Zbiroh

Útulné městečko se schovává mezi brdskými lesy a Křivoklátskem a jeho atmosféru střeží novorenesanční zámek. Romantické prostředí se stalo rodištem básníků Josefa Václava Sládka a Josefa Palivce. Rádi se sem vraceli Fráňa Šrámek nebo Alfons Mucha.
Každoročně v květnu se zde můžete zaposlouchat do dechové hudby na festivalu české muziky ...

zobrazit celý text

M-hodnocení7,0

  • Udělené hodnocení: 70

0 uživatelských hodnocení

Skrýt filtr

Zobrazit na mapě

Informace

Útulné městečko se schovává mezi brdskými lesy a Křivoklátskem a jeho atmosféru střeží novorenesanční zámek. Romantické prostředí se stalo rodištem básníků Josefa Václava Sládka a Josefa Palivce. Rádi se sem vraceli Fráňa Šrámek nebo Alfons Mucha. Každoročně v květnu se zde můžete zaposlouchat do dechové hudby na festivalu české muziky - Vačkářův Zbiroh. Kromě toho to tu žije bohatým kulturním životem třeba natřefíte na pivní slavnosti,Václavské řemeslné trhy nebo tradiční adventní trhy. Okolí je ideální pro turistiku a nejznámější trasa vede podle Zbirožského potoka do přírodní rezervace Skryjská jezírka.

Ferdinand Mravenečník (Coex)
  • aktualizace: 1.12.2011
  • vloženo: 8.6.2011

poslat podnět redaktorovi


Historie

Historie města je pevně svázána s historií šlechtického sídla tyčícího se nad ním. První historický záznam o něm pochází z roku 1230. Růži do znaku přinesl rod Rožmberků, kteří měli v držení mezi roky 1336 a 1431. Dalšími významnými majiteli byli Kolovratové. Lobkovicové a rod Colloredo – Mansfeldové. Ti panství koupili v dražbě, poté co jej zastavil pruský podnikatel Bethel Henry Strousberg. Ten chtěl ze Zbiroha vytvořit honosné sídlo a ve městě vybudovat průmyslový železářský komplex. Poté, co jeho plány ztroskotaly, usadili se na zámku právě Colloredo – Mansfeldové. Po složitém historickém vývoji zůstává dodnes v jejich držení lesní a rybniční hospodářství. Zámek je v majetku soukromé firmy.


Kultura

Kino Zbiroh - Masarykovo nám. 41 program zde: http://www.zbiroh.rokycansko.cz/index.php?page=kino Městské muzeum - národopisné muzeum, www.zbiroh.cz Muzeum J. V. Sládka - ukazuje slavného básníka také jako šikovného fotografa www.zbiroh.cz


Sport

Adrenalinový lanový park - http://www.lanoveparky.cz/cz/active-park-zbiroh/ V okolí je dostatek vyznačených turistických a cyklistických tras.

více informací o sportu v této lokalitě najdete na našem portálu sport.mraveniste.cz


Zábava

Adrenalinový lanový park - http://www.lanoveparky.cz/cz/active-park-zbiroh/ Také zámek nabízí mnoho nevšedních zážitků jako např. středověkou hostinu, nebo koncerty v sále, kde tvořil A. Mucha.


Doprava

Nejsnadnější je cesta autem po silnici E 50 z Prahy do Plzně, kde se odbočí na Zbirok v Pětidomí. I vlakem se sem jede po důležité trase č. 170 z Prahy do Plzně. Do Zbirohu vedou cyklostezky č. 5, 6, 43 a 56.


Stravování

Protože Zbiroh patří do Plzenského kraje zkuste ochutnat něco pivního, třeba polévku nebo plzeňský guláš. Vyhlášené jsou také různé druhy knedlíků, známé jsou třeba špekové nebo sklářské z kysaného zelí.

více informací o stravování v této lokalitě najdete na našem portálu restaurace.mraveniste.cz


Recenze a hodnocení uživatelů

Máš za sebou perfektní den? Chceš se podělit o skvělé zážitky, výbornou restauraci? Proběhlo vše podle Tvých představ? Nebo se něco pokazilo? Dej o tom vědět ostatním. Napiš svou recenzi a přidej ji k ostatním.

napsat recenzi a hodnotit
Moje oblíbené

Moje uložené

celkem

Nahoru
Dolů

Vytvořit cestu