Klášterec nad Orlicí

Nespoutaná Divoká Orlice s kamenným viaduktem, husté lesy, benediktýnský klášter, malebné kopcovité podhůří Orlických hor, rekreační oblast vodní nádrže Pastviny, kousek od Žamberka a státních hranic s Polskem. Tak by se dala charakterizovat půvabná obec Klášterec nad Orlicí. Mohli bychom pokračovat romantickou turistikou, lyžováním a horolezectvím. Klášterec nalezneme u spodní ...

zobrazit celý text

M-hodnocení6,0

  • Udělené hodnocení: 60

0 uživatelských hodnocení

Skrýt filtr

Zobrazit na mapě

Informace

Nespoutaná Divoká Orlice s kamenným viaduktem, husté lesy, benediktýnský klášter, malebné kopcovité podhůří Orlických hor, rekreační oblast vodní nádrže Pastviny, kousek od Žamberka a státních hranic s Polskem. Tak by se dala charakterizovat půvabná obec Klášterec nad Orlicí. Mohli bychom pokračovat romantickou turistikou, lyžováním a horolezectvím. Klášterec nalezneme u spodní vykrojené linie hraniční části s Polskem, mezi Broumovským a Javornickým výběžkem.

Jakub Hejdánek (Jakub)
  • aktualizace: 26.8.2011
  • vloženo: 8.6.2011

poslat podnět redaktorovi


  • Bezbariérový přístup Klášterec nad Orlicí je téměř bez bariér

Historie

Klášterec nad Orlicí byl založen léta páně 1280 jako Orlitz neboli Orlík/Orlička.Teprve zkraje 15. století se užívá název Claustrellum – Klösterle neboli Klášterec. Jako většina regionu, bylo toto městečko osídleno již od pravěku. Původní klášter, dnešní kostel, je jednou z vůbec nejstarších státem chráněných památek na území ČR. Světe div se, ale původní obyvatelé se živili rybolovem, resp. rybářstvím. To už ale odvál čas. Klášterci se také přezdívá Zemská brána, to podle koryta, které svírají strmé skály kaňonu.


Kultura

Vydejte se po stopách Litického hradu a zříceniny hradu Potštejn. Na této patnáctikilometrové trase se seznámíte s místní kulturou a historií sahající až do 13. (Litice), resp. 17. století (Potštejn). Jsou to nádherné, vysoké, zachovalé hrady/zříceniny, téměř jak ze Skotska, a rázem se octnete v dobách rytířů a sličných panen. Stezka je vhodná i pro děti (jen nezapomeňte, že má 15 kilometrů).


Sport

Cykloturistika. Kopcovitá krajina je krapet náročná, ale stojí za námahu. Na kole se můžete vydat stezkou Pěticestí. Po cestě můžete obdivovat pozůstatky Československého opevnění. Mokřady a rašeliništěm dojedeme ke kapli Navštívení Panny Marie z roku 1760. Nadmořská výška této „Kunštátské“ kaple je 1035 m n.m. Nebyly by to hory, aby se tu nedalo v zimě lyžovat. Doporučuji http://www.skizdobnice.cz/ a http://www.skiricky.cz/. V létě se pro změnu můžete koupat, sportovat a dovádět v Pastvinské přehradě.

více informací o sportu v této lokalitě najdete na našem portálu sport.mraveniste.cz


Zábava

Jednoznačně naučné stezky, turistika, výlety a výhledy. Určitě se vydejte na „Zemskou bránu“, naprosto úchvatný pohled je na „Pašeráckou lávku“ a za návštěvu stojí i tajemný kostel Nejsvětější Trojice. Doporučuji také výhled z Čertovy skalky a výstavní zámeček a zároveň bývalou hájovnu Lusthaus. Já osobně doporučuji vydat se na Bukačku a Vrchmezí. Po Jiráskově cestě projdete kolem bunkrů ČSR opevnění, Šerlišského mlýna, Masarykovy chaty a několika nádherných vyhlídek.


Doprava

Vlakem sem nedojedete. Škoda. Jak zpívá Michal Tučný „… že žádný cesty nejsou rovný, že se kroutí a kroutí. Cesty toulavý…“ Autem je to sice pěkný kus, ať jste odkudkoliv, ale cesta je to krásná. Tady se naplňuje význam slova „krajinkář“, protože rychle rozhodně nepojedete.


Recenze a hodnocení uživatelů

Máš za sebou perfektní den? Chceš se podělit o skvělé zážitky, výbornou restauraci? Proběhlo vše podle Tvých představ? Nebo se něco pokazilo? Dej o tom vědět ostatním. Napiš svou recenzi a přidej ji k ostatním.

napsat recenzi a hodnotit
Moje oblíbené

Moje uložené

celkem

Nahoru
Dolů

Vytvořit cestu