Tábor

Jméno tohoto města znají děti již od základní školy. Vždyť komu by nezůstalo v paměti revoluční zapálení a slavná vojenská tažení, která tehdy fascinovala i děsila celou Evropu. Především pro svou mimořádně výhodnou a nedostupnou polohu na vysoké skále si jej tehdy vybrali jeho zakladatelé. Právě rozmanitost terénu vytváří z ...

zobrazit celý text

M-hodnocení9,0

  • Udělené hodnocení: 90

0 uživatelských hodnocení

Skrýt filtr

Zobrazit na mapě

Informace

Jméno tohoto města znají děti již od základní školy. Vždyť komu by nezůstalo v paměti revoluční zapálení a slavná vojenská tažení, která tehdy fascinovala i děsila celou Evropu. Především pro svou mimořádně výhodnou a nedostupnou polohu na vysoké skále si jej tehdy vybrali jeho zakladatelé. Právě rozmanitost terénu vytváří z dnešního Tábora kouzelné místo s neopakovatelnou atmosférou. Historické jádro je plné měšťanských domů a úzkých, zakřivených uliček. Dovedou vás na náměstí s pomníkem Jana Žižky. Zde rozhodně nevynechejte návštěvu radnice s obnoveným Husitským muzeem. Pro odvážné nadšence se otevírá i táborské podzemí. Spletitým labyrintem chodeb a sklepů obejdete celé náměstí pod zemí. Pokud dáváte přednost pohledu z výšek před podzemím, uspokojí vás výhled z jedinné zachovalé věže hradu Kotnov. Nepřehlédnutelná je i další dominanta Tábora. Je jí rybník Jordán, nejstarší vodní nádrž ve střední Evropě. Založen byl už v roce 1492. Město a jeho historii poznáte nejlépe, pokud do něj zavítáte během velkolepých husitských slavností. Mezinárodní festival Táborská setkání nabízí rozsáhlý a pestrý program, vrcholící kostýmovaným průvodem. Moderní Tábor je správním a kulturním centrem pro široké okolí, dopravním uzlem, domovem pro 37 tisíc obyvatel a částí rozsáhlé průmyslové aglomerace.

Katka Záhorková (Katka)
  • aktualizace: 19.12.2011
  • vloženo: 8.6.2011

poslat podnět redaktorovi


Historie

Hradiště z 13. století na vysokém skalnatém ostruhu si vybrali jako své sídlo zapálení stoupenci učení mistra Jana Husa. Poté co sami vypáli Sezimovo Ústí, kde se jejich síla zformovala, chtěli zde založit nový život na ideálech a snech o spravedlivé společnosti. Město se ale později stalo hlavně husitským mocenským centrem. Teprve po dobytí města Jiřím z Poděbrad uznalo českého krále za svého pána. Poté nastala pro Tábor éra rozvoje a hospodářského růstu. Za časů renesance poslavili na náměstí radnici a většinu měšťanských domů. Založen byl rybník Jordán a přestavěn místní chrám. Ale nejen lehké časy město zažívalo, požáry a drancování vojsky to vše se nesmazatelně vrývá do starobylé tváře města. V polovině 17. století se zde usídlí mnišský řád augustiniánů, pro něž je vystavěn nový klášter a na počátku 18. století vznikl nedaleko města další barokní skvost. Poutní kostel v Klokotech navrhl sám Jan Santini, představitel vrcholné barokní architektury. V 19. století pokračuje rozvoj města, vzniká mnoho spolků a několik českých škol. Po těžkém válečném období, se město navrací do normálního života.


Kultura

Kino Svět - http://www.tzmt.cz/kino-svet.php letní kino - http://www.tabor.cz/cs/obcan/kultura/kulturni-zarizeni/ Divadlo Oskara Nedbala - http://www.divadlotabor.cz/


Sport

Město Tábor - http://www.tzmt.cz/ nabízí následující zařízení: zimní stadion, plavecký stadion, fotbalové stadiony, in line dráhu, plážový volejbal, hřiště na pentaque.

více informací o sportu v této lokalitě najdete na našem portálu sport.mraveniste.cz


Zábava

Reprezentační slavnosti piva - http://www.slavnostipivatabor.cz/ Táborská setkání - středověké slavnosti http://www.taborskasetkani.cz/ sportovní akce - http://www.tabor.cz/cs/turista/sport/ Botanická zahrada - http://www.szestabor.cz/botanicka/ Klub Milenium - plesy, koncerty, klub - http://www.funagency.cz/milenium-tabor.php


Stravování

Pokud si objednáte táborskou baštu, tak si povolte knoflíky a už si neplánujte žádný sportovní výkon. Veškerou sílu budete muset vynaložit na strávení ohromného a sytého pokrmu ze 3 druhů masa, 2 druhů knedíků a 2 druhů zelí. Ale je to bašta! Možná vám pomůže vytrávit originální táborský likér jménem Žižkova rána.

více informací o stravování v této lokalitě najdete na našem portálu restaurace.mraveniste.cz


Recenze a hodnocení uživatelů

Máš za sebou perfektní den? Chceš se podělit o skvělé zážitky, výbornou restauraci? Proběhlo vše podle Tvých představ? Nebo se něco pokazilo? Dej o tom vědět ostatním. Napiš svou recenzi a přidej ji k ostatním.

napsat recenzi a hodnotit
Moje oblíbené

Moje uložené

celkem

Nahoru
Dolů

Vytvořit cestu