K-S 5 “U potoka”

adresa: Dolní Morava
tel.: +420 777 027 004
web: www.ks5.cz, e-mail: info@ks5.cz

M-hodnocení8,0

 • Udělené hodnocení: 80

1 uživatelských hodnocení


Informace o místě

Železobetonových bunkrů z třicátých let minulého století se nám zachovalo doslova nepočítaně, ale jen pár je jich tak dobře zrekonstruovaných jako je tomu u pěchotního srubu K-S 5 “U potoka”. Objekt je až na pravou střeleckou místnost zrekonstruovaný do stavu v roce 1938 a pišní se titulem nejlépe zrekonstruovaný srub v Kralické pevnostní oblasti (od jména oblasti pochází ono “K” ve jméně objektu).

Dvoukřídlý dvoupatrový objekt byl stavěný ve II. třídě odolnosti. Hlavní zbraně srubu tvořila dvojice 4 cm protitankových kanonů vzor 36 a rovněž dvě dvojčata těžkých kulometů vzor 37. Výzbroj doplňovala šestice lehkých kulometů vzor 26 umístěných i v krajních panceřových zvonech a jako rarita jeden těžký v prostředním zvonu.

Při prohlídce můžete vidět kompletní zázemí vojáků jako jsou ubytovací, velící, komunikační a sociální prostory. Dále pak muniční sklady, střelecké místnosti a nepostradatelné technické vybavení jako funkční vodní čerpadlo Kunz Buldog, filtraci, dieselagregát a kompletní vodoinstalaci.

Okolí srubu je plné protipěchotních a protitankových překážek, informačních cedulí a pro hladové je to jen 600 metrů k restauraci s parkovištěm.

Petr Vreštiak (Pit)
 • aktualizace: 2.8.2013
 • vloženo: 2.8.2013

poslat podnět redaktorovi


 • Parkoviště 600 metrů u Dolní Moravy
 • Přátelské pro kolaře

Ceny a platba

 • Průměrná cena vstupu pro dospělého: 50 Kč

  Tipy co si vzít sebou?

  Inspirujete se a pokud máte zájem, můžete si vybavení rovnou nakoupit u našich partnerů.


  Recenze a hodnocení uživatelů

  • 8
   • Udělené hodnocení: 8
  • Aktualizováno: 4.10.2013
  • Přidáno: 2.8.2013
  Kolem našeho pohraničního opevnění chodím již 20 let, ale stále nacházím nová místa a pozoruji výsledky vytrvalé práce mnoha klubů vojenské historie na rekonstrukci často zcela zničených objektů.

  Byl krásný sobotní den a já při toulkách kolem Dolní Moravy narazil na šipku s nápisem “K-S 5 U potoka”. Zpevněná cesta mě zavedla k restauraci s parkovištěm u pastviny, za kterou vlála česká vlajka. Bylo jasné kam mám dále směřovat, což po chvilce potvrdil i betonový pás pro těžké protitankové překážky směřující na lesem zakrytý kopeček. Překážek začalo přibývat, doplnila je i síť ostnatého drátu, a já si o pár momentů později uvědomil, že jsem se celou dobu procházel v oblasti kryté jedním 4 cm protitankovým kanonem a asi 4 těžkými a lehkými kulomety. Za válečného stavu by na mě mířil i nespočet lehkých pěchotních zbraní a o mém příchodu by osádka srubu věděla od okolních pevností a pozorovatetů dostatečně dopředu.

  Je ale naštěstí mír a všimlo si mě jen několik členů klubu vojenské historie KVH Kralka, kteří KS pětku rekonstruují již od roku 1994. Dohodl jsem se na čase prohlídky a vrhnul se zatím na zkoumání okolí srubu a čtení pěkně zpracovaných cedulí o době předmnichovské i protektorátní, kdy bylo náročně budované opevnění v rukou Hitlera. Srub je na kraji lesíka a nenarazíte tu na pečlivě sekané trávníčky a daleké výhledy (jako u N-S 82 “Březinky” nebo K-S 14 “U cihelny”), rovněž barva stěn srubu nezářila novoutou, ale ústí zbraní zasazených v nabarvených střílnách byly jasným znamením o nadstandartní vybavenosti K-S 5.

  Na začátek asi 50-ti minutové prohlídky jsem se dozvěděl něco nového o takzvaném “diamantovém příkopu” pod střílnami hlavních zbraní (byl zřízen i pro zachytávání horniny od explodujících granátů). Následovalo povídání o systému dveří (včetně popisu nouzového východu) a vstup do levé střelecké místnosti. Kanon, dvojče a další zbraně byly uchyceny v lafetách, nechyběl systém světelné signalizace pohybu cílů, mapa pro noční střelbu, komunikační, filtrační, světelné a další přístroje. Vedle střelecké místnosti byla zařízená místnost velitele, spojovatele a pohled do vybaveného panceřového zvonu.

  Prohlídka pokračovala po schodech dolů, kde jsem šel kolem funkčního vodního čerpadla (darované jedním návštěvníkem a zrekonstruované firmou Sigma) do strojovny s funkčním dieselagregátorem, následovana umývárna, WC, ubykace mužstva a filtrovna. Vše bylo slušně vybavené a doplněné o dobové artefakty. Jediné co nebylo kompletní je systém filtrace, který ale členové klubu aktivně shánějí. Ve skladu je instalován velký model Kralické pevnostní oblasti a celá řada různých typů opevnění. Maminky a děti tu prý často ocenňují především osazení dioramat zvířátky:)

  Jako opravdovou specialitu si členové KVH Kralka na příští měsíce připravují kompletní rekonstrukci elektroinstalace do vzhledu odpovídající stavbě srubu.

  Pěchotní srub K-S 5 “U potoka” určitě patří k tomu lepšímu co jsem v oblasti opevnění viděl a mohu jeho návštěvu doporučit nejen zapáleným fandům vojenské historie. Nemalou výhodou zvláště pro rodiny je umístění srubu nedaleko špičkově vybaveného areálu Dolní Morava, kde si můžete užívat na bobové a lanové dráze, zajít na Kralický Sněžník nebo do jedné z mnoha slušných restaurací.

  Fotografie k recenzi

  K-S 5 “U potoka”K-S 5 “U potoka”K-S 5 “U potoka”K-S 5 “U potoka”K-S 5 “U potoka”K-S 5 “U potoka”K-S 5 “U potoka”K-S 5 “U potoka”K-S 5 “U potoka”
  napsat recenzi a hodnotit

  Co by vás ještě mohlo zajímat

  Vojenské pevnosti v České republice

  Vojenské pevnosti v České republice

  Máte rádi vojenské pevnosti a zrovna si říkáte, jakou historickou pevnost navštívit? Podívejte se na seznam pevností z celé České republiky, který jsem pro vás ... více info...

  Moje oblíbené

  Moje uložené

  celkem

  Nahoru
  Dolů

  Vytvořit cestu