Netolice

Malé městečko 25 km severně od Českých Budějovic působí ospale. Ale poslední dobou začíná probouzet a využívat velký potenciál, který skrývá. Je totiž jedním z nejstarších z Jižních Čech. Začíná se zde budovat velký archeopark na místě bývalého přemyslovského hradiště. Majiteli jsou postupně opravovány domy na náměstí i v postranních ...

zobrazit celý text

M-hodnocení6,0

  • Udělené hodnocení: 60

0 uživatelských hodnocení

Skrýt filtr

Zobrazit na mapě

Informace

Malé městečko 25 km severně od Českých Budějovic působí ospale. Ale poslední dobou začíná probouzet a využívat velký potenciál, který skrývá. Je totiž jedním z nejstarších z Jižních Čech. Začíná se zde budovat velký archeopark na místě bývalého přemyslovského hradiště. Majiteli jsou postupně opravovány domy na náměstí i v postranních uličkách a město se vylupuje do své původní krásy. Na čtvercovém náměstí naleznete v domě z 16. století muzeum, novorenesanční radnici a kašnu z roku 1677. Na severním okraji města stojí největší místní atrakce, renesanční lovecký zámek Kratochvíle. Ve městě jsou pořádány historické slavnosti, na zámku probíhají zcela unikátní noční divadelní a hudební představení. Město proslavil také chov koní, pekařství a rybníkářství. Okolní rybníky jsou dílem Štěpánka Netolického a Jakuba Krčína z Jelčan. Na břehu rybníka Podroužek nabízí známý stejnojmenný autokemp koupání a odpočinek.

Katka Záhorková (Katka)
  • aktualizace: 30.11.2011
  • vloženo: 8.6.2011

poslat podnět redaktorovi


Historie

Archeologické nálezy svědčí o osídlení již v 8. století. Kosmova kronika (981) se zmiňuje o hradu. Po vyvraždění Slavníkovců byl v držení Přemyslovců a stal se důležitým centrem celého kraje. Po založení kláštera Zlatá Koruna králem Přemyslem Otakarem II. přešly Netolice do jeho vlastnictví. V té době bylo založeno nové město s rozsáhlým náměstím. Po smrti Přemysla Otakara II. bylo město i okolí vypleněno Vítkovci. Od začátku 16. století je v držení Romberků. Vilém z Rožmberka vyměnil s Jakubem Krčínem nedalekou tvrz za Sedlčany a nechal zde v bažinách vystavět lovecký zámeček s oborou pro zvěř. Kratochvíle se stala dočasně sídlem posledního z rodu Rožmberků – Petra Voka. Třicetiletá válka přinesla městu zkázu, skoro všechny domy byly vypáleny a obyvatelstvo vyvražděno. Město se vzpamatovávalo jen velmi pomalu, a to i přes významnou roli trhů, které zde mají tradici už od středověku. Obchodovalo se zde hlavně s dobytkem. V postupném držení Eggenberků a Schwarzenberků město zvolna dostává moderní vzhled. Zavedena je železnice, postavena škola a radnice. Rozvíjí se zde především zemědělství a průmysl. Město bylo osvobozeno v roce 1945 americkou armádou a v témže roce zde podepsala americká a Rudá armáda dohodu o demarkační čáře.


Kultura

Muzeum - dějiny města a okolí, sbírka pohlednic http://muzeum.netolice.cz/


Sport

Autocamp Podroužek - http://www.autocamp-podrouzek.cz/ sportovní hala motokrosová trať - http://www.msknetolice.wbs.cz/

více informací o sportu v této lokalitě najdete na našem portálu sport.mraveniste.cz


Stravování

Z místních specialit ochutnejte sladkovodní ryby nebo kulajdu. K zakousnutí k pivu jsou výborné zelňáky. U místních velmi oblíbené placky z kysaného zelí.

více informací o stravování v této lokalitě najdete na našem portálu restaurace.mraveniste.cz


Recenze a hodnocení uživatelů

Máš za sebou perfektní den? Chceš se podělit o skvělé zážitky, výbornou restauraci? Proběhlo vše podle Tvých představ? Nebo se něco pokazilo? Dej o tom vědět ostatním. Napiš svou recenzi a přidej ji k ostatním.

napsat recenzi a hodnotit
Moje oblíbené

Moje uložené

celkem

Nahoru
Dolů

Vytvořit cestu