Jeseník

Jeseník neboli Frývaldov leží na soutoku řeky Bělé a potoka Staříče, v České vysočině, resp. v Rychlebských horách Hrubého Jeseníku. Vrcholky kopců dosahují nadmořské výšky přes tisíc metrů nad mořem. Je to krásná oblast plná lesů, ticha a klidu, vyhlídek a nádherných, panenských, přírodních zákoutí. Ti z vás, kteří máte ...

zobrazit celý text

M-hodnocení2,0

  • Udělené hodnocení: 20

0 uživatelských hodnocení

Skrýt filtr

Zobrazit na mapě

Informace

Jeseník neboli Frývaldov leží na soutoku řeky Bělé a potoka Staříče, v České vysočině, resp. v Rychlebských horách Hrubého Jeseníku. Vrcholky kopců dosahují nadmořské výšky přes tisíc metrů nad mořem. Je to krásná oblast plná lesů, ticha a klidu, vyhlídek a nádherných, panenských, přírodních zákoutí. Ti z vás, kteří máte rádi přírodu, se vypravte za rašeliništi. Jedním z lákadel regionu jsou i Jesenické Priessnitz Lázně http://www.priessnitz.cz/cz/.

Jakub Hejdánek (Jakub)
  • aktualizace: 30.11.2011
  • vloženo: 8.6.2011

poslat podnět redaktorovi


Historie

Jeseník má bohatou historii a díky tomu i bezpočet krásných památek. Léta páně 1260 pojmenovali tamější obyvatelé svou osadu Frývaldov (frei von Wald – zbavený lesa). Nevalně proslulé je město i svými čarodějnickými procesy. Série těchto hororových událostí začala roku 1622 a spustila tak toto běsnění nejen na Jesenicku, ale i na území Čech.


Kultura

Bezpodmínečně musíte navštívit zdejší kolonádu, vodní tvrz z počátku 15. století s Vlastivědným muzeem Jesenicka uvnitř i zdejší Radnici, nakoukněte do Kostela Nanebevzetí Panny Marie a omrkněte morový sloup z roku 1721. Vydejte se i do zdejší Katovny. Za návštěvu se vám úsměvy a požehnáním odvděčí řádové sestry z Kláštera Voršilek v Jeseníku. Pokud máte chuť na trochu jinou kulturu, vydejte se do divadla Petra Bezruče v Jeseníku. Teď se např. můžete pobavit v ironické komedii „Můj báječný rozvod“, kde všech 18 postav one-woman show ztvárňuje Eliška Balzerová. Program divadla a dalších kulturních svatostánků naleznete buď v místě, nebo na stránkách města.


Sport

Plavat a řádit ve vodě na túrách je v Jeseníku zcela běžné. Je zde tolik přírodních jezírek, rybníků, koupališť a lomů, že na každé turistické trase nějaký minete. V zimě se vydejte na Červenohorské sedlo. Čekají vás perfektně upravené modré, červené i černé sjezdovky. Vydat se můžete i na Jeseník, Ramzovou, Karlov či Ovčárnu-Praděd. Téměř všude najdete půjčovny lyží, které se v létě mění v cykloservisy a půjčovny horských kol.

více informací o sportu v této lokalitě najdete na našem portálu sport.mraveniste.cz


Zábava

Heslo: „vaše boty stoupají k jesenickým vrcholkům a vaše starosti zůstanou v údolí“ opravdu platí se stoprocentní jistotou. S tímto sloganem bych vás velmi rád odkázal na tato místa: Sluneční louka s pramenem Sluneční brána. Pokud jste milovníci skalních útvarů jako já, zde jsem (s dovolením) převzal abecední seznam míst, která jsem navštívil a kam stojí za to se vydat: Antonínovy skály, Čertovy kameny, Františkova skála, Hatschekova vyhlídka, Hildina skála, Hydropatické skály, Medvědí kameny, Skalní odpočívadlo, Tereziny skály, Vilémovy Kameny, Vyhlídka Na Radosti (děkuji městu Jeseník). Večer si můžete zajít na pořádané koncerty a akce, jejichž rozpis Vám velmi rádi dají v turistickém informačním centru, kam po příjezdu rozhodně zajděte.


Doprava

Vlakem dojedete až do stanice Jeseník. Samozřejmě se sem dostanete i autobusem či autem. Cesty sem jsou klikaté, ale stojí to za to. Z Pardubic či Hradce Králové jeďte přes Žamberk a Králíky, z Olomouce pak přes Mohelnici, Zábřeh a Šumperk a z Ostravy přes Opavu a Bruntál.


Recenze a hodnocení uživatelů

Máš za sebou perfektní den? Chceš se podělit o skvělé zážitky, výbornou restauraci? Proběhlo vše podle Tvých představ? Nebo se něco pokazilo? Dej o tom vědět ostatním. Napiš svou recenzi a přidej ji k ostatním.

napsat recenzi a hodnotit
Moje oblíbené

Moje uložené

celkem

Nahoru
Dolů

Vytvořit cestu