Kostel sv. Klementa ve Staré Boleslavi

adresa: náměstí sv. Václava
web: www.staraboleslav.com

M-hodnocení9,0

  • Udělené hodnocení: 90

1 uživatelských hodnocení


Informace o místě

Románský jednolodní tribunový kostel vystavený v 11.století na místě původního dřevěného kostela. Současná podoba pochází z konce 12.století a jedná se o jeden z nejstarších kostelů na našem území. Vedle architektonického řešení je sv. Klement znám především původními nástěnnými malbami ze stejného období jako rotundě sv. Kateřiny ve Znojmě.

Petr Vreštiak (Pit)
  • aktualizace: 4.6.2012
  • vloženo: 4.6.2012

poslat podnět redaktorovi


  • Parkoviště

Tipy co si vzít sebou?

Inspirujete se a pokud máte zájem, můžete si vybavení rovnou nakoupit u našich partnerů.


Recenze a hodnocení uživatelů

  • 9
    • Udělené hodnocení: 9
  • Přidáno: 4.6.2012
Jedna z nejstarších chrámových staveb na našem území jednoznačně dominovala mé Kostelní noci. Tato nenápadná jednolodní románská stavba s půlkruhovou apsidou se tísnila ve stínu mohutné baziliky sv. Václava a nejeden návštěvník ji bez povšimnutí přecházel. V momentě, kdy zkušená a příjemná průvodkyně otevřela malé dveře a vpustila nás do interiéru sv. Klementa, tak jsem úžasem zalapal po dechu.

Od podlahy po strop se prostíraly nejstarší fresky na českém území. Při troše soustředění jsem spatřil detailní výjevy z legendy o sv. Klementu, patronu vod, ale i četné fresky o jejichž motivech se dodnes historici dohadují. Uchvátila mě barevnost i detail, stejně jako zasvěcení do restauračních procesů. Prakticky ke každé nástěnné malbě byl obsáhlý výklad, který zazněl i ke konstrukci a historii kostela. sv. Klement patří k takzvaným tribunovým kostelům, do kterých se vcházelo z vedlejšího stavení po můstku vysoko nad zemí. Od vstupní tribuny podepřené trámy pak na kamennou podlahu sestupovaly dřevené schody, jejichž sklon je dobře viditelný na přilehlé fresce.

Strohý interiér kostela osvětlují malá románská okna, vedle fresek zdobí kříž z 5-10 tisíc let starého dřeva a kamená menza. Původní, pravděpodobně rovnou, dřevěnou střechu od roku 1857 zakrývá křížová klenba. Před odchodem nás průvodkyně ještě upozornila na unikátní dochovanou kamennou podlahu, jež ukazuje na vysokou důležitost kostela. Až budete zírat do otvoru v podlaze s několika bloky kamene, tak si představte, že se před 9-ti staletími po podobné podlaze procházeli jen králové a vyšší hodnostáři.

Návštěvu sv. Klementa ve Staré Boleslavy doporučuji všem se vztahem k historii, architektuře, umění i náboženství.

Fotografie k recenzi

Kostel sv. Klementa ve Staré BoleslaviKostel sv. Klementa ve Staré BoleslaviKostel sv. Klementa ve Staré BoleslaviKostel sv. Klementa ve Staré BoleslaviKostel sv. Klementa ve Staré Boleslavi
napsat recenzi a hodnotit

Co by vás ještě mohlo zajímat

Památky a významné stavby České republiky

Památky a významné stavby České republiky

V Čechách, na Moravě i ve Slezsku máme nádherné památky. Česká republika je jimi doslova protkána. Některé z nich sice chátrají, ale mnohé jsou opravdovými ... více info...

Moje oblíbené

Moje uložené

celkem

Nahoru
Dolů

Vytvořit cestu