Jindřichův Hradec

Jindřichův Hradec je nádherné a živé město, které existuje v úžasných historických kulisách. Je jedním z nejkrásnějších jihočeských měst. Kromě záplavy historických památek v centru nabízí raritu v podobě špatně označeného 15. poledníku a unikátní úzkokolejní trať. Návštěvu města je výhodné zahájit na zámku, který je třetím nejrozsáhlejším památkovým objektem ...

zobrazit celý text

M-hodnocení7,0

  • Udělené hodnocení: 70

0 uživatelských hodnocení

Skrýt filtr

Zobrazit na mapě

Informace

Jindřichův Hradec je nádherné a živé město, které existuje v úžasných historických kulisách. Je jedním z nejkrásnějších jihočeských měst. Kromě záplavy historických památek v centru nabízí raritu v podobě špatně označeného 15. poledníku a unikátní úzkokolejní trať. Návštěvu města je výhodné zahájit na zámku, který je třetím nejrozsáhlejším památkovým objektem u nás. Na něj navazuje rozsáhlý městský komplex chráněný jako památková zóna. Najdete zde historické renesanční domy, mnoho církevních památek a zbytky opevnění. Nejste-li milovníky historie, pohled na hrad a zámek z mostu přes rybník Vajgar určitě potěší každého. Při toulkách městem můžete zkusit najít onen spletený poledník. Leží u Proboštského kostela Nanebevzetí Panny Marie. Ten správný a neoznačený je ve skutečnosti o několik desítek metrů dál. Vaše zklamání může vyléčit pohled na město z věže tohoto kostela, nebo návštěva nedalekého Muzea Jindřichohradecka s mechanickými Krýzovými jesličkami. Další technické pamětihodnosti najdete ve mlýně a na nádraží. V areálu zámku, v objektu starého mlýna, realizoval František Křižík svou první městskou elektrárnu, která město osvětlovala již od roku 1888. Krásnou okolní krajinou pomalu ujíždí známá úzkokolejka. A tak se můžete vydat na výlet do České Kanady, třeba historickými vagóny taženými parní lokomotivou. Inspirací pro zachycení těch nejkrásnějších okamžiků vaší dovolené může být navštěva Národního muzea fotografie v budově bývalé jezuitské koleje. Vzpomínky na návštěvu Jindřichova Hradce jistě umocní malý tekutý suvenýr. Tuzemák s plachetnicí, jeden z našich nejlepších rumů, se stáčí právě zde v likérce Fruko Schulz.

Katka Záhorková (Katka)
  • aktualizace: 30.11.2011
  • vloženo: 8.6.2011

poslat podnět redaktorovi


Historie

Počátky Jindřichova Hradce jsou spojeny s rodem Vítkovců, později pánů z Hradce. Ti založili na již existujícím hradišti gotické sídlo, a jeho rozvoj a okolní osadu důsledně podporovali. Od 15. století se vžil jeho současný název. Výhodná poloha na obchodní stezce mezi Čechy a Podunajím a rozvoj řemeslnických cechů vynesl město často až na pozici druhého nejvýznamějšího města v Čechách. Od 18. století začíná město pomalu ztrácet věhlas i moc. Černínové z Chudenic, vlastníci od 1693 do r.1945, městu přidali pouze barokní sousoší na náměstí. Díky jejich nezájmu a poklesu významu města se můžeme obdivovat mnoha místní památkám v původním stavu.


Kultura

kulturní dům - Masarykovo nám. 107/I Kino Střelnice - http://www.jh.cz/cz/_volny_cas/strelnice.html


Sport

Zimní stadion -http://www.sportrelaxjh.hy.cz/ Aquapark - http://www.sportrelaxjh.hy.cz/ golf - http://www.no-by.cz/

více informací o sportu v této lokalitě najdete na našem portálu sport.mraveniste.cz


Zábava

jízdy úzkokolejkou - http://www.jhmd.cz/ Folková růže - festival - v červenci http://www.casopisfolk.cz/ruze.htm


Stravování

K místním specialitám patří různé pokrmy ze sladkovodních ryb a zvěřina. Ze sladkých pokrmů ochutnejte sladkou omáčku zvanou žahour z borůvek. V Jindřichově Hradci byla tato omáčka tak oblíbená, že se místním přezdívalo žahuři. Naprosto ojedinělou místní raritou je možnost načepovat si rum z místní likérky na jedné z jindřichohradeckých pump. Najdete ji snadno, protože na totemu je vedle cen za benzín nebo naftu uváděna také cena za 1 litr rumu.

více informací o stravování v této lokalitě najdete na našem portálu restaurace.mraveniste.cz


Recenze a hodnocení uživatelů

Máš za sebou perfektní den? Chceš se podělit o skvělé zážitky, výbornou restauraci? Proběhlo vše podle Tvých představ? Nebo se něco pokazilo? Dej o tom vědět ostatním. Napiš svou recenzi a přidej ji k ostatním.

napsat recenzi a hodnotit
Moje oblíbené

Moje uložené

celkem

Nahoru
Dolů

Vytvořit cestu