Břeclav

Břeclav, nádherná krajinná oblast na jihu Moravy. Leží na řece Dyji, je významným železničním uzlem, co byste kamenem dohodili (a zbytek došli) je to na hranice se Slovenskem a Rakouskem. Nachází se zde nejvýznamnější -od pravěku obývané- velkomoravské hradisko Pohansko (doporučuji k návštěvě), opuštěné v desátém století. Břeclav nese svůj ...

zobrazit celý text

M-hodnocení2,0

  • Udělené hodnocení: 20

0 uživatelských hodnocení

Skrýt filtr

Zobrazit na mapě

Informace

Břeclav, nádherná krajinná oblast na jihu Moravy. Leží na řece Dyji, je významným železničním uzlem, co byste kamenem dohodili (a zbytek došli) je to na hranice se Slovenskem a Rakouskem. Nachází se zde nejvýznamnější -od pravěku obývané- velkomoravské hradisko Pohansko (doporučuji k návštěvě), opuštěné v desátém století. Břeclav nese svůj název po knížeti Břetislavovi, za jehož vlády byla Břeclav centrem Moravy.

Jakub Hejdánek (Jakub)
  • aktualizace: 29.11.2011
  • vloženo: 8.6.2011

poslat podnět redaktorovi


Historie

Svou polohou byla Břeclav ideálním místem pro rezidence šlechty. Určitě budete znát Lednicko-Valtický areál, Kolonádu na Rajstně u Mikulova a mnohé další. Přímo v Břeclavi se můžete obdivovat hradu-zámku Břeclav, jehož historie sahá až do první poloviny 10. století. Za válek s Osmanskou říší utrpěla Břeclav, a zejména pak zámek, značné škody. Krátce po ní se začalo s přestavbou města a ze zámku se stala umělá romantická zřícenina.


Kultura

Rozhodně nesmíte minout renesanční zámek, pocházející z 16. století, který dnes stojí na místě původního hradu přemyslovců. Obdivovat dozajista budete arkádovou pavlač a zámecký lesopark -Kančí oboru. Pokud se vydáte dále za kulturou, nenechte si ujít ani farní kostel sv. Václava na náměstí T. G. Masaryka. Ten byl sice listopadu 1944 zničen při náletu, ale jeho moderní podobizna stojí za váš zájem. Když už jsme u památek tohoto typu, určitě se vydejte do místní Synagogy z roku 1868. Pyšní se nádhernými maurskými prvky, kdy se rázem octnete na „exotické dovolené“. Janohrad, to je další z mých tipů, nádherná romantická stavba, která působí, jako by snad byla z jiného světa. A když už jsme v „zahraničí“, navštivte i Minaret! Tutovkou je pak celý, překrásný a unikátní Lednicko-valtický areál, zapsaný na seznamech světového dědictví UNESCO.


Sport

Doporučuji cestování po regionu. Břeclavští dobře znají krásy svého regionu, a proto pro Vás připravili několik stezek. Ty nejzajímavější se jmenují: Knížecí stezka, Břeclavská stezka, Poštorenská stezka, Lednická stezka, Valtická stezka, Lichtenštejnská stezka a Green Ways. O mnoho náročnější jsou však všem dobře známé „Moravské vinařské stezky“... Těch je v regionu značených přes 1200 km. To je sport trochu jiného kalibru, ale na kolech s dětmi se to při rozumné konzumaci jeví jako naprosto nejlepší volba. Pokud po ránu dáváte přednost squashi, doporučuji Lesní 10. Až budete dostatečně rozehřátí, vydejte se na „výšlap na Sirotčí hrad“. Je to nádherná zřícenina s překrásnou vyhlídkou do okolní krajiny.

více informací o sportu v této lokalitě najdete na našem portálu sport.mraveniste.cz


Zábava

Řádění v bazénu s dětmi, nebo si prostě jen tak zaplavat - http://www.delfin-breclav.cz/. Kdo by chtěl lenošit, či se třást u nového hororu Antonyho Hopkinse, nechť zavítá do Kina Koruna v ulici U Tržiště. Kromě pondělí se hraje každý den. Pasivně aktivní zábavou je létání. Aeroklub Břeclav vás velmi rád uvítá na palubě svých vyhlídkových letů. Den můžete zakončit v jednom z mnoha vinných sklípků. Už dávno neplatí pořekadlo o víně: Dá sa – Nedá sa – Dá sa Pražákům.


Doprava

Autem se do Břeclavi se dostanete po dálnici D2, jihovýchodně od Brna, železnicí (protože Břeclav je uzel Evropského významu, dostanete se odtud přímo do Vídně, Berlína, Bratislavy, Budapešti, Hamburku, Polska, atd.) a samozřejmě autobusem, ale vlakem je to přeci jen romantika. V Břeclavi je i místní MHD s devíti linkami. Lodí se sice do Břeclavi nedostanete, ale po Dyji se svézt turistickým expresem rozhodně musíte!


Recenze a hodnocení uživatelů

Máš za sebou perfektní den? Chceš se podělit o skvělé zážitky, výbornou restauraci? Proběhlo vše podle Tvých představ? Nebo se něco pokazilo? Dej o tom vědět ostatním. Napiš svou recenzi a přidej ji k ostatním.

napsat recenzi a hodnotit
Moje oblíbené

Moje uložené

celkem

Nahoru
Dolů

Vytvořit cestu