Holice

Mekka radioamatérů - Holice v Čechách leží v pardubickém kraji, přibližně 16 km od Pardubic. Je to - pro některé možná překvapivě - krajina rybníků (ano, v okolí je jich hned 10), nádherně malované, rovinaté krajiny a sem tam nějakého zalesněného kopečku na hezké procházky. Je tedy vhodné na turistiku i cyklistiku. Holice ...

zobrazit celý text

M-hodnocení6,0

  • Udělené hodnocení: 60

0 uživatelských hodnocení

Skrýt filtr

Zobrazit na mapě

Informace

Mekka radioamatérů - Holice v Čechách leží v pardubickém kraji, přibližně 16 km od Pardubic. Je to - pro některé možná překvapivě - krajina rybníků (ano, v okolí je jich hned 10), nádherně malované, rovinaté krajiny a sem tam nějakého zalesněného kopečku na hezké procházky. Je tedy vhodné na turistiku i cyklistiku. Holice jsou rodištěm jednoho z našich nejznámějších cestovatelů, a světově vůbec nejproslulejšího Čecha své doby: Emila Holuba, který zde má i své muzeum, sochy, pomníky. Hezká okolní příroda, je doslova za humny, stejně tak, jako dvě velká, rivalská, naoko nesmiřitelná, krajská města: Pardubice a Hradec Králové. Pokud tedy hledáte rozmanitou dovolenou (nikoliv jen s jeleny v lese), nejen plnou cyklistiky, plavání a houbaření - Holice jsou, zdá se, naprosto ideální.

Katka Záhorková (Katka)
  • aktualizace: 14.6.2013
  • vloženo: 8.6.2011

poslat podnět redaktorovi


Historie

O tomto zajímavém městě se poprvé dozvídáme roku 1336. Městečkem je oficiálně od 15. století, okresním městem v polovině 19. století. Kraj je pevně spjatý s tradicí pardubického perníku, nalezneme zde hodně, především církevních, památek. Ze sportu, který se nejen zapsal do historie, ale spoluutvářel ji, a to ve světovém měřítku, je bezesporu motokros (historie není jen pravěk).


Kultura

Rozhodně doporučuji vydat se do Kostela sv. Martina. Tato nádherná dominanta města vás unese do doby na sklonku 1. poloviny 14. století, kdy se poprvé kostel zmiňuje. Jeho současná podoba je sice ze století osmnáctého, ale i tak to opravdu stojí za to. Zaměřte se na hlavní oltář, výzdobu a obě křtitelnice (kamennou i cínovou). Odtud se vydejte směrem ke Kamennému kříži na náměstí, jehož historie sahá do roku 1803, a nenechte si ujít ani Sochu sv. Jana Nepomuckého v Podhrázi (1739). Pokud s sebou budete mít děti, určitě je vezměte do muzea cestovatele po Jižní Africe - Emila Holuba. Muzeum plné dokumentů a exponátů vám, přiblíží až téměř pohádková dobrodružství tohoto „Pionýra-objevitele“ www.holubovomuzeum.cz/.


Sport

Motokros. Již 60 let (uplynulo v roce 2011) se zde jezdí závody "O štít města Holic". Nehovoříme zde ale o poli a kopečcích, ale o světovém závodišti v kotlině na Poběžovicích. Pořádají se zde nejen mistrovství republiky, ale i světové šampionáty (poprvé v roce 1963). Pokud nejste aktivní jezdci motokrosu, i tak si nenechte některý ze závodů utéci. Je to adrenalinová podívaná. Dalším sportem, za kterým do Holic a okolí jezdí zapálení sportovci z celé republiky je golf a řeč je o nedaleké Kunětické hoře http://www.gckh.cz/. Dětem s sebou vezměte brusle a kola, protože okolo hřiště vede nádherná nová asfaltová stezka s jemným povrchem pro bruslaře a cyklisty.

více informací o sportu v této lokalitě najdete na našem portálu sport.mraveniste.cz


Zábava

Houba, houby, houbaření. Svým rovinatým terénem a rozsáhlými lesy na severovýchodě jsou Holice ideálním místem pro odpočinkovou, houbařskou dovolenou. Zatoulat se po okolí můžete s pomocí žluté a modré turistické stezky. Neobvyklou zábavou Holičských je i Radioklub OK1KHL. Vzhlíží sem amatéři z celé české kotliny a nejen z ní. Každoročně, už od sametové revoluce, se zde koná Mezinárodní setkání radioamatérů a naši se běžně umísťují mezi třemi nejlepšími. Docela legrace (ať už se na to díváte z kterékoliv strany). Pokud jste radioamatér, kamioňák či náruživý uživatel stanic GB, nesmíte chybět.


Doprava

Určitě vlakem. Je to bezva. Stále ještě romantika, i když… Do Holic se samozřejmě dostanete i autobusem či autem. Z dálnice (D11) je to jen kousek, cca 20 km. www.idos.cz.


Recenze a hodnocení uživatelů

Máš za sebou perfektní den? Chceš se podělit o skvělé zážitky, výbornou restauraci? Proběhlo vše podle Tvých představ? Nebo se něco pokazilo? Dej o tom vědět ostatním. Napiš svou recenzi a přidej ji k ostatním.

napsat recenzi a hodnotit
Moje oblíbené

Moje uložené

celkem

Nahoru
Dolů

Vytvořit cestu