Sezimovo Ústí

Sezimovo Ústí je kolébkou husitství nebo si také nechává říkat české Pompeje. Dnešní podoba města vznikla v 19. století. Pod základy moderního města odkryli archeologové zbytky středověkého sídla, které vypálili a srovnali se zemí sami husité. Z popela a hlíny byly na denní světlo vyneseny důkazy o prosperujícím městě, ve ...

zobrazit celý text

M-hodnocení6,0

  • Udělené hodnocení: 60

0 uživatelských hodnocení

Skrýt filtr

Zobrazit na mapě

Informace

Sezimovo Ústí je kolébkou husitství nebo si také nechává říkat české Pompeje. Dnešní podoba města vznikla v 19. století. Pod základy moderního města odkryli archeologové zbytky středověkého sídla, které vypálili a srovnali se zemí sami husité. Z popela a hlíny byly na denní světlo vyneseny důkazy o prosperujícím městě, ve kterém pobýval krátce před odchodem do Kostnice také Mistr Jan Hus. Zde pravděpodobně vznikly základy pro pozdější revoluční hnutí, které tak otřásalo tehdejší Evropou. Nedaleko Sezimova Ústí si můžete připomenout slavná Husova kázání na Kozím hrádku. Zřícenina je veřejnosti přístupná. Do historie města se také vepsal rod Baťů, který zde založil v první polovině 20. století novou průmyslovou čtvrť s baťovskými domky. Dalším slavným obyvatelem Sezimova Ústí je Edward Beneš. jeho vila vystavěná ve stylu jihofrancouzských domů dodnes patří úřadu vlády, která ji příležitostně otevírá návštěvníkům. Nedaleko vily je hrobka manželů Benešových a malý památník.

Ferdinand Mravenečník (Coex)
  • aktualizace: 1.12.2011
  • vloženo: 8.6.2011

poslat podnět redaktorovi


Historie

Těžba stříbra a rozvoj řemesel vynáší středověké město na výsluní prosperity. Místní klášter je zmiňován už ve 12. století. První kapitolu života města uzavírá pobyt Mistra Jana Husa a vznik nejstarší husitské obce krátce po jeho upálení. Město husité sami v roce 1420 vypálili a přesídlili na nedaleké Hradiště na vrcholu hory Tábor. Druhou kapitolu historie města otevřela výstavba nového města v roce 1828. O sto let později, v roce 1929 si zvolil toto město za své letní sídlo prezident Edwadr Beneš. V roce 1939 přistavěl další čtvrť Antonín Jan Baťa.


Kultura

Městské středisko kultury a sportu - nám. T. Bati 601 Kino Spectrum - nám. T. Bati 701 http://www.sezimovo-usti.cz/


Sport

Sportovní hala a sauna - http://www.tjspartaksu.cz/ Bowling - hotel Mas http://www.hotelmas.cz/bowling.php

více informací o sportu v této lokalitě najdete na našem portálu sport.mraveniste.cz


Zábava

Hilton fest - http://www.sezimovousti.cz/ Rožmberské slavnosti - http://www.sezimovo-usti.cz/_kultura/program.php


Recenze a hodnocení uživatelů

Máš za sebou perfektní den? Chceš se podělit o skvělé zážitky, výbornou restauraci? Proběhlo vše podle Tvých představ? Nebo se něco pokazilo? Dej o tom vědět ostatním. Napiš svou recenzi a přidej ji k ostatním.

napsat recenzi a hodnotit
Moje oblíbené

Moje uložené

celkem

Nahoru
Dolů

Vytvořit cestu