Týn nad Vltavou

Jihočeské městečko Týn nad Vltavou vás uvítá poklidnou atmosférou a příjemným svěžím klimatem, za které vděčí řece Vltavě. Město leží v místech, kde se přechází řeka Vtava do přehrady Orlík a tak má řeka v Týně úctyhodnou šířku. Město na obou březích Vltavy spojují 2 mosty. Jeden slouží pěším i ...

zobrazit celý text

M-hodnocení7,0

  • Udělené hodnocení: 70

0 uživatelských hodnocení

Skrýt filtr

Zobrazit na mapě

Informace

Jihočeské městečko Týn nad Vltavou vás uvítá poklidnou atmosférou a příjemným svěžím klimatem, za které vděčí řece Vltavě. Město leží v místech, kde se přechází řeka Vtava do přehrady Orlík a tak má řeka v Týně úctyhodnou šířku. Město na obou březích Vltavy spojují 2 mosty. Jeden slouží pěším i dopravě a druhý železný most je stavební památkou a je určen jen pro pěší. Hned vedle něj najdete pěkné dětské hřiště a upravené nábřeží. Okolí Týna je známé nádhernou přírodu a procházky podél řeky patří k těm nejoblíbenějším. Vyšlápněte si třeba k soutoku Vltavy a Lužnice u Neznašova, který je 3 km od Týna. Pro ty, co se raději vozí, nabízí dvě lodní společnosti celou řadu výletů na lodi. V okolí najdete řadu vyznačených cyklostezek a turistické trasy. Pokud jsou v zimě silné mrazy a zamrzne Vltava, vznikne pro bruslaře krásná 3 km dlouhá trasa až k soutoku v Hněvkovicích. Milovníky architektury jistě potěší prohlídka prostorného čtvercového náměstí, které je vydlážděné kameny. Uprostřed stojí barokní kašna a celé náměstí je lemováno domy, které zde stojí již od renesance. V dolní části náměstí si povšimněte kostela sv. Jakuba pocházejícího z druhé poloviny 13. století. Celé centrum je vyhlášeno památkovou zónou. V místním muzeu, které sídlí přímo na náměstí, je kromě expozic vorařství a loutek, také zajímavá sbírka vltavínů. Zcela nová je možnost navštívit podzemní labyrint sklepů, ale pozor, mnohdy se úzkými chodbami musíte prodírat. V Týně stával hrad, jehož podoba se nikde nedochovala. Na návrší, kde hrad stál, dnes najdete jen zbytky valů a také jeden opravdový unikát. Místní ochotnický spolek Vltavan zde v roce 1983 vybudoval otáčivé hlediště. Otáčko, jak mu zde místní láskyplně přezdívají, se točí dodnes a přes léto máte možnost vidět řadu zajímavých představení a to nejen z repertoáru Vltavanu. A ještě jednou zajímavostí se Týn může pochlubit. Právě Týn a místní ochotníky si Zdeněk Troška vybral pro natáčení svých filmů Kameňák, Kameňák 2 a 3. Takže u silnice na značce se jménem města by mohlo být napsáno Kameňákov.

Katka Záhorková (Katka)
  • aktualizace: 1.12.2011
  • vloženo: 13.7.2011

poslat podnět redaktorovi


Historie

Slovo Týn pochází ze středověkého označení ohrazeného místa. První písemné zmínky o městě pocházejí z roku 1229, kdy byl opevněný dvorec v majetku pražského biskupství. Hrad zde byl založen ve 13. století na návrší nad řekou a pobořen byl během třicetileté války. Dnes na tomto místě můžeme najít jen zbytky valů a příkopu. Ve 13. století století byl vybudován také dřevěný most přes řeku, na jehož místě dnes najdete most železný. Od roku 1609 je Týn královským městem. Řeka přinášela městu prosperitu. Vorařství a lodě zde byly významným způsobem obživy až do počátku 20. století. Ve měste se zachovala také solnice, která sloužila jako sklad této suroviny.


Kultura

Město žije opravdu bohatým kulturním životem. Spolek Vltavan zde působí již od roku 1855. http://www.dsvltavan.cz/otacive_hlediste/letn%C3%AD-divadeln%C3%AD-sez%C3%B3na-2011 Výtvarnému umění se věnuje Městká galerie u Zlatého slunce: http://www.tnv.cz/cz/kultura/mestska-galerie/ V městském muzeu najdete sbírku vltavínů, expozice o životě města a slavných osobnostech s ním spjatých. http://www.tnv.cz/cz/kultura/mestske-muzeum/stale-expozice/


Sport

Sportovní hala - víceúčelová hala se špičkovými povrchy. Futsal, volejbal, florbal,basketbal, házená, squash, spinning. http://www.sportovnihala.cz/default.asp?key=40_

více informací o sportu v této lokalitě najdete na našem portálu sport.mraveniste.cz


Zábava

V nově rekonstruované sokolovně sídlí kino s 3D projekcí a v sále probíhají další kulturní akce jako plesy, divadla a koncerty.


Doprava

Město Týn leží na silnici mezi Českými Budějovicemi a Táborem, také do Bechyně a Písku z něj není daleko. Autobusem se dostanete snadno do všech měst v okolí, nejčastějí jezdí spoje do Českých Budějovic. http://jizdnirady.idnes.cz/autobusy/spojeni/ Lodní dopravu zajišťuje http://www.jihoceskaplavebni.cz/ Vlaková trať se bude zřejmě rušit, ale dosud vláček motoráček z Vodňan a Čícenic jezdí.


Stravování

Klasikou v místní kuchyni jsou sladkovodní ryby a jihočeské speciality jako pokrmy z brambor a kysaného zelí. I v Týně najdete několik restaurací,kde se dá dobře naobědvat.

více informací o stravování v této lokalitě najdete na našem portálu restaurace.mraveniste.cz


Recenze a hodnocení uživatelů

Máš za sebou perfektní den? Chceš se podělit o skvělé zážitky, výbornou restauraci? Proběhlo vše podle Tvých představ? Nebo se něco pokazilo? Dej o tom vědět ostatním. Napiš svou recenzi a přidej ji k ostatním.

napsat recenzi a hodnotit
Moje oblíbené

Moje uložené

celkem

Nahoru
Dolů

Vytvořit cestu