Nové Hrady

Nedaleko od hranic s Rakouskem leží malé město s mnoha významnými památkami a překrásným okolím. Zachovalý gotický hrad je dominantou celého města. Ač byl několikrát dobyt a poničen, dočkal se vždy oprav a dodnes hrdě stojí na vysokém skalnatém ostrohu. V době kdy přestal vyhovovat nárokům na pohodlné bydlení rozhodli ...

zobrazit celý text

M-hodnocení6,0

  • Udělené hodnocení: 60

0 uživatelských hodnocení

Skrýt filtr

Zobrazit na mapě

Informace

Nedaleko od hranic s Rakouskem leží malé město s mnoha významnými památkami a překrásným okolím. Zachovalý gotický hrad je dominantou celého města. Ač byl několikrát dobyt a poničen, dočkal se vždy oprav a dodnes hrdě stojí na vysokém skalnatém ostrohu. V době kdy přestal vyhovovat nárokům na pohodlné bydlení rozhodli se tehdejší majitelé rod Buquoyů přesídlit na náměstí do tzv. Rezidence. Komplex budov zabírá celou východní stranu náměstí. Dnes v něm můžete využít služby wellnes hotelu. Na začátku 19. století se Buquoyové opět stěhovali, tentokráte si nechali vybudovat reprezentativní empírový zámek. Nachází se na východní straně města a byl sídlem tohoto rodu až do roku 1945. Další dominantou města je klášter Božího Milosrdenství s kostelem sv. Petra a Pavla., dokončený v roce 1685. Na náměstí určitě nevynechejte návštěvu radnice a barokní lékárny. V ulici vedoucí k hradu z náměstí můžete navštívit starou kovárnu s interiéry z 19. století. Naproti je v sezóně otevřená vyhlášená místní cukrárna. V okolních sklářských hutích se vyrábělo černé sklo – hyalit, který dnes již nikdo neumí vyrobit. Tajemství receptury si odnesli do hrobu staří mistři. Pár posledních exemplářů najdete v prostorách hradu. Krásné okolí, zatím příliš nedotčené turistickým ruchem, láká k výletům. Nejznámější z okolí je procházka blízkým historickým parkem. Romantické údolí zvané Terčino vás zavede do 18. století, kdy si tento kout zamilovala hraběnka Terezie Buquoyová. Na jeho konci stojí pozdně gotická tvrz Cuknštejn.

Katka Záhorková (Katka)
  • aktualizace: 1.12.2011
  • vloženo: 8.6.2011

poslat podnět redaktorovi


Historie

Hrad byl založen pravděpodobně ve 13. století. Za husitských válek a i později byl hrad vypálen a poničen obléháním a výbuchem střelného prachu. Za stavovského povstání byl obléhán a dobyt generálem Karlem Bonaventurou Buquoyem. Ten jej později i s celým městem získal. V držení měli Buqouyové Nové Hrady až do roku 1945. Zasloužili se o rozkvět celého města i okolí. Město se postupně zabydlovalo většinou německy mluvícím obyvatelstvem. V roce 1938 připadlo město Velkoněmecké říši a řada Čechů z města odešla. Navracejí se až po roce 1945. Město díky příhraniční poloze žilo od roku 1951 v zostřeném režimu pro pobyt osob.


Kultura

Kino - http://www.kicnovehrady.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=72&Itemid=54


Zábava

Rožmberské slavnosti - http://www.hrad-novehrady.eu/kulturni-program-1/rozmberske-slavnosti-7_7cs.html Hudební festival Novohradské hraní http://www.hrad-novehrady.eu/kulturni-program-1/hudebni-festival-novohradske-hrani-6_6cs.html


Stravování

Tradičním jihočeským pokrmem jsou sladkovodní ryby, krásně propečená cmunda nebo voňavá kulajda. Děti si jistě rády dají lívanečky se žahourem - tradiční borůvkovou omáčkou. Zkuste třeba také smaženého kapra po novohradsku, který je ochucený česnekem a obalený v mouce s paprikou.

více informací o stravování v této lokalitě najdete na našem portálu restaurace.mraveniste.cz


Recenze a hodnocení uživatelů

Máš za sebou perfektní den? Chceš se podělit o skvělé zážitky, výbornou restauraci? Proběhlo vše podle Tvých představ? Nebo se něco pokazilo? Dej o tom vědět ostatním. Napiš svou recenzi a přidej ji k ostatním.

napsat recenzi a hodnotit
Moje oblíbené

Moje uložené

celkem

Nahoru
Dolů

Vytvořit cestu