Opava

Opava je překvapivě se svými 60 000 obyvateli až 17. největším městem České republiky. Leží na stejnojmenné řece v nadmořské výšce kolem 260 m, necelých 10 kilometrů od hranice s Polskem. Město je rodištěm zakladatele moderní genetiky J. G. Mendela, který zde studoval na gymnáziu, spisovatelka a matka lvice Elsy ...

zobrazit celý text

M-hodnocení7,1

  • Udělené hodnocení: 71

1 uživatelských hodnocení

Skrýt filtr

Zobrazit na mapě

Informace

Opava je překvapivě se svými 60 000 obyvateli až 17. největším městem České republiky. Leží na stejnojmenné řece v nadmořské výšce kolem 260 m, necelých 10 kilometrů od hranice s Polskem. Město je rodištěm zakladatele moderní genetiky J. G. Mendela, který zde studoval na gymnáziu, spisovatelka a matka lvice Elsy Joy Adamsová zde strávila dětství. Básník Petr Bezruč, který měl k městu velmi vřelý vztah, jej pro velký počet parků a ovocných sadů, které tvoří dodnes obvod historického centra města, nazval „Bílou Opavou“. Na počest básníka se zde každý rok pořádá kulturní festival Bezručova Opava.

Katka Záhorková (Katka)
  • aktualizace: 4.9.2013
  • vloženo: 8.6.2011

poslat podnět redaktorovi


Historie

Město Opava vznikalo během 12. století na křižovatce několika obchodních stezek, které používali obchodníci na cestě z Čech do Polska. Jméno Opava bylo odvozeno od řeky, která již tehdy osadou protékala. Počátkem 14. století vzniklo Opavské knížectví s administrativním centrem v Opavě. Po příchodu jezuitů bylo založeno jezuitské gymnázium a později připojeno muzeum, dnes Slezské zemské muzeum http://www.szmo.cz/, které se stalo nejstarším na území České Republiky.


Kultura

Slezské divadlo Opava s vlastním souborem a repertoárem. Aktuální program hledejte zde: http://www.divadlo-opava.cz/. Všechny sezónní akce, přehlídky a festivaly naleznete zde: http://www.kulturniopava.cz/index.php. Obecní dům poskytuje prostor galerii, klubu a dalším kulturním akcím. V prostorech domu se také nachází stylová kavárna. Otevírací doba a informace o probíhajících výstavách naleznete zde: http://www.oko-opava.cz/. Památky: Vylezte na městskou (taktéž Hodinářskou) věž Hlásku, odkud je moc hezký rozhled po blízkém i vzdálenějším okolí. Zajděte i na místní koupaliště z let 1930 a 1931. Je to unikátní stavba a ještě se osvěžíte. http://www.tsosro.cz/provd.php?pro=7.


Sport

Opava je hrdá na svou sportovní tradici a všichni pohybu-chtiví sportovci si přijdou na své. Město provozuje Městské lázně a koupaliště, od roku 2006 je přístupný outdoorový Skatepark o rozloze 900m². Mimo to je zde zimní a fotbalový stadion a víceúčelová hala. Squash a spinning: http://www.absquashcentrum.cz/, bowling: http://www.bowling-opava.cz/, minigolf a koupaliště: http://www.tsosro.cz/, střelnice: http://www.bois.cz/cz/, tenis: http://www.teniscentrumopava.cz/, lyžování http://www.skikarlov.cz/.

více informací o sportu v této lokalitě najdete na našem portálu sport.mraveniste.cz


Zábava

Užívat si pohody a relaxace můžete v léčebných lázních: http://www.lrc.cz/, pokud inklinujete spíš k vodě v přírodě, vydejte se na Kružberskou přehradu h ttp://www.kruzberk.cz/, fantastické výhledy a krásné turistické trasy v okolí si užijete zde: http://www.uvalno.cz/ nebo tady: http://www.muhradec.cz/ a vydat se můžete i za Priessnitzovými koupelemi a Pstruží farmou v Bělé http://www.obecbela.cz/web/. Kdo má rád létání a adrenalinové sporty, nechť zamíří sem: http://www.lkza.cz/. Za Vaši pozornost rozhodně stojí i dělostřelecká tvrz: http://www.smolkov.web2001.cz/.


Doprava

MHD má celkem 14 linek, včetně nočních spojů a trolejbusovou dopravu, která zcela nahradila v roce 1956 dopravu tramvajovou. Opava je významnou dopravní křižovatkou. Procházejí tudy silnice do Hradce Králové, Ostravy, Vyškova, Olomouce, Vsetína a samozřejmě silnice vedoucí do Polska. Nejvýznamnější železniční stanice - Opava východ - se nachází v těsné blízkosti centra města a před její výpravní budovou zastavují trolejbusy a autobusy MHD i autobusy regionálních a dálkových linek. www.idos.cz.


Recenze a hodnocení uživatelů

  • 9
    • Udělené hodnocení: 9
  • Přidáno: 5.8.2014
Hezké odpoledne,

ráda bych Vás pozvala ke zhlédnutí výstavy o Parkinsonově nemoci - "Doživotí".
Je to výstava, která otevírá brány do světa parkinsoniků a umožňuje pochopit, s jakým onemocněním pacienti svádí dennodenní boj. Výstava je k vidění až do 17. 8. 2014 v OC Silesia v Opavě (Těšínská 2914/44). Parkinsonova choroba totiž představuje vážné onemocnění i sociální problém dneška. V současnosti se s ní potýká více než 1 milion Evropanů a průzkumy předpovídají zdvojnásobení počtu pacientů do roku 2030. Přestože se počet nemocných Parkinsonovou chorobou zvyšuje, veřejnost o ní má stále málo informací. Právě to by měla pomoci změnit kampaň „Doživotí“ s putovní výstavou, která navštíví celkem 7 měst České republiky.

Podrobnější informace o Parkinsonově chorobě, jejích projevech a metodách léčby můžete najít na www.parkinson-help.cz nebo www.iparkinson.cz.

Fotografie k recenzi

Opava
napsat recenzi a hodnotit
Moje oblíbené

Moje uložené

celkem

Nahoru
Dolů

Vytvořit cestu