Branná

Jedna z vůbec nejzajímavějších obcí severní Moravy, přezdívaná jako „Brána do Jeseníků“ - Branná - se jmenovala původně Kolštejn. V současné době patří mezi nejvyhledávanější obce zimních měsíců díky velkému množství běžeckých tras, lyžařských sjezdovek a vleků, snow parků, apod. V létě si můžete doslova užít panenské přírody na bezpočtu cyklostezek a ...

zobrazit celý text

M-hodnocení2,0

  • Udělené hodnocení: 20

0 uživatelských hodnocení

Skrýt filtr

Zobrazit na mapě

Informace

Jedna z vůbec nejzajímavějších obcí severní Moravy, přezdívaná jako „Brána do Jeseníků“ - Branná - se jmenovala původně Kolštejn. V současné době patří mezi nejvyhledávanější obce zimních měsíců díky velkému množství běžeckých tras, lyžařských sjezdovek a vleků, snow parků, apod. V létě si můžete doslova užít panenské přírody na bezpočtu cyklostezek a turistických tras. Branná leží ve výšce 600-650 m n.m. Pokud se sem vydáte vlakem, zjistíte, že trať vede jedním z nejkrásnějších údolí v zemi.

Jakub Hejdánek (Jakub)
  • aktualizace: 26.8.2011
  • vloženo: 8.6.2011

poslat podnět redaktorovi


Historie

Vůbec poprvé se o Goldensteinu (česky Kolštejnu, nyní Branné) dozvídáme roku 1325, přestože vznik původní osady Zlatý Kámen se datuje na rok 1282. Městečkem s větším významem pak byla Branná několik set let (1436-1890). Městem dokonce od roku 1890 do poloviny 20. stol., kdy počet obyvatel vč. aglomerace přesahoval 1300 starousedlíků. Z památek se zaměřte na Plastiku Hygie, Fojtství, Radnici, Farní kostel sv. Archanděla Michaela, památný buk, či Lípu v předním Alojzově. V okolí se nacházejí další malebné obce s krásnými kopci, zajímavou architekturou a vyhlídkami; a turistická střediska jako třeba Ramzová, Ostružná, či Kouty nad Desnou.


Kultura

Zámek, který byl přestavěn z původního hradu Goldek, je určitě velmi zajímavým místem k odpočinku a relaxaci. A nejen to. Dozvíte se mnohé z historie nárazníkového hraničního pásma. Rozhodně také navštivte bunkr II. třídy odolnosti - pěchotní srub StM-S50 U Trati, který odolá i přímé palbě. Tento typ pevností v Čechách takřka není k vidění. Původně totiž měly být v ČSR jen dvě (v druhé linii obranného pásma). Měl chránit příjezdovou cestu i železniční trať vedoucí od Jeseníku. Pevnost je dvoupatrová, měla být původně i soběstačná (dokonce se splachovacím záchodem, což byl na tu dobu neskutečný luxus), měla obsahovat i generátory, filtrace, výrobnu vody apod. Stojí za prozkoumání.


Sport

Lyžařské středisko, upravené běžecké tratě, zábava na sněhu. To je ski areál Proskil Branná. Těšit se můžete na umělé zasněžování, kvalitní úpravu, sedačkovou lanovku, dva vleky a dětské tahátko ve škole lyžování. Parkování bez problémů. Na hřebenech jsou běžecké tratě (12,5 km okruh), doprava na hřeben zdarma. V létě si adrenalin rozpumpujete horskými minikárami v Ramzové a Koutech nad Desnou. Na bobové dráze můžete řádit v nedalekém Petříkově a jachtingu se můžete oddávat na poněkud vzdálenější Slezské Hartě.

více informací o sportu v této lokalitě najdete na našem portálu sport.mraveniste.cz


Zábava

Jeskyně. Určitě musíte navštívit jeskyně Na Pomezí (hned v sousední vesnici Lipová – Lázně). Jeskyně vznikly rozpouštěním mramoru a jsou vůbec největší takto vzniklé, zpřístupněné u nás. Trasou 350 m Vás provedou zkušení průvodci, kteří rádi hrdě zodpovědí všechny Vaše všetečné otázky. Naučná stezka Pasák je další naše doporučení. Vede okolo obce Branná, a když půjdete v podvečer, můžete se těšit na dva druhy netopýrů (ušaté a brvité). Čekají Vás krásné výhledy na Kralický Sněžník ve společnosti krkavců velkých, dětem určitě vyprávějte o úzkokolejce, kterou budete míjet a po cestě se zastavte u již zmiňovaného bunkru. Z tradiční zábavy mohu doporučit závody historických motocyklů a sidecarů, Pivní slavnosti, Brannenskou pouť nebo závody v lyžování na trávě.


Doprava

Z Hanušovic se vydáte na sever po silnici č. 369 směrem do Ramzovského Sedla. Orientační body cesty, podle toho, odkud pojedete, mohou být: Králíky, Lanškroun, Mohelnice, Zábřeh, Šumperk Jeseník či Bruntál.


Recenze a hodnocení uživatelů

Máš za sebou perfektní den? Chceš se podělit o skvělé zážitky, výbornou restauraci? Proběhlo vše podle Tvých představ? Nebo se něco pokazilo? Dej o tom vědět ostatním. Napiš svou recenzi a přidej ji k ostatním.

napsat recenzi a hodnotit
Moje oblíbené

Moje uložené

celkem

Nahoru
Dolů

Vytvořit cestu