Soběslav

Uprostřed krajiny nazývané blata s malebnými vesničkami ve stylu selského baroka vás přivítá slavné rožmberské město Soběslav. Jeho významná poloha na hranicích rožmberského panství mu přinesla mnoho výhod a jeho sláva se dodnes odráží v památkách, které jsou zde k vidění. Dva nádherné gotické kostely a věž u kostela sv ...

zobrazit celý text

M-hodnocení7,0

  • Udělené hodnocení: 70

0 uživatelských hodnocení

Skrýt filtr

Zobrazit na mapě

Informace

Uprostřed krajiny nazývané blata s malebnými vesničkami ve stylu selského baroka vás přivítá slavné rožmberské město Soběslav. Jeho významná poloha na hranicích rožmberského panství mu přinesla mnoho výhod a jeho sláva se dodnes odráží v památkách, které jsou zde k vidění. Dva nádherné gotické kostely a věž u kostela sv. Petra a Pavla tvoří dominanty města. Z bývalého rožmberského hradu z 13. století se zachovalo jen málo. Jen hláska a zcela nově opravená palácová budova. Ta dnes slouží občanům města jako knihovna. Udělejte si chvilku čas a zajděte si ji prohlédnout. Najdete supermoderní skleněnou budovu citlivě vestavěnou do gotického hradu. Unikátní a smělý projekt je oceňován řadou uznání. V historickém centru města je zachováno několik pěkných renesančních domů, v tzv. Smrčkově a Rožmberském domě sídlí městské muzeum. Ozdobou náměstí je budova staré radnice se dvěma štíty a atmosféru starobylého náměstí podtrhuje kašna se sochou sv. Floriana. V okolí centra jsou patrné zbytky opevnění s baštou. Historickou atmosféru města výborně doplňuje přírodní rezervace Nový Rybník, která leží 500 metrů severně od centra. V parku u rybníka můžete vidět několik vzácných druhů rostlin i živočichů, projít se kolem meandrů Černovického potoka a vystoupat až k vyhlídce na vršku Vápenka.

Katka Záhorková (Katka)
  • aktualizace: 1.12.2011
  • vloženo: 13.7.2011

poslat podnět redaktorovi


Historie

Osada na křižovatce dvou obchodních cest nabývala postupně na významu a stala se městem v roce 1390. Tehdy mu jeho majitel Jindřich z Rožmberka udělil výsady po vzoru královských měst. Síla nového opevnění byla využita hned v roce 1394, kdy zde byl vězněn král Václav IV. Odolnost hradeb a statečnost občanů ale nevydržela nápor husitů, kteří město dvakrát vypálili. Město bylo i nadále oporou moci Rožmberků a po smrti Petra Voka přešlo město do majetků Švamberků, později Schwarzenberků. Rozvoj města ovlivnila výstavba železniční tratě mezi Českými Budějovicemi a Prahou.


Kultura

V Soběslavi najdete moderní kino s 3D projekcí. O něj i další kulturní pořady,divadlo a galerii sv. Marek se stará místní kulturní dům. http://kdms.mypage.cz/. Muzea v Rožmberském a Smrčkově domech nabízí stále expozice o přírodě Táborska a okolí Soběslavi a doprovodné výstavy. Každoročně je tu pořádán festival dechové hudby Kubešova Soběslav. http://www.kubes.eu/kubesova-sobeslav.html Moderní městská knihovna ve starém gotickém hradu: http://www.knihovnasobeslav.cz/


Sport

Zatétat si můžete v místním aeroklubu: http://www.sobeslav.xf.cz/index.php?pg=main Na hokej si skočte do místní zimní stadion: http://www.spsobeslav.cz/view.php?cisloclanku=2008090002 Spartak Soběsla disponuje těmito sportovišti: tenisovou halou, víceúčelovým hřištěm, sportovní halou, fotbalovým stadionem, sokolovnou, kuželnou a házenkářským hřištěm. Více se dozvíte zde: http://www.spartaksobeslav.cz/

více informací o sportu v této lokalitě najdete na našem portálu sport.mraveniste.cz


Zábava

3D kino - http://www.kinosobeslav.cz/program.html Po filmu si zde mohou děti vybít nahromaděnou energii na horolezecké stěně, zatímco rodiče se budou občerstvovat v kavárně.


Doprava

Autem se do Soběslavi dostanete po silnici E 55 mezi Táborem a Českými Budějovicemi. Daleko to není ani do JIndřichova Hradce, Týna nad Vltavou a Třeboně. Město leží na vlakovém koridoru č. 220 z Prahy do Českých Budějovic. Okolím se projedete po cyklotrasách č. 1180, 1133 nebo 1136.


Recenze a hodnocení uživatelů

Máš za sebou perfektní den? Chceš se podělit o skvělé zážitky, výbornou restauraci? Proběhlo vše podle Tvých představ? Nebo se něco pokazilo? Dej o tom vědět ostatním. Napiš svou recenzi a přidej ji k ostatním.

napsat recenzi a hodnotit
Moje oblíbené

Moje uložené

celkem

Nahoru
Dolů

Vytvořit cestu