Blansko

Brána Moravského krasu - to je město Blansko. V létě velmi žádaná a rušná turistická lokalita. Jak již přídomek města napovídá, je opravdu vstupním portálem do nádherné oblasti Moravského krasu, který se rozkládá bezmála na 100 km2. Původně divoká pravěká osada Staré Blansko, dnes poklidné městečko Blansko, leží na pravém břehu ...

zobrazit celý text

M-hodnocení2,0

  • Udělené hodnocení: 20

0 uživatelských hodnocení

Skrýt filtr

Zobrazit na mapě

Informace

Brána Moravského krasu - to je město Blansko. V létě velmi žádaná a rušná turistická lokalita. Jak již přídomek města napovídá, je opravdu vstupním portálem do nádherné oblasti Moravského krasu, který se rozkládá bezmála na 100 km2. Původně divoká pravěká osada Staré Blansko, dnes poklidné městečko Blansko, leží na pravém břehu řeky Svitavy přibližně 30 km severně od Brna. A co navštívit? Moravský kras: aneb Macochu, Kateřinskou jeskyni, jeskyni Balcarka, Sloupsko-šošůvské jeskyně, Zámek Blansko, Renesanční zámek, Dřevěný kostelík, Kostel Sv. Martina.

Jakub Hejdánek (Jakub)
  • aktualizace: 29.11.2011
  • vloženo: 8.6.2011

poslat podnět redaktorovi


Historie

Jak již bylo zmíněno, osídlení tohoto regionu sahá až do pravěku. První písemná zmínka o (Starém) Blansku byla dochována z roku 1136. Na městys bylo povýšeno o 444 let později. Nejvýznamnějším a -dá se říci- přelomovým rokem byl letopočet 1905. To jeho excelence císař František Josef I. povýšil dekretem městys Blansko na město. Původně okresní město je sice zaměřeno na průmysl (výrobu vodních turbin, elektrických měřicích přístrojů, šedé litiny, apod.) ale svou polohou je výchozím bodem pro nádherné výlety po krajinách Moravského krasu.


Kultura

Rozhodně nesmíte vy nechat památky, muzea a galerie, kterých je v Blansku a jeho okolí opravdu nesčetně. Tak například muzeum Blansko na Zámku. To se věnuje dekorativní a umělecké litině 19. a 20. stol., nejstarším hutím v ČR, Moravskému krasu, historii interiérů a měřící techniky a samozřejmě i hradu Blansko. www.muzeum-blansko.cz V Kulturním středisku města Blanska si zase můžete vychutnat Galerii s expozicemi výtvarného umění www.galerie.blansko.cz. Kino naleznete v Hybešově ulici č. 6 a rozhodně stojí za to se sem vydat. Hned naproti kinu můžete navštívit Galerii Ve Věži, otevřeno je ve středu, v pátek a v neděli vždy od 13.00 do 17.00 hodin.


Sport

Veškeré sportovní aktivity, kluby a odreagování najdete na http://www.blansko.cz/mesto/sport.php. My doporučujeme: Fit klub, kde se pořádně rozhýbete, SK Eden – kolektivní sporty, kde je možné se zapojit, TJ horolezců – proč to nezkusit, Klub českých turistů – místní Vás velmi rádi vezmou na úchvatná místa. Potrápit nejen tělo ale i ducha můžete s Orlem - Jednotou Blansko, vyplavit adrenalin se sdružením „Nahoru–Dolu“, vyzvat své potomstvo v turnaji minigolfu na hřišti Minigolfových Es Blansko, nohejbal na Vás čeká v nedaleké Horní Lhotě, a konečně plavání a dovádění ve vodě – Akvapark Blansko www.sluzby-blansko.cz. Pokud chcete po náročném dni relaxovat, nechte se rozmazlit v Espritu Blansko, nebo se odreagujte na rybách u vodní nádrže Pálava, či u řek Svitavy a Punkvy.

více informací o sportu v této lokalitě najdete na našem portálu sport.mraveniste.cz


Zábava

Je těžké rozlišit, co člověk považuje vysloveně za sport nebo zábavu. My si myslíme, že sport je zábava, proto již sportovní aktivity, které jsou v oddílu SPORT, v tomto bloku neuvedu. Zaměříme se na akce v Blansku a jeho okolí. Blanští žijí velmi aktivním životem, pořádají mnoho besed, vlastní festival amatérského filmu a ochotnického divadla, těšit se můžete i na cimbálovku či „UV PÁRTY – RUM V AKCI“ . Pro ty z vás, kteří raději něco komornějšího, nabízí se otázka: proč nezajít na chrámový koncert a klasiku? Koncerty, aromaterapie, východní medicína zážitkem, plesy, výstavy, jarmarky…. Veškeré termíny akcí naleznete zde: http://www.blansko.cz/kultura/kultura.php.


Doprava

Do Blanska se dostanete autem, vlakem i autobusem. Síť MHD (5 linek) zaručuje i výborný pohyb v místě. Na silnici I. třídy Svitavy-Brno se dá napojit v obci Lipůvka. A jak je to daleko? Z Plzně 333km, Prahy 232 km, Ostravy 195, Hradce Králové 130, Zlína 130, Znojma 97, Hodonína 91 a Brna 30. Pro navigaci trasy použijte maps.google.cz pro zjištění spojů www.idos.cz.


Recenze a hodnocení uživatelů

Máš za sebou perfektní den? Chceš se podělit o skvělé zážitky, výbornou restauraci? Proběhlo vše podle Tvých představ? Nebo se něco pokazilo? Dej o tom vědět ostatním. Napiš svou recenzi a přidej ji k ostatním.

napsat recenzi a hodnotit
Moje oblíbené

Moje uložené

celkem

Nahoru
Dolů

Vytvořit cestu