Prostějov

Prostějov najdete v Olomouckém kraji, kousíček od Olomouce. Leží na v krásné a úrodné Hané v Hornomoravském úvalu kousek od Drahamské vrchoviny. Nejslavnějším prostějovským rodákem je známý básník Jiří Wolker (pozor nesplést s Johnym Walkerem). Prostějovsko je dvojí krajina. Ze severu a západu spadají k Prostějovu zalesněné kopce Drahanska, Konicka ...

zobrazit celý text

M-hodnocení7,0

  • Udělené hodnocení: 70

0 uživatelských hodnocení

Skrýt filtr

Zobrazit na mapě

Informace

Prostějov najdete v Olomouckém kraji, kousíček od Olomouce. Leží na v krásné a úrodné Hané v Hornomoravském úvalu kousek od Drahamské vrchoviny. Nejslavnějším prostějovským rodákem je známý básník Jiří Wolker (pozor nesplést s Johnym Walkerem). Prostějovsko je dvojí krajina. Ze severu a západu spadají k Prostějovu zalesněné kopce Drahanska, Konicka a Zábřežska, z jihu a východu obklopuje Prostějovsko rovinatá krajina již zmiňovaného Hornomoravského úvalu. Oblast tak nabízí kopce, adrenalin a sport, stejně jako roviny pro relativně nenamáhavou cykloturistiku.

Katka Záhorková (Katka)
  • aktualizace: 9.8.2013
  • vloženo: 9.8.2013

poslat podnět redaktorovi


Historie

Poprvé se o Prostějově dozvídáme roku 1141. Roku 1390 již můžeme hovořit o městě. Od roku 1490 do roku 1700 město vzkvétalo, především díky vzniku židovské čtvrti. Za vlády Lichtenštějnů pak město zaznamenává staganci. Od roku 1850 pak město opět vzkvétá a opět díky židovské obci. Úpadek přináší první a druhá světová válka.


Kultura

Z památek si nenechte ujít prohlídku secesního Národního domu (dnes městské divadlo), Nové radnice z druhé dekády dvacátého století, Staré radnice (dnes prostějovské muzeum) postavené přibližně roku 1520, pseudorenesančního prostějovského zámku. Nenechte si ujít baštu s městskými hradbami, bývalé židovské ghetto - Špalíček, Masarykovu školu, kostel Povýšeni Svatého Kříže s kaplí z roku 1391, Klášter milosrdních bratří z 1.poloviny 18. století, kostely sv. Petra a Pavla a sv. Cyrila a Metoděje.


Sport

Prostějov je město sportu. Především volejbalu a basketbalu, nicméně sportovat se zde dá vskutku do sytosti i jinak. Na výběr jsou všechny druhy sportovišť od aquaparku po sjezdovku.

více informací o sportu v této lokalitě najdete na našem portálu sport.mraveniste.cz


Recenze a hodnocení uživatelů

Máš za sebou perfektní den? Chceš se podělit o skvělé zážitky, výbornou restauraci? Proběhlo vše podle Tvých představ? Nebo se něco pokazilo? Dej o tom vědět ostatním. Napiš svou recenzi a přidej ji k ostatním.

napsat recenzi a hodnotit
Moje oblíbené

Moje uložené

celkem

Nahoru
Dolů

Vytvořit cestu