Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Tismicích

M-hodnocení8,5

  • Udělené hodnocení: 85

1 uživatelských hodnocení


Informace o místě

Neuvěřitelně dochovalá románská stavba vesnického kostela z konce 12.století leží uprostřed starého centra Tismic. Vedle faktu, že se jedná o jednu zmála podobně zachovalých románských duchovních staveb u nás, stojí za zmíňku i přítomnost repliky unikátní gotické Madony na hlavním oltáři.

Petr Vreštiak (Pit)
  • aktualizace: 5.6.2012
  • vloženo: 27.5.2012

poslat podnět redaktorovi


  • Parkoviště
  • Přátelské pro kolaře

Tipy co si vzít sebou?

Inspirujete se a pokud máte zájem, můžete si vybavení rovnou nakoupit u našich partnerů.


Recenze a hodnocení uživatelů

  • 9
    • Udělené hodnocení: 9
  • Přidáno: 27.5.2012
NOC KOSTELŮ JE JIŽ TENTO PÁTEK! (1.6.2012)
Připravil jsem tedy recenzi na kostel, který má své pevné místo v české architektuře.

Většina Čechů má pojem románská stavba spojena s rotundou. Menší stavbou na kruhovém půdorysu s přístavkem ukrývajícím oltář – apsidou. Ve středověku ale vznikaly i větší a komplikovanější duchovní románské stavby, méně známé baziliky nebo celé kláštery. Naše země sice neoplývá monumentálními románskými bazilikami jako Itálie nebo Francie, ale při troše štěstí na pěknou ukázku Románské architektury také narazíte.

Bazilika Nanebevzetí Panny Marie v Tismicích je v českých zemích vzácný případ dochovaného dvouvěžového trojlodního kostela vesnického typu, který má svůj vzor už v dobách starého Říma. Hlavní loď stojí na kamených sloupech, pilířích a typických mohutných polokruhových obloucích. Menší postranní lodě jsou zase obestavené širokou kamennou zdí s malými okny. Na východě je stavba zakončena trojitou apsidou ukrývající hlavní oltář s gotickou Madonou z roku 1420. Čtyřhrané a stejně vysoké věže přůčelí kostela jsou korunovány střechami půlkruhovitého tvaru zakončené kříži.

Nevím jak by kostel dopadl bez pozdější barokní rekonstrukce, možná by tu již nebyl. Nicméně barokní sakristie, klenba a fresky na stropě hlavní lodi mu vysloveně nesluší. Bílá, zlatá a modrá barva ostře kontrastují s šedí kamenů. Barokní štuky si nerozumí s hrubě opracovanými kamenými bloky a o harmonii barokních andělíčků s gotickou Madonou nebo reliéfy podstatně starších stél nemluvě. Také v exteriéru kostela se barokní “řádění” zapsalo, a to nejvíce na vstupní bráně. Přes všechny barokní doplňky je možné obdivovat krásu Románské architektury tak, jako na málo jiných místech v Čechách.

Na kostele i jeho okolí je vidět nedávná citlivá a zdařilá rekonstrukce, jež zachránila tuto vzácnou stavbu. Láska k umění a určitá hrdost byla vidět i na úžasném správci objektu. Správce si z okna fary všiml jak pobíhám s foťákem okolo a když jsem odcházel od zamčeného kostela, tak na mě volal, “počkejte, kostely mají být otevřené a né zavřené”. Než jsem se stačil úžasem nadechnout, tak byl kostel odemčený, správce mě uvedl dovnitř, řekl o svém návratu z Říma, kde mají jinačí románské skvosty a zase pelášil do fary.

Jestli chcete vidět Románskou architekturu v celé své kráse a bez výraznějších pozdějších prvků, tak neváhejte a do Tismic u Českého Brodu vyražte.

Fotografie k recenzi

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v TismicíchKostel Nanebevzetí Panny Marie v TismicíchKostel Nanebevzetí Panny Marie v TismicíchKostel Nanebevzetí Panny Marie v TismicíchKostel Nanebevzetí Panny Marie v Tismicích
napsat recenzi a hodnotit

Co by vás ještě mohlo zajímat

Tipy na výlet

Tipy na výlet

Rádi byste někam vyrazili, ale schází vám třeba inspirace a uvítáte nějaké tipy na výlet? Kde trávit poklidnou nebo naopak aktivní dovolenou? Máte rádi rozhledny, ... více info...

Památky a významné stavby České republiky

Památky a významné stavby České republiky

V Čechách, na Moravě i ve Slezsku máme nádherné památky. Česká republika je jimi doslova protkána. Některé z nich sice chátrají, ale mnohé jsou opravdovými ... více info...

Moje oblíbené

Moje uložené

celkem

Nahoru
Dolů

Vytvořit cestu