Pardubice

Pardubice, hlavní město perníku, leží ve východních Čechách, najdeme je na soutoku Labe a Chrudimky. Jsou považovány za jedno z nejkrásnějších měst východočeského regionu, jsou nížinaté, relativně rovinaté a díky tomu doslova vybízejí k dlouhým projížďkám na kole. Pardubice najdete cca 100 km od Prahy, sousedí s Hradcem Králové (cca ...

zobrazit celý text

M-hodnocení8,5

  • Udělené hodnocení: 85

1 uživatelských hodnocení

Skrýt filtr

Zobrazit na mapě

Informace

Pardubice, hlavní město perníku, leží ve východních Čechách, najdeme je na soutoku Labe a Chrudimky. Jsou považovány za jedno z nejkrásnějších měst východočeského regionu, jsou nížinaté, relativně rovinaté a díky tomu doslova vybízejí k dlouhým projížďkám na kole. Pardubice najdete cca 100 km od Prahy, sousedí s Hradcem Králové (cca 20 km) a Chrudimí (10 km), leží na hlavním železničním tahu, tzv. I. koridoru, z Berlína a Drážďan (přes Ústí nad Labem, Prahu, Kolín, Pardubice, Brno, Břeclav a Bratislavu) do Vídně. Zajímavostí je, že při své rozloze i počtu obyvatel, nemají pardubické domy orientační čísla. Gratulujeme listonoškám České pošty.

Jakub Hejdánek (Jakub)
  • aktualizace: 1.12.2011
  • vloženo: 8.6.2011

poslat podnět redaktorovi


Historie

Nejstarší zmínka o Pardubicích pochází ze 13. století (r. 1295), v roce 1340 se již hovoří o městě. Ve století patnáctém zažívá město prudký rozmach a rozkvět, pyšní se nádhernými stavbami, bohatstvím. Z této doby nám zůstává zachována -ve světových poměrech- unikátní stavba: pardubický zámecký komplex. Jeden z mála zachovalých přechodů mezi hradem a zámkem na světě. 16. století se nese ve znamení úpadku. Pardubice, ležící v samém srdci Čech byly roku 1845 předurčeny k osudu velkého dopravního železničního uzlu, když jejich rodák arch. Jan Perner projektoval dráhu z Olomouce do Pardubic, z Pardubic do Prahy a dále všemi ostatními směry.


Kultura

Pokud se obdivujete architektuře, jste v Pardubicích na správném místě. Pernštýnské náměstí, pardubická radnice, pardubický zámek, kostely sv. Bartoloměje, sv. Jana Křtitele, Zvěstování Panny Marie, Panny Marie Bolestné, kostel sv. Jiljí, Zelená brána, Kamenná vila, Messanyho vila, Wernerův dům, Průmyslové muzeum, Winternitzovy mlýny, pardubická synagoga, Městské divadlo či pardubický Zámeček budou místa stvořená přímo pro Vás. V Pardubicích si přijdou na své i milovníci divadla či filmu. www.vcd.cz, www.divadloexil.cz, http://www.divadlo29.cz/, http://www.cinemacity.cz/uvod.php?kino=4, http://cinestar.cz/pardubice/, http://www.dkdukla.cz/. Něco pro milovníky hudby www.kfpar.cz, či galerií: Východočeská galerie www.vcg.cz, Galerie Felix www.flx.cz, či Galerie Imagine www.semqelb.cz.


Sport

V okolí Pardubic je mnoho značených cyklostezek, takže doporučuji s sebou vzít bicykl. Pokud jste milovníky vody, doporučuji Písníky u Mělic. Krásně čistá voda, písečné pláže, vodní lyžování. Kdo dá raději přednost golfu, nechť se vypraví na Kunětickou Horu, kde to stojí opravdu za to. A pokud si myslíte, že to není pro rodinu, vězte, že je tam i super dráha na in-line brusle kolem celého hřiště, wellness, tréninkové odpaliště (kde se dá pálit ze střechy), atd. http://www.gckh.cz. Za jezdectvím se vypravte na ranč: http://www.kovarov.info. Pokud máte rádi trochu víc koní pohromadě a ještě k tomu pod kapotou, vydejte se na čtyřkolky http://www.pamako4x4.cz/. Zaplavat si můžete tady http://www.pappce.cz/cs/ a zařádit na tobogánech tady: http://www.koupalistepardubice.cz.

více informací o sportu v této lokalitě najdete na našem portálu sport.mraveniste.cz


Zábava

Zkuste výlet lodí www.lod.cz, je to opravdu zábava, zejména v případě, že Vás jede víc. Navštívit můžete i Východočeské muzeum www.vcm.cz, Železniční muzeum www.pshzd.cz či Perníkovou chaloupku www.pernikova-chaloupka.cz. Zajet si můžete do Hřebčína Kladruby nad Labem a také do mnohem zajímavějšího hřebčína ve Slatiňanech. Kladruby jsou proslulé chovem nádherných běloušů starokladrubského plemene. Můžete se svézt v kočáře, projet na koni, či si prohlídnout zámek a dát si baštu. O dost zajímavější jsou Slatiňany. Ty jsou přístupné po telefonické dohodě, ale chovají zde starokladrubské vraníky (jak z pohádky „S čerty nejsou žerty“, kde hrál Vraníka Ondřej Vetchý). Dále doporučuji Mezinárodní festival dokumentárních filmů Jeden svět, Velikonoční veselení, Bum bum Pardubice bum (sjezd bubeníků celého světa), Folklórní festival Pardubice – Hradec Králové, Pernštýnskou noc, Aviatickou pouť, MS v IN-LINE hokeji, CZECH OPEN (šachy), Pardubický festival vína, Pardubické dožínky, Zlatou přilbu (plochá dráha), Podzimní městské slavnosti s ohňostrojem, Velkou pardubickou, Adventní trhy.


Doprava

Do Pardubic se pohodlně dostanete vlakem (měřeno ze středočeského kraje cca za hodinku jízdy), vtipné je, že autobusem se do „Pardubek“ nedostanete přímo (opět měřeno ze středočeského kraje). Musíte přestupovat a cesta trvá přibližně 2-2,5 hodiny. Vlak je proto nejlepší variantou. Autem je to samozřejmě nejpohodlnější už jen z důvodu, že jste pány svého času. Pardubice mají MHD (30 linek). Jízdní řády najdete zde: http://www.dpmp.cz/.


Podoblasti

Správní celky


Recenze a hodnocení uživatelů

  • 9
    • Udělené hodnocení: 9
  • Aktualizováno: 14.5.2014
  • Přidáno: 14.5.2014
24. ročník Aviatické pouti se uskuteční 31. května a 1. června 2014 na letišti v Pardubicích. Na rok 2014 připadá hned několik kulatých výročí významných leteckých událostí. Tím nejkulatějším se jistě stane sto let od vypuknutí 1. světové války a právě jedna epizoda z dob Velké války bude připomenuta i v programu 24. Aviatické pouti, která nese podtitul Rytíři nebes. Letecké vystoupení se opět spojí do komponovaných scén s pozemní bojovou ukázkou vojáků v dobových uniformách. Další výročí, která v roce 2014 Aviatická pouť připomene, nás zavedou do druhé světové války, ale i dob téměř současných. www.aviatickapout.cz

Fotografie k recenzi

PardubicePardubice
napsat recenzi a hodnotit

Co by vás ještě mohlo zajímat

Zumba v Pardubicích

Zumba v Pardubicích

Zajímá vás zumba v Pardubicích a potřebujete zjistit, kam si můžete jít zacvičit? Právě pro tyhle případy jsem pro Vás připravil stránku "zumba Pardubice", kde ... více info...

Moje oblíbené

Moje uložené

celkem

Nahoru
Dolů

Vytvořit cestu