Pěchotní srub N-S-82 “Březinka”

adresa: Běloves
tel.: 731 886 069, 603 776 961
web: www.brezinka.cz, e-mail: museum@brezinka.cz

M-hodnocení9,0

 • Udělené hodnocení: 90

1 uživatelských hodnocení


Informace o místě

Máte představu, že bunkry našeho pohraničního opevnění jsou jen ošuntělé a rozbořené kusy železobetonu? Jestli vás jen trochu zajímá vojenská historie, tak utíkejte do Březinky a zažijete na dvou patrech zdejšího muzea šok. Špičkově zrekonstruovaný pěchotní srub N-S-82“Březinka” je kompletně uvedený do stavu roku 1938, kdy byl připraven bránit naši vlast, a to včetně všeho vybavení, nátěrů, výstroje, výzbroje i okolních úprav a části překážek.

Osádku či spíše rekonstrukční team srubu tvoří nadšenci Klubu vojenské historie Náchod a věřte, že při odborném výkladu opravdu ví co říkat. Vždyť rekonstrukce Březinky byla zahájena už roku 1989 a členům klubu se podařilo získat i takový unikát jako je 4cm protitankový kanón L1 vzor 36, který zde byl podle výrobního čísla 173 instalován před válkou.

Při prohlídce srubu uvidíte vedle instalované kompletní výzbroje i všechny místnosti a speciality jako telegrafní místnost, filtraci, studnu, sklad, ubikace, pancerové zvony... Vše co je sice zajimavé a historicky hodnotné, ale nebylo reálně instalováno ve srubu, najdete ve vedlejším objektu N-S-81 “Lom”, který slouží jako muzeum i s promítáním.

Petr Vreštiak (Pit)
 • aktualizace: 18.8.2013
 • vloženo: 14.9.2011

poslat podnět redaktorovi


 • Přátelské pro kolaře
 • Průměrná časová náročnost 1
 • Index fyzické náročnosti středně náročné

Ceny a platba

 • Průměrná cena vstupu pro dospělého: 50 Kč

  Doprava a cesta

  Srub leží na kopci 400 metrů jihovýchodně od Bělovsi u Náchoda. Ideální je dojet do Bělovsi autem nebo vlakem na nádraží v Náchodě.
  Nepřístupné autem, ale značená zelená turistická cesta směr tvrz Dobrošov.


  Otevírací doba

  od 1. dubna do 31. října každou sobotu (v neděli bez záruky)

  otevřeno je též o státních svátcích: 1. a 8. května, 28. září a 28. října

  Otevřeno od 1.7. do 31.8.

  pondělí10:00 – 18:00
  úterý10:00 – 18:00
  středa10:00 – 18:00
  čtvrtek10:00 – 18:00
  pátek10:00 – 18:00
  sobota10:00 – 18:00
  neděle10:00 – 18:00

  Tipy co si vzít sebou?

  Inspirujete se a pokud máte zájem, můžete si vybavení rovnou nakoupit u našich partnerů.


  Recenze a hodnocení uživatelů

  • 9
   • Udělené hodnocení: 9
  • Přidáno: 21.9.2011
  Příběh o objevování Ameriky...dělostřelecké tvrze

  Už jako dítě jsem s kamarády na několika výletech brouzdal lesy kolem Dobrošova a hledal zapomenuté bunkry. Jednou nás při výkladu na dělostřelecké tvrzy nás ohromamila zpráva, že někde kolem je i další podobná tvrz se jménem “Amerika”. Bez jakékoliv přípravy a po hlášení rodičům “jdeme hledat bunkr a brzo příjdeme” jsme se vydali předpokládaným směrem. Z cesty za tvrzí se nakonec vyklubala krapet delší procházka kolem většiny pěchodních srubů směrem na Náchod, ale vysněná “Amerika” nikde. Sil už ubývalo a nadšení také. Všechny bunkry byly šedivé, opuštěné, s vytrhanými zvony, značně zarostlé a ukryté v černém lese. Každému začínalo být jasné, že jsme dál než je dobré a musíme vrátit i bez “Ameriky”, když tu se před námi zjevil bunkr jako ve snu. Na železobetonovém monstru byl pancérový zvon, kolem bylo uklizeno a dokonce i pár držáků na protipěchotní překážky. To vše bylo na počátku devadesátých let pro kluky co zacínaly lepit modely a číst první válečné knížky jako v pohádce.

  Na louce u lesa s výhledem na Náchod se nacházel pěchotní srub Březinka. Po chvilkách úžasu nad tou krásou se stalo ještě něco neuvěřitelnějšího. Z otevřených pancéřových dveří vyšel člověk ve spinavých vojenských šatech a řekl nám, že bunkr rekonstruují a jestli prý nechceme na prohlídku. Nikdo neměl peníze, ale to prý nevadilo, tak začala prohlídka, která nás zcela pohltila. Už zjištění že se jedná o dvoupatrový objekt a má záchod, filtraci, sklad a další místnosti bylo ve spojení s profesionálním výkladem o historii, technologiích, zbraních a dalších tématech kolem pohraničních opevněních nám dalo téma na dlouhé hovory nejen na zpáteční cestě. Návrat za rodiči provázelo několik výhružek typu “už vás nikam nepustíme”, ale ráno bylo moudřejší večera a i tatínci si rádi poslechli co že se událo.

  Také přišlo nečekané rozuzlení záhady “Amerika”, kterou se nám nepodařilo najít. Jako řada dalších objektů pohraničního opevnění se nikdy nezačala stavět a zůstala tak jen na plánu pevností, kde si parta kluků nepřečetla odpovídající popisek.

  Na Březinku jsem se po letech několikrát vrátil a musím říci, že se stále jedná o muzeum, kde jsou trochu napřed a péči o tento i okolní objekty berou s maximálním nasazením.
  napsat recenzi a hodnotit

  Co by vás ještě mohlo zajímat

  Tipy na výlet

  Tipy na výlet

  Rádi byste někam vyrazili, ale schází vám třeba inspirace a uvítáte nějaké tipy na výlet? Kde trávit poklidnou nebo naopak aktivní dovolenou? Máte rádi rozhledny, ... více info...

  Památky a významné stavby České republiky

  Památky a významné stavby České republiky

  V Čechách, na Moravě i ve Slezsku máme nádherné památky. Česká republika je jimi doslova protkána. Některé z nich sice chátrají, ale mnohé jsou opravdovými ... více info...

  Vojenské pevnosti v České republice

  Vojenské pevnosti v České republice

  Máte rádi vojenské pevnosti a zrovna si říkáte, jakou historickou pevnost navštívit? Podívejte se na seznam pevností z celé České republiky, který jsem pro vás ... více info...

  Moje oblíbené

  Moje uložené

  celkem

  Nahoru
  Dolů

  Vytvořit cestu