památek, jichž je zde bezpočet a dosahují skutečně Evropského významu, ale také do krajiny, díky čemuž dnes můžeme obdivovat rozsáhlý přírodně-krajinářský park. Zajímavostí také je, že původní hrad na místě dnešního zámku odolal Švédům za třicetileté války.


Kultura

Státní zámek Vranov nad Dyjí se zámeckou kaplí Nejsvětější Trojice http://www.zamekvranov.cz/, Farní kostel Nanebevzetí Panny Marie, kaple sv. Ondřeje z pol. 13. stol., kaple Panny Marie Ochranitelky v lese u hraběnčiny louky, Claryho kříž nad přehradou, Felicitina studánka na úpatí Braitavského vrchu (pod zámkem), hráz Vranovské přehrady, do níž se lze podívat a konečně bunkry - pohraniční opevnění ve Vranově nad Dyjí z II. světové války. Kromě památek zde mají i své slavnosti Velikonoc, Čarodějnice, Vranovské kulturní léto či pěveckou soutěž Vranovský slavík.


Sport

U Modrého Jadranu, jak se přezdívá zdejší přehradě, se můžete vyřádit ve všech druzích vodních sportů a sportů patřících na pláže. Např.: volejbal, nohejbal, fotbal, tenis, badminton, ping-pong, tobogány, plavání, skákání do vody, vyjet si můžete na loďkách, šlapadlech, člunech. Dá se zde provozovat windsurfing i jachting. Na koně se vydejte sem: http://www.vranov.info/kone/, pokud si chcete zařádit s paintballem, popojeďte do Znojma, stojí to za to http://www.rogerthat.cz/modules/wiwimod/.

více informací o sportu v této lokalitě najdete na našem portálu sport.mraveniste.cz


Zábava

Projížďky parníkem, jachtami a čluny, vyhlídkovým vláčkem, cykloturistika, pěší výlety, Národní park Podyjí či delší cíle na kole. To je Vranov a okolí. Pro pěší je zde několik nezapomenutelných okruhů, zkuste je: Okruh Heleny Mniszkové; Felicitin okruh; Claryho stezka; Okruh Junáckým údolím; Vranov – Hardegg; Z Vranova do Vranova Thayatalem i Podyjím; Hardeggská vyhlídka, Šumná, Štítarský les, Švýcarské údolí, přehrada. Připraveno je pro Vás také pět naučných cyklotras, ty se jmenují podle toho, kam Vás zavedou: Národním parkem (zářivě světle zelená s kytičkou na obrázku), Ságy a mýty (modrá se smajlíkem), Šest měst (žlutá se slavobránou), Vinařským krajem (červená s hroznem), Rybníky a tůně (tmavě zelená s žabákem). Kromě těchto stezek je zde ještě bezpočet normálních, klasicky značených cyklostezek. Např.: Cesta hradů a zámků, Kolem Vranovské přehrady, Cyklostezka Vranov – Hardegg, Vranov nad Dyjí – Čížov a další.


Doprava

Pokud pojedete z Čech a povezete se autem, sjeďte z dálnice D1 na Jihlavu a potom přes Želetavu, Moravské Budějovice a Pavlice, odbočíte před Vranovskou Vsí a pojedete přes Šumnou a Onšov, za chvíli dojedete do cíle. Pokud pojedete ze střední či severní Moravy, vezměte to přes Brno, odkud pokračujte Znojemskou na Znojmo /je značeno/ a odtud už je to co byste kamenem dohodili a zbytek došli :-D. Do Vranova se nedá dostat vlakem, zato autobusy -zejména v létě- sem jezdí poměrně často.


Recenze a hodnocení uživatelů

Máš za sebou perfektní den? Chceš se podělit o skvělé zážitky, výbornou restauraci? Proběhlo vše podle Tvých představ? Nebo se něco pokazilo? Dej o tom vědět ostatním. Napiš svou recenzi a přidej ji k ostatním.

napsat recenzi a hodnotit
Moje oblíbené

Moje uložené

celkem

Nahoru
Dolů

Vytvořit cestu