Bruntál

Bruntál je okresní město na pomezí Moravy a Slezska. Leží v údolí, v předhoří Nízkého Jeseníku, a pokud se sem vydáte, vězte, že Vás čekají klikatící se údolí, majestátní hory, vyhaslé sopky a koupání v přírodních nádržích. Rozsáhlé historické jádro města se zámkem Bruntál Vás svou malebností uchvátí. Historie, romantika ...

zobrazit celý text

M-hodnocení5,0

  • Udělené hodnocení: 50

0 uživatelských hodnocení

Skrýt filtr

Zobrazit na mapě

Informace

Bruntál je okresní město na pomezí Moravy a Slezska. Leží v údolí, v předhoří Nízkého Jeseníku, a pokud se sem vydáte, vězte, že Vás čekají klikatící se údolí, majestátní hory, vyhaslé sopky a koupání v přírodních nádržích. Rozsáhlé historické jádro města se zámkem Bruntál Vás svou malebností uchvátí. Historie, romantika, pohoda. Pokud jste ale přeci jen raději v přírodě, věřte, že Bruntálsko je ten správný kraj k aktivní dovolené v Moravskoslezském kraji.

Katka Záhorková (Katka)
  • aktualizace: 30.7.2013
  • vloženo: 8.6.2011

poslat podnět redaktorovi


Historie

Město Bruntál bylo založeno kolem roku 1213 a je oficiálně nejstarším městem v České republice. Výhodná poloha mezi Moravou a Slezskem zajistila městu dobré obchodní příležitosti, a již od roku 1535 se zde konaly dva jarmarky ročně. V 18. a 19. století město vzkvétalo díky nástupu průmyslové výroby orientující se na textil. Byly zbořeny městské brány, hradby a byla postavena řada nových objektů továren a veřejných budov. Ve 20. století se Bruntál neubránil výstavbě panelových domů v duchu socialistického realismu, což díkybohu nijak nenarušilo historické jádro města Bruntál, jež je od roku 1992 městskou památkovou zónou a atraktivním turistickým cílem při toulkách po Nízkém Jeseníku.


Kultura

Kino Centrum Bruntál je klasické kino se dvěma sály a Studentským filmovým klubem. Program naleznete zde: http://www.kinobruntal.cz/. Městské divadlo nemá vlastní soubor, ale pravidelně zve soubory z jiných divadel. Informace zde: http://www.mubruntal.cz/divadlo/os-105594/p1=39831. Z památek doporučujeme: Historické náměstí, muzeum Bruntálu na zdejším zámku http://www.bruntal-zamek.cz/, bohatý zámecký park, barokní poutní kostel Panny Marie Pomocné na Uhlířském vrchu, křížovou cestu Lipovou alejí na Uhlířský vrch.


Sport

Město Bruntál nabízí množství sportovních aktivit a pravidelných akcí během celého roku. V lednu Bruntálský krystalek pro otužilce, v únoru závod běžkařů, na jaře pak cyklistický závod Memoriál Petra Hábla nebo turistický pochod Po Bruntálských sopkách. Pro návštěvníky je otevřeno Wellness centrum http://www.wellnesscentrumbruntal.cz/ a Aquapark http://www.wellnessbruntal.cz/, městské koupaliště v Kavalcově ulici nebo lezecká stěna. Ve městě je také zimní stadion a sportovní hala pro zájmové sportovní kroužky.

více informací o sportu v této lokalitě najdete na našem portálu sport.mraveniste.cz


Zábava

Motokáry, závodní formule. Vydejte se na adrenalinovou pouť v sedadlech sportovních minikár až 70 km rychlostí na speciálně připravené víceúrovňové dráze, dlouhé 300m. Má 15 zatáček, technické i rychlé pasáže a kromě mimoúrovňového překřížení trati – stejně jako v Suzuce, má i klopenou zatáčku stejně jako v Indianopolis a tunel jako v oblíbeném Monte Carlu. http://www.jankutrade.cz/. Na bowling skočte sem: http://www.facebook.com/pages/Bowling-Nikita-Brunt%C3%A1l/162857053747277.


Doprava

Město spojuje silnice č. 11 vedoucí z Ostravy přes Opavu směrem na Šumperk, Hradec Králové a Prahu. Z Olomouce vede silnice č. 45 ve směru na Krnov. Ve městě je jedno vlakové nádraží. Městská hromadná doprava má dvě pravidelné linky. www.idos.cz.


Recenze a hodnocení uživatelů

Máš za sebou perfektní den? Chceš se podělit o skvělé zážitky, výbornou restauraci? Proběhlo vše podle Tvých představ? Nebo se něco pokazilo? Dej o tom vědět ostatním. Napiš svou recenzi a přidej ji k ostatním.

napsat recenzi a hodnotit
Moje oblíbené

Moje uložené

celkem

Nahoru
Dolů

Vytvořit cestu